Gerbera

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Gerbera je rod okrasných rostlin z čeledi hvězdnicovitých. Byla pojmenována na počest německého botanika a přírodovědce Traugotta Gerbera († 1743), který podnikal rozsáhlé cesty po Rusku a byl přítelem Carola Linnaea.

Barevné gerbery

je teplomilná

Má přibližně 30 druhů ve volné přírodě, je rozšířena v Jižní Americe, Africe a tropické Asii. První vědecký popis gerbery byl publikován J. D. Hookerem v botanickém časopisu Curtis v roce 1889, když popisoval jihoafrický druh Gerbera jamesonii. Gerbera je velmi populární a široce používána jako okrasná rostlina nebo jako řezané květiny. Domestikované odrůdy jsou většinou výsledkem křížení mezi Gerbera jamesonii a jiným jihoafrickým druhem Gerbera viridifolia. Kříženec je známý jako Gerbera hybrida. Existují tisíce odrůd. Velmi se liší ve tvaru a velikosti. Barva může být bílá, žlutá, oranžová, červená, růžová. Střed květu je někdy černý. Často stejný květ může mít lístky několika různých barev.

Gerbera je komerčně významná. Jedná se o pátou nejpoužívanější řezanou květinu na světě (po růži, karafiátu, chryzantémě a tulipánu).[zdroj?] Je také používána jako modelový organismus při studiu tvorby květu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]