Lipsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lipsko
Leipzig
Leipzig Fockeberg Zentrum.jpg
Lipsko – znak
znak
Lipsko – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 113 m n. m.
stát: Německo Německo
Spolková země: Sasko Sasko
okres: samosprávné město
Lipsko
Red pog.png
Lipsko
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 297,36 km²
počet obyvatel: 520 838 (2012-12-31)
hustota zalidnění: 1752 obyv. / km²
správa
starosta: Burkhard Jung
oficiální web: http://www.leipzig.de
telefonní předvolba: 0341
PSČ: 04003-04358
O lodi provozované na Brněnské přehradě pojednává článek Lipsko (loď).

Lipsko (německy zvuk Leipzig) je město s postavením městského okresu (Kreisfreie Stadt) na severozápadě německé spolkové země Svobodný stát Sasko, zároveň největší město Saska a centrum stejnojmenného vládního obvodu. V roce 2012 zde žilo přes 520 000 obyvatel[1] a je tak dvanácté největší město v Německu. Leží na soutoku několika řek.

Pomník Bitvy národů
Stará radnice

Historie[editovat | editovat zdroj]

Název Lipsko pochází z názvu lípa, osada byla založena slovanskými osadníky již v 10. století, první zmínka je z roku 1015. Už v roce 1165 bylo povýšeno na město a místní trhy se staly významnou událostí. V roce 1409, byla německými mistry, kteří krátce předtím odešli z pražské Karlovy univerzity (Dekret kutnohorský), založena Lipská univerzita, díky níž se zvětšil význam města natolik, že se začala rychle rozvíjet řemesla a později i průmysl.

U Lipska byla ve dnech 16.19. října 1813 svedena největší bitva napoleonských válek, tzv. Bitva národů, v níž protifrancouzská koalice dosáhla rozhodujícího vítězství. Mezi Lipskem a Drážďany byla také roku 1839 otevřena první německá dálková železniční trať, nedlouho potom se město stalo železničním dopravním uzlem. Ve 20. letech 20. století narůstal rychle počet obyvatel, a to až nad 500 000, lidé se sestěhovávali z venkova za vidinou lepšího života ve městě. Za nacistické vlády město zažilo tzv. Křišťálovou noc, kdy byly vypáleny synagogy a pobiti Židé. Křišťálová noc se stala velkou manifestací síly, moci a hrůzy NSDAP.

V letech 1943–1945 během Druhé světové války letecké bombardování poškodilo nebo zničilo až 60 % budov a zahynulo při něm okolo 6 000 obyvatel. Největší nálety byly provedeny 4. prosince 1943 (britská Royal Air Force) a 7. července 1944 (americká letadla). Americká armáda obsadila město 18. dubna 1945. Podle rozhodnutí z Jaltské konference ho 2. července 1945 předala Rudé armádě a Lipsko se stalo součástí sovětské okupační zóny.

Po vyhlášení NDR začala mohutná přestavba města podle socialistického stylu, byla vybudována velká sídliště i nové průmyslové podniky. Lipsko se mělo stát „perlou Německa“. Ke konci existence Východního Německa, v roce 1988 a 1989 se konaly ve městě velké demonstrace proti SED, německé komunistické straně. Po pádu berlínské zdi a znovusjednocení Německa dostalo město velkou podporu ze západu, což přispělo k proměně z šedivého socialistického města v jedno z nejmodernějších měst v bývalém Východním Německu. V Lipsku se mj. usadily automobilky Porsche a BMW.

Nejvyšší správní soud

Kultura a památky[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k zničení města během Druhé světové války je v Lipsku, jako téměř ve všech velkých německých městech, poměrně málo historických budov. Centrum je ale poměrně kompaktní a zachovalé, dá se proto najít mnoho skvostných domů z doby německého císařství z let 1871-1918, jež svědčí o tehdejším rozmachu a významu města.

V centru se nachází renesanční radnice, která patří k nejstarším dochovaným renesančním stavbám v celém Německu.

