Blagověščensk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Blagověščensk
Благовещенск
Okupace Blagověščensku japonskou armádou
Okupace Blagověščensku japonskou armádou
Blagověščensk – znak
znak
Blagověščensk – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 130 m n. m.
Časové pásmo: UTC+9[1]
stát: Rusko Rusko
federální okruh: Dálněvýchodní federální okruh
oblast: Vlajka Amurské oblasti Amurská oblast
Blagověščensk na mapě
Amurská oblast na mapě Ruska
Blagověščensk
Red pog.png
Blagověščensk
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 321 km²
počet obyvatel: 214 397[2]  (X/2010)
hustota zalidnění: 667 obyv. / km²
správa
oficiální web: http://www.admblag.ru/
telefonní předvolba: (+7)4162
PSČ: 675000–675029
označení vozidel: 28

Blahověščensk (rusky Благове́щенск, zvuk výslovnost) je ruské město, administrativní centrum Amurské oblasti. Nachází se 7985 km východně od Moskvy. Žije v něm celkem 214 397 obyvatel.

Město leží asi 110 km od Transsibiřské magistrály, na levém břehu řeky Amur v místě soutoku se Zejou. Amur tvoří od roku 1860 hranici s Čínou, do té doby patřila oblast právě Číně. 20 km severozápadně od města se nachází letiště Ignatěvo.

Historie a současnost[editovat | editovat zdroj]

Město bylo založeno roku 1856 jako vojenská základna Usť-Zeja. Dnešní jméno získal Blagověščensk podle místního farního kostela Zvěstování (rusky Благовещение, Blagoveščenje). Rozkvět města je dílem zejména zlaté horečky z počátku 20. století a pozicí na čínské hranici, pouhých pár set metrů od města Chej-che.

Během Boxerského povstání roku 1900 bylo město ostřelováno čínskými povstalci. Dle místního vyprávění město zachránila Panna Marie, k jejíž ikoně se zdejší obyvatelé čtrnáct dní v kuse modlili. Na konci povstání se armáda ve spolupráci s Kozáky rozhodla vyhnat čínskou komunitu na pravý, čínský břeh řeky Amur. Lidé byli vojáky nahnáni do řeky, kde mnoho z nich v hluboké vodě zahynulo. Hovoří se až o třech tisících utonulých Číňanů.

Dnes tvoří Blagověščensk a Chejche zónu volného obchodu. Nachází se zde jedna z nejpočetnějších čínských komunit v Rusku. Město pro Číňany nabízí jednoduchou možnost emigrace do Ruska, zařizuje mnoho čínských institucí a nedávno bylo dokonce postaveno nové sídliště Severnyj s nabídkou levného bydlení pro nové obyvatele města.

Město je sídlem Amurské státní univerzity (rusky Аму́рский госуда́рственный университе́т, Amurskij gosudarstvenyj universitet) a Blagověščenské státní pedagogické univerzity (rusky Благовещенский Государственный Педагогический Университет, Blagověščenskij gosudarstvenyj pedagogičeskij universitet).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ruský federální zákon 248-ФЗ Moskva: Правительство Российской Федерации, 2014-07-21, [cit. 2014-11-05]. (rusky) 
  2. Předběžné výsledky Všeruského sčítání obyvatelstva roku 2010. Moskva : Федеральная служба государственной статистики, 2011. 87 s. Dostupné online. ISBN 978-5-902339-98-4. (rusky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]