Olovo: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebrány 2 bajty ,  před 1 rokem
→‎Využití olova a jeho slitiny: Opraven přesněji termín vitráž na vitraj. Termín vitraj se chybně zaměňuje za vitráž. Vitraj = u chrámových oken. Vitráž = jakékoli zasklení.
(Verze 17261472 uživatele 213.211.45.212 (diskuse) zrušena)
značka: vrácení zpět
(→‎Využití olova a jeho slitiny: Opraven přesněji termín vitráž na vitraj. Termín vitraj se chybně zaměňuje za vitráž. Vitraj = u chrámových oken. Vitráž = jakékoli zasklení.)
značky: první editace editace z mobilu editace z mobilního webu
* Jedním z největších zpracovatelů olova je do současné doby průmysl, vyrábějící elektrické [[akumulátor]]y. Přes svoji vysokou hmotnost a obsah vysoce žíravé [[kyselina sírová|kyseliny sírové]] jsou technické parametry olověných akumulátorů natolik vhodné, že ve vybavení automobilů mají stále většinové zastoupení. Jejich hlavní výhodou je odolnost vůči otřesům a vysokému proudovému zatížení, proto jsou vhodné pro vozidla jako startovací i [[trakce|trakční]] zdroje. Pro tyto účely je využívána přibližně polovina světové produkce olova, jejich [[recyklace]] je také jedním z nejvýznamnějších zdrojů tohoto kovu.
 
* Ve středověku bylo obtížné vyrobit skleněné tabule o větších rozměrech a proto se okna zhotovovala z malých skleněných tabulek seskládaných do olověných H profilů letovaných cínem (takzvané [[vitrážvitraj]]e).{{zdroj?}} Dodnes tato okna můžeme vidět ve starých katedrálách a středověkých hradech.
 
* Vysoké odolnosti olova vůči korozi [[voda|vodou]] bylo využíváno ke konstrukci části [[vodovod]]ních rozvodů (obvykle přímo v jednotlivých objektech) z olověných trubek s cínovou vložkou silnou cca 0,5 mm (poznají se podle podélných výstupků) a odpadních rozvodů v domácnostech a chemických laboratořích (dodnes). Dodnes je řada těchto instalací plně funkčních.
1

editace

Navigační menu