Přeskočit na obsah

Zelená revoluce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: Zelená revoluce (Írán).
Rozprašování pesticidů nad poli

Zelená revoluce v zemědělství je globální proces, ke kterému došlo v 2. polovině 20. století a který díky využití moderních technologií, hnojiv, pesticidů a šlechtění nových odrůd přinesl výrazný nárůst v zemědělské produkci. Ta tak dokázala udržet krok s rychlým tempem populačního přírůstku v tomto období. Za klíčovou osobnost zelené revoluce je označován americký šlechtitel Norman Borlaug.

Termín Green Revolution poprvé použil v roce 1968 bývalý ředitel americké Agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID) William Gaud."[1]

Ale z hlediska obsahu jistých složek plodin došlo k mírnému poklesu produkce (přetrvávající malnutrice v rozvojových zemích), takže v jistém smyslu k revoluci nedošlo.[2] Růst produkce také neřeší jiné aspekty přelidnění a přináší další problémy jako je například snížená biodiverzita.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. GAUD, William S. The Green Revolution: Accomplishments and Apprehensions [online]. AgBioWorld, 8 March 1968 [cit. 2011-08-08]. Dostupné online. 
  2. Columbia University. Has the green revolution really succeeded?. phys.org [online]. 2015-07.20 [cit. 2022-12-22]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]