Lombardie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Regione Lombardia
Regione-Lombardia-Stemma.svg
Stát Flag of Italy.svg Itálie
Hlavní město Milán
Provincie Bergamo
Brescia
Como
Cremona
Lecco
Lodi
Mantova
Milano
Monza e Brianza
(od roku 2009)
Pavia
Sondrio
Varese
Počet obcí 1 562
Rozloha 23 863 km²
Obyvatelstvo (2012)
Počet obyvatel 10 020 210
Hustota zalidnění 419,95/km²
Italy Regions Lombardy Map.png
Lombardie na mapě Itálie

Lombardie (italsky Lombardia) je oblast v severozápadní Itálii, rozkládající se od Alp až k údolí řeky Pád. Sousedí s regiony Piemontem, Emilií-Romagnou, Jižním Tyrolskem a Švýcarskem. Jde o nejbohatší region v Itálii a jeden z nejbohatších v Evropě.

Region má rozlohu 23 863 km², obývá ho 10 020 210 lidí (zhruba šestina obyvatel Itálie) a dělí se dále na 12 provincií. Hlavním městem je čtvrtá největší konurbace v Evropě, město Milán.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Jméno Lombardie je odvozeno od jména germánského kmene Langobardů,[1] který sem přišel roku 568 na dlouhé cestě z pobřeží jižního Baltu. Byl to jen jeden z mnoha národů, které sem zamířily od severu nebo západu. Už v 6. století př. n. l. se zde usazovali Keltové. V rámci Římské říše oblast tolik významná nebyla, ale později se ukázaly všechny hospodářské přednosti Lombardie ve srovnání s Apeninským poloostrovem. Velice úrodné okolí, kde se dařilo obilí, ovoci, vinné révě, později i rýži, se spojovalo s mocí, kterou přinášel silný zahraniční obchod ze zaalpských oblastí. Milán se rychle stal centrem obchodu a Lombardie jeho zásobárnou; díky prodeji místních výrobků se i ty dostávaly do celé Evropy.

O Lombardii měla vždy velký zájem Francie - naposledy zde vládl Napoleon Bonaparte - i Rakouské císařství, které si podmanilo Lombardii na několik desítek let v 19. století. Bylo to právě v době, kdy zde obrovsky narůstala průmyslová výroba, která už se předtím zakládala hlavně na zpracování textilií a látek (dodnes je Milán centrem módy), ale postupně i strojírenství.

Po připojení k Sardinskému království (1859), resp. později k Itálii, se Lombardie stala ekonomickým centrem italského severu, kam se stěhovalo i mnoho krajanů z chudého jihu poloostrova. Lombardie má dnes výsadní postavení i proto, že zde sídlí ty nejsilnější italské firmy (například Mediaset), ale také odtud přichází odštěpenecké tendence. V Lombardii je mnoho cenných historických památek a zůstává na hospodářské i kulturní špičce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. AUTORSKÝ KOLEKTIV. Itálie. Praha : Olympia, 1990. ISBN 80-7033-101-1. Kapitola Lombardia, s. 14.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]