Zebu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zebu

Zebu (Bos primigenius indicus nebo Bos indicus) je název pro skupinu asijských a afrických plemen skotu, která se vyznačují nápadným hrbem na hřbetě. Tento hrb je složen ze svaloviny i z tukové tkáně a slouží k podobnému účelu jako hrb velbloudů. Zebu jsou zvířata polopouštních a stepních oblastí, tukové zásoby jsou důležité pro jejich přežití v období sucha, kdy mají málo potravy. Slovo zebu pochází z tibetštiny a znamená "hrbatý".

Plemena zebu se vyskytují v zemích severní a střední Afriky (např. boranský skot) a především Indii. V 19. století byl přivezen i do Jižní Ameriky, kde se výborně osvědčil. Plemena zebu jsou chována pro mléko, jako soumaři a mimo Indii také pro maso a kvalitní kůži. V Indii zabíjeni nejsou, protože jsou v hinduismu uctíváni jako posvátná zvířata. Indové naproti tomu využívají jejich trus, který slouží k topení, a moč, která je dodnes využívána v tradiční medicíně i k přípravě žlutého barviva.

Největším plemenem zebu je brahmanský skot, který dosahuje výšky 170 cm a hmotnosti 800 kg, nejmenší je zebu zakrslý o hmotnosti do 200 kg. Všichni zebu mají dlouhé odstávající uši, které slouží k termoregulaci a zpravidla bílé nebo světle šedé zbarvení.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]