Palermo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Palermo
Palermo02 flickr.jpg
Palermo – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 0 m n. m.
stát: Itálie Itálie
autonomní oblast: Sicílie
provincie: Palermo
Palermo
Red pog.png
Palermo
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 158 km²
počet obyvatel: 659 623 (2008)
hustota zalidnění: 4151 obyv. / km²
správa
oficiální web: http://www.comune.palermo.it
telefonní předvolba: + 91
PSČ: 90100

Palermo (sicilsky Paliermu) je páté největší italské město, hlavní město oblasti Sicílie a provincie Palermo. Konurbace kolem Palerma má okolo miliónu obyvatel. Průměrná nadmořská výška je asi 1 m.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

 • Rozlehlé město leží v uměle zavlažované nížině Conca ď Oro (Zlatá mušle), lemované pahorky. Neměnitelný ráz historického jádra způsobuje jedinečná kombinace normanské a orientální architektury, baroka, historických zahrad a parků. Cizokrajný půvab Palerma umocňují palmy, klima, tropická vegetace i lidé. Zblízka ale zaznamenáte i jistou ledabylost, nepořádek a rezignaci.
 • K nejkrásnějším místním památkám patří kostel San Giovanni degli Eremiti s pěti orientálními kupolemi, mešitou a jedinečnou křížovou chodbou.
 • Na náměstí Piazza Indipendenza (severozápadně) se nachází Palazzo Reale neboli Palazzo dei Normanni, ve kterém má své sídlo regionální vláda a také Muzeum astronomie. Původní arabskou stavbu Normané rozšířili a učinili ji centrem své moci. Uvnitř si můžete prohlédnout přepychový sál Sala di Ruggero a poté kapli Cappella Palatina, jejíž interiér je považován za jeden z nejkrásnějších na světě. K oslnivé výzdobě byl použit mramor, zlato, dřevo i sklo - uvidíte skvostné mozaiky s přírodní tematikou i mozaikové podlahy, mramor inkrustovaný zlatem i intarzovaný, dřevěné arabské řezby na stropě, velikonoční svícen či mozaikové kazatelny.
 • Největší Zlatá mozaika zobrazuje byzantského Pantokratora, Krista Všemohoucího.
 • Na náměstí Piazza Cattedrale stojí katedrála, kterou postavili v 2. polovině 12. století Normané na místě arabské mešity. V interiéru se obdivuhodně mísí gotika s islámskými a katalánskými prvky, většinu skulptur vytvořil A. Gagini. V pravé kapli se nachází šest královských hrobek i porfyrový náhrobek Friedricha II.
 • Chrámový poklad obsahuje náčiní, mešní roucha a šperky, nejcennější je zlatý diadém zdobený perlami a drahokamy, vyzdvižený v 18. století z hrobky Constanze Aragonské, choti císaře Friedricha II.
 • korunovační lóži (Loggia della Incoronazione) vlevo od katedry se po korunovaci ukazovali lidu normanští králové. Naproti stojí Palazzo Arcivescovile z 15. století s muzeem a obrazárnou.
 • Východně odtud spatříte nejstarší jezuitský chrám na Sicílii Il Gesu (1564-1633), překrásnou ukázku sicilského baroka. V interiéru se střídají mistrovské mramorové intarzie a řezby se štukovou výzdobou. Dále následuje normanský kostel San Salvatore s bohatou vnitřní výzdobou a opodál stojí barokní palác Belmonte Riso a jezuitská kolej z 2. poloviny 16. století, dnešní Národní knihovna'.
 • Křižovatka hlavních ulic Corso V. Emanuele a Via Maqueda vytváří na náměstí Quattro Canti střed starého města. Ve sloupové bazilice San Giuseppe dei Teatini vás určitě zaujme barokní výzdoba: mramor inkrustovaný zlaceným bronzem, dvě velké křtitelnice podpírané anděly, kříž ze slonoviny a achátů nad hlavním oltářem, i klenba zdobená freskami.
 • Poblíž ulice Via Cavour se nachází Museo Archeologico, které patří k nejvýznamnějším v Itálii. V jeho sbírkách je zastoupena prehistorie, období Etrusků i klasická antika, k nejcennějším exponátům se řadí reliéfy a další památky ze Selinunte (4. století př.n.l.). Nedaleko odtud stojí Oratorio di Santa Zita s jedinečnou štukovou výzdobou G. Serpotta, připomínající námořní bitvu křesťanů proti Turkům u Lepanta.
 • Silnička stoupající na Monte Pellegrino (600 m) vede k jeskyni přeměněné v kapli. Podle pověsti zde žila Rosalia, vnučka Guglielma I., jako kajícnice až do své smrti v roce 1166. Protože její zjevení o 500 let později údajně zahnalo na ústup epidemii moru, byla Rosalia prohlášená za svatou a stala se patronkou města. Každoročně je u kaple oslavována velkým procesím.
 • Unikátní Museo delle Marionette (u exotického Garibaldiho parku) vystavuje více než 3000 loutek ze všech koutů světa, vyrobených z nejrůznějších materiálů. Jmenujme alespoň loutky stínového divadla (Indie, Thajsko), pergamenové (Japonsko, Kambodža) nebo loutky na hůlkách (Mali). Poblíž se nalézá rovněž Palazzo Chiaramonte ze 14. století, jakýsi stavební vzor pro celou Sicílii. V nedalekém Palazzo Abatelis z 15. století je k vidění obraz Zvěstování (A. da Messina) a vzácná freska Triumf smrti o rozměrech 600x642 cm.
 • Příjemný odpočinek slibuje zahrada Orto botanico východně od železničního nádraží, kde můžete na ploše 10 ha obdivovat zástupce vegetačních oblastí celého světa. Bohatostí sbírek a exotičností rostlin patří zahrada k nejlepším v Evropě!
 • Při svátku U fistinu v polovině července si obyvatelé připomínají průvodem a ohňostrojem na moři patronku města sv. Rozálii. Od roku 1906 se zde pořádá známý automobilový závod Targa Florio, v říjnu jezdecký Pohár šampionů a v listopadu světový pohár šermířů Trofeo Trinacria.
 • O Velikonocích se slaví svátky se starými pohanskými zvyky - jižně od Palerma se v obci Prizzi pořádá Tanec s ďábly (Ballo dei diavoli). Jejich masky jsou skutečně ohyzdné a strašidelné, původně měly vyvolávat zlobu mrtvých. Večer za svitu svící recitují herci Inferno z Dantovy Božské komedie a v žádné palermské domácností nechybějí misky soli a košíky česneku proti uřknutí.
 • K dobrým místním vínům patří bílé Bianco di Alcamo a Contessa Entellina. Vyhlášenou restauraci Ai vini ď Oro s výběrem sicilských vín najdeme v centru, na náměstí Piazza Francesco Nascé.
 • V moři severně od Palerma se nachází ostrov Ustica (9 km2) s překrásnou přírodou, jeskyněmi, plážemi a průzračným mořem.
 • V Bagherii (15 km) je největším lákadlem pro turisty na Piazza Garibaldi stojí Villa Palagonia z počátku 18. století s kamennými karikaturami a podivnými figurami na obvodových zdech a dále Villa Valguarnera (Cattolica). Jižně leží Altavilla Mílicia, kde mají v muzeu kolem 400 kuriózně namalovaných krabiček od sardinek.

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel

Fotbalové kluby[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]