Straubing

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Straubing
Straubing markt.jpg
Straubing – znak
znak
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 322 m n. m.
stát: Německo Německo
Spolková země: Bavorsko Bavorsko
Vládní obvod: Dolní Bavorsko
Zemský okres: samosprávné město
Straubing
Red pog.png
Straubing
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 67,58 km²
počet obyvatel: 44 496 (2008)
hustota zalidnění: 658 obyv. / km²
správa
starosta: Markus Pannermayr
oficiální web: http://www.straubing.de/

Straubing (česky též Štrubina) je město v Dolním Bavorsku v jižním Německu. Je sídlem zemského okresu Straubing-Bogen. Každoročně v srpnu se ve městě koná Gäubodenvolksfest, druhý největší festival v Bavorsku.

Město leží na Dunaji a tvoří centrum Gäubodenu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Oblast Straubingu je nepřetržitě osídlena od doby neolitu. Římské dobývání v letech 16 - 14 př. n. l. mělo dramatický dopad na celý region. Dokonce ještě dnes je možné nalézt spoustu stop z čtyřsetleté římské okupace (např. slavný "Römerschatz" (římský poklad), který je vystaven v Muzeu Gäubodenu). Sorviodurum, jak byla nazývána Římany, byla důležitou vojenskou surovinovou základnou.

Po pádu římského impéria se stal Straubing centrem osídlení Bavorů, hlavně kolem kostela sv. Petra (postaven v 9. století) mezi řekami Allachbach a Dunajem. Podle zvyků Bavorů bylo osídlení pojmenováno podle jejich vůdce Strupingy, což se později proměnilo v název Straubing.

V roce 1218 byla Ludvíkem I. z Wittelsbachu, vévodou bavorským, založena nová část města (nazývaná ´nové město´). Straubing se stal hlavním městem regionu Bavorsko-Straubing, později regionu Bavorsko-Straubing-Holandsko za vévody Viléma I., kdy bylo Bavorsko v roce 1349 rozděleno mezi syny římského císaře Ludvíka IV. V roce 1429 byl Straubing postoupen Arnoštovi, vévodovi bavorsko-mnichovskému, který nařídil zavraždit ve Straubingu Agnes Bernauerovou. Hrob Agnes Bernauerové však není možné nalézt. Na hřbitově u kostela sv. Petra je kaple postavená vévodou Arnoštem.

Toto nové město je dnes centrem Straubingu s mnoha obchody, kancelářemi, restauracemi a pěšími zónami. Mnoho budov si zachovalo svůj středověký ráz. V tomto prostoru je rovněž soustředěn noční život Straubingu, s mnoha hospůdkami a diskotékami.

Nezbytností pro každého návštěvníka je nádherná gotická katedrála sv. Jakuba, románský kostel sv. Petra, klášter karmelitánů s barokním kostelem a knihovnou, Sv. Vít, kde se nachází zosobnění „státu a církve“ v životní velikosti.

Straubing má ale také mnoho průmyslových částí a přístav na Dunaji s přístupem ke kanálu Rýn-Mohan-Dunaj, který je spojnicí Severního a Černého moře. Je centrem bavorského výzkumu v oblasti biotechnologie.

Hlavní turistické atrakce[editovat | editovat zdroj]

  • Městská věž
  • Herzogsschloss
  • Románský kostel sv. Petra
  • Bazilika sv. Jakuba
  • Kostel sv. Víta - sídlo nejstaršího stále existujícího bratrstva v Německu, bratrstva sv. Salvatora
  • Klášter a kostel karmelitánů (od roku 1368 - jediný klášter, který přežil rušení v roce 1802). Řeholníci podporují především palestinské křesťany.

Festivaly a hlavní kulturní události[editovat | editovat zdroj]

Historičtí obyvatelé[editovat | editovat zdroj]

Sport[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Straubing má tato partnerská města:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]