Čeljabinsk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Čeljabinsk
Челябинск
Budova Jihouralské státní univerzity
Budova Jihouralské státní univerzity
Čeljabinsk – znak
znak
Čeljabinsk – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 200–250 m n. m.
Časové pásmo: UTC+5[1]
stát: Rusko Rusko
federální okruh: Uralský
oblast: Čeljabinská oblast
administrativní dělení: 7 městských rajónů
Čeljabinsk na mapě
Čeljabinská oblast na mapě Ruska
Čeljabinsk
Red pog.png
Čeljabinsk
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 486 km²
počet obyvatel: 1 130 000 (2010)
správa
starosta: Stanislav Mošarov
oficiální web: http://www.cheladmin.ru/
telefonní předvolba: +7 351
PSČ: 454xxx

Čeljabinsk (rusky Челя́бинск) je město v Ruské federaci, na východním úpatí pohoří Ural. Má 1,13 milionu obyvatel (9. místo v Rusku) a jde o administrativní centrum Čeljabinské oblasti. Prochází tudy jižní větev transsibiřské magistrály (MoskvaVladivostok); město je důležitou železniční křižovatkou. Od roku 1943 zde sídlí univerzita.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Roku 1736 zde byla založena pevnost s názvem Čeljaba, která dala městu název. To vzniklo o několik desítek let později, v roce 1781. Na přelomu 19. a 20. století se město stalo jedním z center průmyslu ruského impéria a po revoluci předválečného Sovětského svazu.

Během občanské války a 1. sjezdu legionářského vojska na Rusi, se zde v květnu 1918 stal incident (způsobený těžkým zraněním legionáře olomouckého pluku Ducháčka železem, vrženým z vlaku maďarským zajatcem[2]) mezi místními sověty a československými legionáři, který byl jedním z hlavní počátku otevřeného boje bolševiků s československými legionáři. Čeljabinsk byl tehdy dobyt legionáři dvakrát.

Za druhé světové války se zde vyráběly tanky T-34 a raketomety Kaťuša. Výroba těchto zařízení vynesla městu přezdívku „Tankograd“. V roce 1957 i zde, jako v Černobylu o třicet let později došlo k jaderné havárii, ovšem v mnohem menším rozsahu. Přesto určitá část obyvatel město opustila. Ve městě se nadále nachází závod na likvidaci jaderného odpadu.

Čeljabinský bolid[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Čeljabinský meteor.

Dne 15. února 2013 v dopoledních hodinách dopadl poblíž města velký (podle nejvyšších odhadů až 17 metrů) meteoroid,[3] který při průletu atmosférou způsobil 9 výbuchů, tlaková vlna a doprovodný supersonický třesk pak způsobil poranění více než 1000 lidí a napáchal velké materiální škody (mimo jiné až 200 tisíc metrů čtverečních rozbitého tabulového skla). Svou jasností se jednalo o bolid. Pátrací letadla později nalezla kráter po meteoritu o průměru více než 8 metrů.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Ve městě žijí převážně Rusové (84%), Tataři (5%) a Ukrajinci (3%).

Průmysl[editovat | editovat zdroj]

Dnes je zde průmysl chemický, stavebních hmot, spotřební a potravinářský. Hutnictví železa (úplný cyklus), výroba traktorů. V minulosti bylo město důležitým centrem výroby jaderných zbraní, nadále se zde nachází závod na likvidaci jaderného odpadu.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článcích Metro v Čeljabinsku, Tramvajová doprava v Čeljabinsku, Trolejbusová doprava v Čeljabinsku a Městská autobusová doprava v Čeljabinsku.

Dopravu ve městě zajišťují autobusy, trolejbusy a tramvaje. Též se staví první úsek jedné z linek systému metra, jež má mít výhledově takové linky tři.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ruský federální zákon 248-ФЗ Moskva: Правительство Российской Федерации, 2014-07-21, [cit. 2014-11-05]. (rusky) 
  2. Čeljabinský incident – Lecyklopaedia
  3. http://www.exoplanety.cz/2013/02/16/nasa-odhadla-parametry-ruskeho-meteoritu-mel-17-metru/ - NASA odhadla parametry ruského meteoritu, měl 17 metrů!

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]