Proceedings of the National Academy of Sciences

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
PNAS
Základní informace
Datum založení1915
Jazykangličtina
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Sídlo redakceWashington, D.C., Spojené státy americké
Klíčové osoby
VydavatelNárodní akademie věd Spojených států amerických
EditorMay R. Berenbaum (od 2019)
Odkazy
ISSN0027-8424 a 1091-6490
OCLC43473694 a 1607201
WebOficiální web
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS, anglicky Sborník Národní akademie věd) je jedním ze světově nejprestižnějších, nejvíce citovaných a komplexních víceoborových vědeckých časopisů. Vychází tiskem týdně, na WEBu denně, vydává ho Národní akademie věd Spojených států amerických a má několik miliónů čtenářů.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

PNAS byl založen v roce 1914 a publikuje více než 3100 výzkumných prací ročně. Prezentuje výsledky špičkového výzkumu, vědeckých novinek, komentářů, recenzí a perspektiv. Zveřejňuje kolokvia a akce Národní akademie věd USA. Články se řadí do kategorií fyzikálních, společenských a biologických věd. Publikaci v PNAS předchází velmi rigorózní anonymní hodnocení předložených článků a jejich zveřejnění projde velmi kompetitivní selekcí. "Impakt faktor" časopisu, který udává četnost citovanosti jeho článků, je kolem 10, a řadí ho tak spolu s časopisy Science a Nature mezi nejvýše vědecky ceněné multidisciplinární časopisy.

Zaměření[editovat | editovat zdroj]

Hlavní zaměření časopisu je zveřejňování různých vědeckých výzkumů, najdeme v něm však i jiné zprávy a názory související s vědou. Přestože je většina vědeckých časopisů zaměřena na specifické oblasti, PNAS podobně jako americký Science a evropský časopis Nature pokrývají celé spektrum vědeckých disciplín.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]