Abú Dhabí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pohled na město Abú Dhabí

Abú Zabí (též Abú Dhabí, arabsky أبو ظبي‎‎ Abū Ẓabī ) je hlavní město Spojených arabských emirátů a metropole stejnojmenného emirátu. Město má 1 500 000 obyvatel.

Město má za sebou pestrou minulost zahrnující období, kdy bylo útočištěm pirátů. Od 60. let 20. století prošlo město závratnou přeměnou do moderního střediska se širokými bulváry a vysokými budovami. Ze starého města do dnešních dnů zůstalo jen pramálo, výjimku tvoří Starý palác, který reprezentuje jednu z nejstarších budov postavenou nad pramenem. Poblíž města se nachází mezinárodní letiště.

Byly zde pořádány mezinárodní soutěže v letecké akrobacii Red Bull Air Race.

Velká mešita šejka Zayeda[editovat | editovat zdroj]

Její architektura byla odvozena z marocké mešity v Casablance, patří k největším v islámském světě. Zaujímá plochu 22.412 metrů čtverečních a pojme 41 tisíc věřících, ženám je vstup povolen pouze v dlouhém oděvu zakrývajícím hlavu (vlasy), paže i nohy. Měšita byla otevřena v prosinci roku 2007. Je zbudována především z bílého mramoru, vykládána dalšími barevnými kameny, některé výzdobné články jsou zlacené, skleněné lustry dodala firma Swarowski. V sousedství měšity je hrob šejka Zayeda, který stavbu financoval.

Závodní okruh Yas Marina Circuit[editovat | editovat zdroj]

Okruh Yas Marina Circuit měl premiéru ve formuli 1 na konci sezóny v roce 2009, navrhl ho architekt Hermann Tilke a nachází se na Yas Islandu nedaleko města Abú Dhabí. Byl dokončen v průběhu roku 2009 a je součástí zábavního komplexu, ve kterém se mimo jiné nachází i Ferrari World. Má celkem 21 zatáček.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]