BASF

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
BASF SE
Logo
Právní forma Evropská společnost
Založeno 6. dubna 1865
Sídlo Ludwigshafen
Oblast výroby chemie
Majitel BlackRock
Dceřiné společnosti BASF (United States)
BASF (United Kingdom)
Oficiální web www.basf.com
ISIN DE000BASF111
Některá data mohou pocházet z datové položky.
BASF - budova ředitelství v Ludwigshafenu

BASF (zkratka z původního názvu Badische Anilin- & Soda-Fabrik) je německá agrochemická firma, které patří k největším na světě.

Správná výslovnost zkratky není "basf" ani "besf", ale "bé-á-es-ef".

Kromě výroby průmyslových chemikálií, produkuje také plasty, pesticidy nebo geneticky modifikované organismy. V roce 2009 společnost BASF zaměstnávala asi 105 000 zaměstnanců a měla obrat 50,7 miliard eur.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Firma BASF na výrobu barviv byla založena v německém Mannheimu v roce 1865 Friedrichem Engelhornem. Chemička byla postavena na druhém břehu řeky Rýn u Ludwigshafenu, neboť městská rada se obávala, že znečištění ovzduší z provozu by mohlo obtěžovat obyvatele města.

BASF je největší chemickou společností na světě. Její produkce sahá od chemikálií, plastů a zušlechťujících komponentů přes chemické přísady a přípravky na ochranu rostlin až po surovou ropu a zemní plyn. V roce 2009 měla společnost BASF celosvětově zhruba 105 000 zaměstnanců a vykázala obrat 50,7 miliard eur.

BASF v Česku[editovat | editovat zdroj]

V roce 2009 dosáhl koncern BASF v České republice obrat ve výši 259,2 milionu eur. Odbyt zabezpečuje BASF spol. s r.o. a BASF Stavební hmoty Česká republika s.r.o. se sídlem v Chrudimi, aktivity koncernu zastupuje i společnost Wintershall Gas spol. s r.o.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku BASF na anglické Wikipedii.

  1. BASF financial report 2009

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]