Hydroponie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hydroponie

Hydroponie je pěstování rostlin bez půdy v živném roztoku. Hydroponicky je možné pěstovat téměř všechny pokojové rostliny. Nejvhodnějším substrátem je v tomto případě keramzit - expandovaný jíl. Zelenina - rajčata, okurky a pod. nebo květiny (karafiáty, gerbery a pod.) pro produkci řezaných květů užitkové rostliny ve sklenících se také pěstují hydroponicky buď v minerální plsti nebo v roztoku na "tenké vrstvě". V těchto systémech voda cirkuluje, mimo záhony se zpět vrácený roztok filtruje, doplní se živiny, upraví PH a teplota. Podle systému a účelu pěstování se přidávají hnojiva. Pro uzavřený systém pěstování pokojových rostlin v keramzitu lze použít kvalitní tekutá hnojiva bez balastních látek a při každé zálivce zalévat slabým roztokem 0,02%. Pro tento způsob existují ještě dlouhopůsobící iontovýměnná hnojiva na bázi Lewatitu, která vyměňují živné ionty za soli obsažené v zálivkové vodě. V případě použití takového hnojiva není vhodná zálivka dešťovou vodou. Tuto lze rostlinám dodávat jednou za 3 - 4 měsíce.

Velká většina rostlin, která je pěstována hydroponicky, může růst v hydroponii i v půdě. Tento typ pěstování je vynálezem Egypťanů. Mezi výhody patří rychlejší růst rostlin, menší náchylnost k chorobám. Vděčnou hydroponickou rostlinou je např. voděnka (Tradescantia zebrina). Tato metoda pěstování je vhodná pro alergiky.[zdroj?]

Pěstování[editovat | editovat zdroj]

Květinám, pěstovaným bez zemního substrátu, škodí studený vzduch a průvan, proto je nutné větrat jen opatrně. Potřebují světlo, ale je nevhodné vystavit je slunečním paprskům přímo. Pro zálivku a rosení nemají v oblibě chlorovanou, tvrdou a studenou vodu (optimální teplota je 20 °C).

Dělení[editovat | editovat zdroj]

Hydroponie se dělí například na anorganickou a organickou.[zdroj?]

Výhody hydroponického pěstování rostlin[editovat | editovat zdroj]

  • vhodnost pro alergiky (absence alergenů v zemině nahrazené pěstebním roztokem)
  • kontrola přesné skladby živin
  • rychlejší zakořenění
  • květiny vyrostou rychleji, takže se dřív sklízí úroda ze zelené zahrádky

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]