Bergamo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: amerického bubeníka - viz článek John Bergamo.
Bergamo
Bergamo collage.png
Bergamo – znak
znak
Bergamo – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 249 m n. m.
Časové pásmo: SEČ
stát: Itálie Itálie
Oblast: Lombardie
Provincie: Bergamo
Bergamo
Red pog.png
Bergamo
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 39,6 km²
počet obyvatel: 121 316 (2011)
hustota zalidnění: 3 100 obyv. / km²
správa
starosta: Franco Tentorio
oficiální web: http://www.comune.bergamo.it/
telefonní předvolba: 035

Bergamo (Bèrghem) je italské město v oblasti Lombardie, hlavní město stejnojmenné provincie. Leží asi 40 km severovýchodně od Milána v předhůří Alp. Má 113 143 obyvatel. Město se skládá ze dvou částí: Città alta (Horní město), středověké město na vrcholu kopce obklopené obrannými zdmi ze 17. století a Città bassa (Dolní město), založené počátkem 20. století. Obě části města jsou propojeny ulicí Viale Roma a následně lze použít do Horního města lanovku, která je v provozu celý týden.

Jižně od centra města se nachází mezinárodní letiště Orio Al Serio, jenž je využíváno především nízkonákladovými aeroliniemi. Studoval tu v semináři papež Jan XXIII..

Město a památky[editovat | editovat zdroj]

Citta alta, Horní město Bergama, chrání hradby s šestnácti baštami. Střed Horního města je na náměstí Piazza Vecchia. V jihozápadní části náměstí stojí Palazzo della Ragione postavený v letech 1538 - 54. Hlavní sál paláce je vyzdobený nástěnnými malbami z 14. až 16. st. Vedle paláce stojí Torre Civica, obranná věž ze 12. st. Na severní straně náměstí je renesanční budova knihovny Bibliateca Civica ze 17. st. Na Piazza Vecchia navazuje jižně Piazza Duomo s dómem Duomo di Bergamo ze 17. st. Za významnější stavbu je však považován trojlodní kostel Santa Maria Maggiore z 12. až 14. st. Přímo na kostel navazuje kaple Cappella Colleoni, renesanční stavba s bohatě zdobenou fasádou.

Východně od Piazza Vecchia na skalní vyvýšenině leží pevnost Rocca ze první pol. 14. st. Na opačném konci Horního města pak na Piazza Cittadella najdeme palácovou stavbu Cittadella z roku 1355. V současnosti se zde nachází archeologické a přírodovědné muzeum. Na náměstí pak procházíme pod věží Torre della Campanela ze stejného roku.

Citta bassa, Dolní město, má své centrum na Piazza Matteoti. Severovýchodním směrem stojí budova divadla Gaetano Donizetti z konce 18. st., barokní kostel Santi Bartolomeo e Stefano z první pol. 17. st. a kostel S. Spirito z roku 1525. Hlavní centrum Dolního města však leží na obchodní ulici Via XX Settembre s řadou luxusních obchodů. Na Piazza Pontida se lze přes Via Borfuro vrátit zpět na náměstí Matteoti.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Radnice města Bergamo