Ťumeňská oblast

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Тюме́нская о́бласть
Tjumenskaja oblasť
Vlajka
vlajka
Znak
znak
geografie

RussiaTyumen2005.png

Hlavní město: Ťumeň
Rozloha: 1 464 200 km²
Časové pásmo: UTC+6[1]
obyvatelstvo
Počet obyvatel: 3 395 755[2] (2010)
Hustota zalidnění: 2,3 ob./km²
Jazyk: ruština
Národnostní složení: Rusové
Náboženství: Pravoslavné křesťanství
správa regionu
Nadřazený celek: Ruská federace
Druh celku: oblast
Podřízené celky: 22 rajónů, 5 měst
gubernátor Vladimir Jakušev

Ťumeňská oblast (rusky Тюме́нская о́бласть) je jednou z oblastí Ruské federace. Je začleněna do Uralského federálního okruhu.

Charakter oblasti[editovat | editovat zdroj]

Ťumenská oblast leží na území západní Sibiře a včetně dvou autonomních okruhů, Chanty-Mansijského a Jamalo-něneckého, které jsou její součástí, představuje třetí nejrozsáhlejší administrativní jednotku země. Na jihu hraničí s Kazachstánem, na severu se Severním ledovým oceánem, západní hranice je z velké části tvořená pohořím Ural. Východní hranice probíhá Západosibiřskou rovinou, která pokrývá největší část oblasti.

Ťumenskou oblast tvoří z velké části bažiny, hustěji osídlená je pouze její jižní část s obdělávatelnou půdou. Na severu se nacházejí močály, lesy a velké řeky, a také rozsáhlé zásoby nerostného bohatství včetně ropy a zemního plynu, díky jejichž těžbě je Ťumenská oblast nejbohatším regionem Ruska s HDP na obyvatele několikanásobně převyšujícím celonárodní průměr. Největšími řekami oblasti jsou Ob a jeho přítok Irtyš, mezi poloostrovy pak patří Jamal, Javal a Tazovskij. Většina významných měst je napojena na železnici, tou nejvýznamnější je Transsibiřská magistrála.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Rozhodnutí vlády Ruské federace č. 725 z 31.8.2011 [online]. Moskva: Правительство Российской Федерации, 2011-08-31, [cit. 2012-03-11]. Dostupné online. (rusky) 
  2. Городскoe и сeльcкoe населениe пo субъектaм Российской Федерации [online]. Moskva: Федеральная служба государственной статистики, 2011, [cit. 2012-03-18]. (xls) Dostupné online. (rusky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]