Andrew Meikle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Andrew Meikle
Andrew Meikle by A. Reddock.jpg
Narození 1719
East Lothian
Úmrtí 27. listopadu 1811 (ve věku 91–92 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Andrew Meikle (5. května 1719 East Lothian27. listopadu 1811 tamtéž) byl skotský konstruktér a vynálezce, významná postava britské agrární revoluce.

Po svém otci Jamesovi Meiklem, který mimo jiné vynalezl fukar, převzal řemeslo stavitele mlýnů a pracoval na statku Phantassie v kraji East Lothian. Ve městě Dumfries se dochoval jeden z mlýnů, které Meikle postavil, a slouží jako muzeum a kulturní dům. V roce 1772 vyvinul vylepšení větrného mlýna nazvané spring sails: na lopatkách nahradil látkové plachty řadou dřevěných lišt, které se daly nastavit podle směru a síly větru, lépe tak využily energii a při vichřici se nepoškodily. V roce 1786 sestrojil Meikle první funkční mlátičku. Do té doby se po sklizni obilí muselo zrno od plev oddělovat namáhavým ručním mlácením pomocí cepů. Meikle vyšel z nápadu odírat zrno v rotujícím bubnu, s nímž přišel roku 1758 skotský sedlák jménem Leckie, a vyrobil zařízení skládající se z pevného pláště a pohyblivého lištového bubnu, obilí se sypalo do mezery mezi nimi a pomocí nárazů o stěny se zbavovalo slupek. První Meikleho mlátičky byly poháněny větrem, vodou nebo domácími zvířaty, v průběhu 19. století se prosadily motorové mlátičky. Stroj urychlil a usnadnil práci při žních, způsobil však také nezaměstnanost mezi zemědělskými dělníky, což vedlo roku 1830 k povstání známému jako Swing Riots.

Roku 1788 si dal Meikle svůj vynález patentovat, nedokázal však na něm zbohatnout a ve stáří žil z podpory, kterou mu vyplácel britský úřad pro zemědělství. Dožil se devadesáti dvou let, je pohřben u kostela Prestonkirk. Stavitelem mlýnů byl i jeho syn George Meikle.

Syn majitele panství Phantassie John Rennie (1761–1821) se stal Meikleho žákem a pod jeho vlivem se vydal na dráhu úspěšného stavebního inženýra.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]