Přeskočit na obsah

Zebu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxZebu
popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Metazoa)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádsudokopytníci (Cetartiodactyla)
Čeleďturovití (Bovidae)
Podčeleďtuři (Bovinae)
Rodtur (Bos)
Binomické jméno
Bos indicus
Trinomické jméno
Bos primigenius indicus
Linnaeus; 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zebu (Bos indicus, příp. Bos primigenius f. indicus) je domestikovanou formou indického poddruhu pratura (Bos primigenius namadicus). Je chován především v Indii a Africe a vyznačuje se nápadným hrbem na hřbetě. Tento hrb je složen ze svaloviny i z tukové tkáně a slouží k podobnému účelu jako hrb velbloudů. Zebu jsou zvířata polopouštních a stepních oblastí, tukové zásoby jsou důležité pro jejich přežití v období sucha, kdy mají málo potravy. Slovo zebu pochází z tibetštiny a znamená "hrbatý".

Plemena zebu se vyskytují v zemích severní a střední Afriky (např. boranský skot) a především Indii. V 19. století byl přivezen i do Jižní Ameriky, kde se výborně osvědčil. Plemena zebu jsou chována pro mléko, jako soumaři a mimo Indii také pro maso a kvalitní kůži. V Indii zabíjeni nejsou, protože jsou v hinduismu uctíváni jako posvátná zvířata. Indové naproti tomu využívají jejich trus, který slouží k topení, a moč, která je dodnes využívána v tradiční medicíně i k přípravě žlutého barviva.

Největším plemenem zebu je brahmanský skot, který dosahuje výšky 170 cm a hmotnosti 800 kg, nejmenší je zebu zakrslý o hmotnosti do 200 kg. Všichni zebu mají dlouhé odstávající uši, které slouží k termoregulaci a zpravidla bílé nebo světle šedé zbarvení.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]