Síťový marketing

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Síťový marketing, víceúrovňový marketing nebo multi-level marketing (MLM) je marketingová strategie, která je založena na tom, že prodejci (distributoři) nejsou odměňováni pouze za výrobky, které osobně prodají, ale získávají i podíl z prodejů uskutečněných jinými prodejci, které do systému přivedli.

Síťový marketing lze považovat za kombinaci přímého prodeje a franšízingu. Výrobce nebo dodavatel služeb či zboží vytváří dodavatelské podmínky pro samostatné podnikání svých „nezávislých vlastníků podnikání“ (NVP). Ti na základě toho mohou zprostředkovat příležitost stát se NVP dalším lidem, a tak vzniká víceúrovňová („multi-level“) odběratelská struktura (síť). Většina NVP buduje svou síť především na základě doporučení lidem ve svém okolí.

MLM je založen na osobním neboli přímém prodeji zboží a služeb. Nejvhodnějším produktem z hlediska MLM se ukazují výrobky, které mají speciální vlastnosti (koncentrace, vysoká kvalita, přidaná hodnota apod.), protože prodej takového zboží obvykle vyžaduje osobní přístup a vysvětlení produktu zákazníkovi. Jako příklad může sloužit první neúspěšný pokus o prosazení kompaktních pracích prostředků na český trh, ke kterému se 5 hlavních výrobců (ani jeden z nich neprodává formou MLM) zavázalo již 22.3.1995 Dohodou o postupném snižování dopadu pracích prostředků na životní prostředí. V roce 1998 konstatoval Ekolist: "Stále se také nedaří dostatečně prosadit na trhu kompaktní prášky (koncentrované bezfosfátové prací prášky bez plnidel). Výrobci se brání, že je lidé nechtějí kupovat. Přitom je pravděpodobné, že spotřebitelé nepreferují kompaktní prací prášky právě proto, že nejsou dostatečně informovaní."[1] Naproti tomu, firmy na bázi MLM kompaktní prací prostředky úspěšně nabízejí již od první poloviny 90. let. Kromě zboží vlastní výroby slouží některé MLM společnosti jako prodejní "kanál" pro místní výrobce a firmy dodávající služby jako jsou např. telefonní služby nebo energie. U těchto produktů je většinou velice dobře porovnatelná cena s obdobnými produkty na trhu.

Kritici této marketingové strategie upozorňují na její podobnost s nelegálními pyramidovými schématy, zejména v případech, kdy MLM firma získává finance spíše náborem nových prodejců než skutečnými prodeji spotřebitelům.

Jako první využila MLM roku 1940 v USA firma California Vitamins, ze které se později vyvinula společnost Nutrilite. Tu v roce 1970 koupila firma Amway, která se mimo jiné v roce 1979 zasadila o definici legální podoby MLM. Tato definice se stala v mnohých státech základem pro vymezení podmínek zákonem.

V době svého vzniku byl v USA MLM systém poměrně efektivním nástrojem k distribuci a prodeji výrobků, protože mnoho především menších měst a vesnic bylo velmi vzdáleno od obchodů a obchodních center. Nástup velkých obchodních řetězců, hypermarketů, ale také internetových obchodů však tyto výhody smazal. Proto někteří odborníci považují MLM v dnešní době za velmi neefektivní a zastaralý způsob prodeje a to nejen kvůli stále rostoucí dostupnosti zboží a služeb, ale také kvůli vyšší ceně produktů, která je způsobena pyramidovým uspořádáním, kdy je provize vyplácena nejen přímému prodejci, ale i celé struktuře nad ním.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ekolist.cz: Lesk a bída dobrovolné dohody

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]