Poblíž historického jádra se nalézá i budova německého nejvyššího správního soudu, vystavěná v letech 1888 - 1895, která architektonicky navazuje na italskou pozdní renesanci a francouzské baroko. Stavba se výrazně podobá budově Reichstagu v Berlíně, který byl stavěn v obdobném stylu ve stejné době.

Protože Lipsko bylo vždy městem hudby – v 18. století zde působil J. S. Bach – má několik operních domů - např. Gewandhaus. V kostele Sv. Tomáše (Thomaskirche), kde Bach působil v letech 1723–1750, se dodnes konají pravidelně koncerty. Působí zde i světoznámý Thomanerchor, založený roku 1212 a skládající se ze 100 mladých chlapců ve věku 9 - 18 let. V 18. století jej vedl jistou dobu i Johann Sebastian Bach.

Lipsko má pověst tradičního veletržního města. Městská a tržní práva dostalo Lipsko od markraběte Otty Míšeňského roku 1165. Říšské tržní privilegium mu udělil císař Maxmilián I. roku 1497. V roce 1897 se zde konal první vzorkový veletrh s oficiálním katalogem, roku 1916 byl založen Lipský veletržní úřad. Roku 1920 se konal první Lipský jarní veletrh. Roku 1990 se zde konaly první odborné veletrhy k tématům stavba a cestování. Roku 1991 byl státní Lipský veletržní úřad transformován ve společnost Leipziger Messe, v níž má stát Sasko a město Lipsko. Koná se zde kolem 30 odborných i spotřebitelských veletrhů ročně. Původní výstavní budovy byly z velké části zničeny za druhé světové války, roku 1996 bylo otevřeno nové výstaviště. V Česku je známý například Lipský knižní veletrh (Leipziger Buchmesse). Oblíben je i autoveletrh.

Na Bitvu národů v roce 1813 upomíná nejmonumentálnější pomník Německa - pomník Bitvy národů, dokončený v roce 1913, který je jedním z typických znaků města.

Lipské nádraží, dokončené roku 1915, je se svou plochou 83.640 čtverečních metrů největším hlavním nádražím v Evropě. Denně jím projde na 120 000 lidí a jeho čelní fasáda je široká skoro 300 metrů.

V Lipsku se nalézá též zoologická zahrada.

Kostel Sv. Tomáše
Hlavní nádraží

Slavné osobnosti spjaté s Lipskem[editovat | editovat zdroj]

  • Gottfried Wilhelm Leibniz, německý filosof, historik, právník, vědec, diplomat a matematik se narodil v Lipsku v roce 1646
  • Johann Sebastian Bach, německý hudební skladatel, v Lipsku působil jako kantor chrámového sboru
  • Richard Wagner, hudební skladatel, se narodil v Lipsku v roce 1813
  • Karl Liebknecht, politik (socialista) se narodil v Lipsku v roce 1871
  • Felix Mendelssohn-Bartholdy zemřel v Lipsku v roce 1847, byl jedním z nejvýznamnějších německých romantických skladatelů
  • Werner Heisenberg, fyzik a nositel Nobelovy ceny pracoval na universitě v Lipsku
  • Friedrich Schiller, německý básník a dramatik v Lipsku žil a složil tu i svou slavnou báseň „Óda na radost“, zhudebněnou L. van Beethovenem ve finále jeho 9. symfonie)
  • Johann Wolfgang Goethe, německý spisovatel v Lipsku studoval a situoval sem i děj své veršované tragédie „Faust“
  • Angela Merkelová, současná kancléřka SRN studovala na zdejší univerzitě

Bill Kaulitz a Tom Kaulitz, dvojčata ze současně nejpopulárnější německé skupiny Tokio Hotel se narodili v roce 1989 v Lipsku

Související články[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článcích S-Bahn v Lipsku a v Halle, Tramvajová doprava v Lipsku a Trolejbusová doprava v Lipsku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.statistik.sachsen.de/download/010_GB-Bev/Bev_Z_Gemeinde_akt.pdf

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu