Volgogradská oblast

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Волгогра́дская о́бласть
Volgogradskaja oblasť
Vlajka
vlajka
Znak
znak
geografie

RussiaVolgograd2005.png

Hlavní město: Volgograd
Rozloha: 113 900 km²
Časové pásmo: UTC+4[1]
obyvatelstvo
Počet obyvatel: 2 699 223
Jazyk: ruština
Národnostní složení: Rusové
Náboženství: Pravoslavné křesťanství
správa regionu
Nadřazený celek: Rusko
Druh celku: oblast
Podřízené celky: 33 rajónů, 19 měst
gubernátor Nikolaj Kirillovič Maksjuta
mezinárodní identifikace
ISO 3166-2: RU-VGG

Volgogradská oblast (rusky Волгогра́дская о́бласть) je jednou z oblastí v Rusku. Nachází se v jižní části evropské poloviny země, na dolním toku řeky Volhy.

Charakter oblasti[editovat | editovat zdroj]

Oblast hraničí se Saratovskou, Rostovskou, Astrachaňskou, Voroněžskou oblastí, dále pak s Kalmyckou republikou a Kazachstánem.

Území volgogradské oblasti je velmi nížinné, nejvyšší vrcholky se vypínají pouze do výšky 200 až 300 m n. m. Hlavními řekami jsou Volha, největší veletok Evropy, a Don. Obě jsou spojené průplavem, v dolním toku Donu se pak nachází Cimlanská vodní nádrž. Stejně je také severně od oblastního města Volgogradu přehrazena i Volha, nachází se zde Volgogradská přehrada.

Naprosto největší význam zde má město Volgograd, kde žije více než třetina obyvatel celé oblasti. Soustřeďuje se sem také průmysl a vedou sem významné silnice i železnice. Dalším významným sídlem je Volžskij, který vznikl při budování již zmíněné Volžské přehrady. Mezi větší města se pak řadí také více než stotisícový Kamyšin na severu oblasti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Rozhodnutí vlády Ruské federace č. 725 z 31.8.2011 [online]. Moskva: Правительство Российской Федерации, 2011-08-31, [cit. 2012-03-11]. Dostupné online. (rusky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]