Fürth

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Fürth
Pohled na jižní část města
Pohled na jižní část města
Fürth – znak
znak
Fürth – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 294,5 m n. m.
stát: Německo Německo
Spolková země: Bavorsko Bavorsko
Vládní obvod: Střední Franky
Fürth
Red pog.png
Fürth
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 63,35 km²
počet obyvatel: 114 546 (2008)
hustota zalidnění: 1808 obyv. / km²
správa
starosta: Dr. Thomas Jung (SPD)
oficiální web: http://www.fuerth.de
telefonní předvolba: 0911
PSČ: 90701–90768 (staré: 8510)

Fürth je severobavorské město bez okresu (německy kreisfreie Stadt) v bavorském vládním obvodu Střední Franky (Mittelfranken). Na východě splývá s Norimberkem. Centra obou měst jsou od sebe vzdálena pouhých asi 7 kilometrů.

V roce 2007 byl městu k tisíciletému jubileu udělen titul Město věd (Wissenschaftsstadt). Spolu s Erlangenem a Norimberkem patří Fürth k jednomu z 23 bavorských středisek a tvoří evropský metropolitní region Norimberk, jeden z 11 metropolitních regionů v Německu.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Radnice od jihovýchodu

Historický střed města se rozkládá jižně a východně od řek Rednitz a Pegnitz, které se severozápadně od starého města stékají a vytvářejí řeku Regnitz. Na západ od města, u průplavu Rýn-Mohan-Dunaj se nachází městský les (Fürther Stadtwald). Na východě, zhruba ve stejné zeměpisné šířce, leží Norimberk a na severu pak úrodné území známé jako Knoblauchsland neboli česnekový kraj, který dosahuje až k hranicím Fürthu. Na jih od města se rozkládá síť silnic, průplav Rýn-Mohan-Dunaj, který Fürth obtáčí, a louky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o Fürthu (který zřejmě existoval již nějaký čas) pochází z 1. listopadu 1007, kdy císař Svaté říše římské Jindřich II. daroval své statky ve Fürthu nově vytvořenému biskupství v Bamberku.[1] Jméno Fürth pochází z německého výrazu die Furt neboli brod, neboť první osídlení se rozkládalo při říčním brodu.
V následujících letech získalo město právo trhu, později, za krále a císaře Jindřicha III. je však o ně připravil sousední Norimberk. Od roku 1062 směl sice Fürth opět pořádat trhy, nicméně Norimberk už do budoucna zůstal významnějším městem.
V průběhu dalších století bylo město v majetku různých pánů včetně biskupů z Bamberka, knížat z Ansbachu a města Norimberk. Jeho charakter zůstával po dlouhou dobu převážně zemědělský. Kolem roku 1600 činil počet zdejších obyvatel mezi 1000 až 2000 lidí.
Za třicetileté války Fürth téměř úplně zničil požár.
V roce 1835 byla mezi Norimberkem a Fürthem uvedena do provozu první parní železniční trať, takzvaná Bayerische Ludwigsbahn.

Významní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. 1000 Jahre Fürth - Stadtgeschichte

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fürth na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Fürth ve Wikimedia Commons