Hvězdnicotvaré

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxHvězdnicotvaré
alternativní popis obrázku chybí
Hvězdnice alpská
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhvězdnicotvaré (Asterales)
Link
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hvězdnicotvaré (Asterales) je řád vyšších dvouděložných rostlin, zahrnující 11 čeledí. Mají drobné květy seskupené v úbory, listy jsou jednoduché nebo složené, někdy také redukované. Plodem je nažka opatřená chmýřím nebo štětinami, trichomy. Semeník je spodní s jedním pouzdrem. Ve všech částech jsou prostoupeny mléčnicemi. Pěstují se jako užitkové rostliny (čekanka, slunečnice), jako okrasné rostliny (hvězdnice, jiřiny) a jako léčivky (podběl, heřmánek). Z významných plevelů sem patří pcháč a bodlák.

Řád v rámci vyšších dvouděložných rostlin se řadí do skupiny asteridů (Asterids), do podskupiny campanulidů (Campanulids). Hvězdnicotvaré jsou kosmopolitní a drtivá většina jeho zástupců jsou byliny (až na některé dřevnaté druhy lobelek). Co do počtu druhů jsou největší čeledi hvězdnicovité (asi 25 000 druhů) a zvonkovité (asi 2000 druhů), ostatní čeledi jsou zastoupeny dohromady asi 1500 druhy.

Přehled čeledí[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BYNG, James W. et al. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG IV. Botanical Journal of the Linnean Society. 2016, čís. 181. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]