Jaroslavl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jaroslavl
Světové dědictví UNESCO
Kotorosl.jpg
Smluvní stát Rusko Rusko
Souřadnice:
Typ kulturní dědictví
Kritérium ii, iv
Odkaz 1170 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 2005 (29. zasedání)

Jaroslavl (rusky Яросла́вль) je město v Rusku ležící 250 km severovýchodně od Moskvy na soutoku řek Volha a Kotorosl. Jde o hlavní město stejnojmenné oblasti, má 604 000 obyvatel. Rozloha města činí 205 čtverečních kilometrů. Město je rozděleno na 6 rajónů: Dzeržinský, Zavolžský, Kirovský, Krasnoperekopský, Leninský a Frunzenský.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podle legendy bylo město založeno již roku 1010 Jaroslavem Moudrým, na místě, kde zabil při lovu medvěda.[1] Medvěda dnes najdeme ve znaku města. Datum založení města je sporné, ale první zmínku o Jaroslavli v letopisech nacházíme roku 1074, je tedy nejstarším městem v této části Ruska. Mezi lety 1071 a 1218 byla Jaroslavl centrem tehdejšího Jaroslavského knížectví, roku 1463 pak byla připojen ke knížectví Moskevskému. V 17. století byl druhým největším ruským městem, a po okupaci Moskvy Polskem v roce 1612 plnil funkci jejího hlavního města. Na příkaz Petra I. tu vznikla v roce 1722 manufaktura, roku 1750 tu bylo otevřeno divadlo. Počátkem 90. let 18. století byla ve městě objevena největší památka staroruské literatury - Slovo o pluku Igorově, epos z 12. století líčící tažení ruských knížat proti Polovcům.

Dne 7. září 2011 se zde těsně po startu zřítilo letadlo s hokejovým týmem Lokomotiv Jaroslavl mířící do Minsku. Zahynulo 44 z 45 lidí na palubě (43 na místě, hokejista Alexandr Galimov zemřel později v nemocnici).

Světové kulturní dědictví UNESCO[editovat | editovat zdroj]

V roce 2005 bylo historické centrum města zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Město je typickým příkladem průniku vlivů ruského impéria a západní kultury. Dalším důvodem zařazení na seznam UNESCO je urbanistické uspořádání města, které vzniklo podle nařízení Kateřiny Veliké a bylo realizováno v letech 17631830.[2]

Průmysl[editovat | editovat zdroj]

Dnes je Jaroslavl centrem hlavně gumárenského průmyslu (byl zde největší závod na výrobu pneumatik v celém Sovětském svazu). Na toto odvětví pak navazují další závody – výroba plastů, chemikálií, syntetického kaučuku a petrochemie.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Jaroslavl from Kremlin.jpg

Ze 12. století pochází Jaroslavská pevnost, tedy mohutně opevněný Spaso-preobraženský klášter. V 17. století byly v Jaroslavli mj. postaveny kostely Nikolaje Nadějina, Ilji Proroka, Jana Zlatoústého a Nikolaje Mokrého. Kostely z té doby jsou ukázkami svérázné staroruské architektury a malířství horního Povolží. Roku 1750 zde bylo založeno první profesionální divadlo v Rusku - dnes Akademické divadlo Fjodora Volkova. Roku 1778 zde byl schválen generální plán, podle něhož bylo město systematicky budováno v klasicistním stylu. Dnes tu najdeme také vysokoškolské budovy, mnoho dalších pravoslavných kostelů, jednu mešitu a jednu synagogu. Druhým významným klášterem je Tolský klášter.

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Sovětský svaz - země známá i neznámá, Lidové nakladatelství, Praha, 1984
  2. Historical Centre of the City of Yaroslavl [online]. UNESCO, 2005, [cit. 2011-09-08]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]