Taranto

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Taranto
Ponte girevole.JPG
Taranto – znak
znak
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 15 m n. m.
stát: Itálie Itálie
oblast: Apulie
provincie: Taranto
Taranto
Red pog.png
Taranto
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 217 km²
počet obyvatel: 195 130 (2008)
hustota zalidnění: 899 obyv. / km²
správa
oficiální web: http://www.comune.taranto.it
telefonní předvolba: + 99
PSČ: 74100

Taranto (česky Tarent) je italské město v oblasti Apulie a hlavní město provincie Taranto. Celostátní význam má přístav v novější části města, město je také sídlem arcibiskupa.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ve městě je velký přístav Jónského moře, v němž kotví největší italská námořní flotila. Město založili Řekové v roce 706 př.n.l jako Taras (dnes italsky Taranto). Během druhé punské války (218-201 př.n.l) najalo město na svou obranu řecké žoldnéře a postavilo se po boku Kartáginců proti Římanům. V pozdějších letech za to Tarent zaplatil, když Římané město dobyli a námořníci obchod přenesli do Brindisi.

Město a památky[editovat | editovat zdroj]

Město se skládá ze tří hlavních částí. Na ostrově, spojeném s pevninou dvěma mosty, se nachází Staré Město (Citta Vecchia). Od pevniny je odděluje zátoka Středozemního moře, východně Mare Piccolo, západně Mare Grande. Jihovýchodně leží hlavní, nejpočetněji obydlená část města (Nové Město, Citta Nuova). Severozápadní část města pak tvoří ponejvíce průmyslové předměstí.

Dominantu Starého Města tvoří v jižní části ležící Aragonský hrad, Castello Aragonese, stavba z let 1492 - 1577. Druhou významnou stavbou je katedrála San Cataldo, najdeme ji ve středu Starého Města na ulici Via Duomo. Katedrála stojí na místě bývalého křesťanského chrámu ze 4. st., stavba pochází z 10. až. 11. st., v 17. až 18. st. byla barokně upravena. Dóm má pěkné antické sloupy a kryptu.

Nejvýznamnější památkou Nového Města je Národní archeologické muzeum, Museo Nazionale, které zachycuje značné časové rozpětí - prehistorii zastupují jeskyní kresby ze 4 tisíciletí př.n.l., jsou zde předměty z doby železné a bronzové. Antiku reprezentuje proslulý bronzový Zeus ze 6. století př.n.l., hlava bohyně Athény s přilbou, mramorové sarkofágy, pohřební urny, keramika, terakotové masky a mnohé další předměty. Expozice byla kvůli rozsáhlé rekonstrukci dočasně přemístěna do paláce Pantaleo.

Dále se ve městě nachází Oceánografické muzeum a také pobřežní promenáda.

Okolí města[editovat | editovat zdroj]

Na jižní straně Salentského poloostrova jsou četné pláže a kempy u Porto Cesareo stojí mohutná čtyřboká věž Torre Squillace z 15. století.

Gastronomie[editovat | editovat zdroj]

V celé Itálii mají dobrý zvuk cozze di Taranto, škeble po tarentsku. Uznávaným vínem je Lizzano, likér Amaro San Marzaco mívá vanilkovou nebo čokoládovou příchuť.

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]