Síťový marketing

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Síťový marketing, víceúrovňový marketing nebo multi-level marketing (MLM) je marketingová strategie, která je založena na tom, že prodejci (distributoři) nejsou odměňováni pouze za výrobky, které osobně prodají, ale získávají i podíl z prodejů uskutečněných jinými prodejci, které do systému přivedli.

Síťový marketing lze považovat za kombinaci přímého prodeje a franšízingu. Výrobce nebo dodavatel služeb či zboží vytváří dodavatelské podmínky pro samostatné podnikání svých „nezávislých vlastníků podnikání“ (NVP). Ti na základě toho mohou zprostředkovat příležitost stát se NVP dalším lidem, a tak vzniká víceúrovňová („multi-level“) odběratelská struktura (síť). Většina NVP buduje svou síť především na základě doporučení lidem ve svém okolí.

MLM je založen na osobním neboli přímém prodeji zboží a služeb. Nejvhodnějším produktem z hlediska MLM se ukazují výrobky, které mají speciální vlastnosti (koncentrace, vysoká kvalita, přidaná hodnota apod.), protože prodej takového zboží obvykle vyžaduje osobní přístup a vysvětlení produktu zákazníkovi. Jako příklad může sloužit první neúspěšný pokus o prosazení kompaktních pracích prostředků na český trh, ke kterému se 5 hlavních výrobců (ani jeden z nich neprodává formou MLM) zavázalo již 22.3.1995 Dohodou o postupném snižování dopadu pracích prostředků na životní prostředí. V roce 1998 konstatoval Ekolist: "Stále se také nedaří dostatečně prosadit na trhu kompaktní prášky (koncentrované bezfosfátové prací prášky bez plnidel). Výrobci se brání, že je lidé nechtějí kupovat. Přitom je pravděpodobné, že spotřebitelé nepreferují kompaktní prací prášky právě proto, že nejsou dostatečně informovaní."[1] Naproti tomu, firmy na bázi MLM kompaktní prací prostředky úspěšně nabízejí již od první poloviny 90. let. Kromě zboží vlastní výroby slouží některé MLM společnosti jako prodejní "kanál" pro místní výrobce a firmy dodávající služby jako jsou např. telefonní služby nebo energie. U těchto produktů je většinou velice dobře porovnatelná cena s obdobnými produkty na trhu.

Kritici této marketingové strategie upozorňují na její podobnost s nelegálními pyramidovými schématy, zejména v případech, kdy MLM firma získává finance spíše náborem nových prodejců než skutečnými prodeji spotřebitelům.

Jako první využila MLM roku 1940 v USA firma California Vitamins, ze které se později vyvinula společnost Nutrilite. Tu v roce 1970 koupila firma Amway, která se mimo jiné v roce 1979 zasadila o definici legální podoby MLM. Tato definice se stala v mnohých státech základem pro vymezení podmínek zákonem.

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Před několika desítkami let byl Multilevel marketing legitimním podnikáním – byl to dobrý způsob prodeje pro malé společnosti, které se snažily prodávat své produkty i v malých městech a odlehlých zemědělských oblastech, jejichž obyvatelé jinak k těmto produktům neměli přístup. V těchto dobách nebyl na trhu převis nabídky nad poptávkou, bylo tedy snadné produkty prodat i s malou přirážkou. Multilevel tak v této době sloužil k odměnění toho, kdo skutečně, často podomním způsobem, tyto produkty prodával. Dnes, především s rozšiřováním internetu, je pro spotřebitele snadno dostupné prakticky jakékoliv zboží. Navíc může snadno porovnat ceny a vybrat si obchod s nejlepší cenou. Dnes už tedy neexistuje žádný důvod pro složité distribuční systémy, který byl kdysi. S tím se také změnila orientace MLM společností – dnes již nejde o prodej produktů, které jsou buď podvodem, nebo si je můžete koupit levněji v normální obchodní síti nebo na internetu. MLM společnosti se dnes zaměřují pouze na rekrutování nových lidí, které se snaží zapojit do systému a přimět k nakupování často mnohonásobně předražených produktů. Pohánět dál je pak má vidina toho, že sami zrekrutují další, kteří budou také toto předražené zboží nakupovat a tím dotyčnému před nimi vydělávat. Proto jsou dnes prakticky všechny Multilevelové společnosti podvodem. V dnešní internetové společnosti s obchody na každém rohu už prostě neexistuje důvod existence MLM společností a předražených produktů, které prodávají. Právě proto je pak tvrzení: „ MLM ovládne svět“ zcela mimo realitu. Samotný fakt, že žádná MLM společnost není schopna prodávat své produkty mimo síť svých věřících oveček, je jasným důkazem toho, že MLM je v dnešní ekonomice dinosaurem a existuje jen díky podvádění důvěřivých lidí, kteří věří, že zbohatnou tím, že do tohoto podvodu přivedou další. Mnoho MLM společností bylo v minulosti zrušeno kvůli podvodům a jejich bývalí členové dnes mají záznamy v trestním rejstříku. [2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ekolist.cz: Lesk a bída dobrovolné dohody
  2. Ogunjobi, Timi(2008). Scams - and How to Protect Yourself from Them. Tee Publishing, 13–19.  přeloženo z anglického originálu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]