Lux (firma)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
LUX spol.
Základní údaje
Právní forma akciová společnost a společnost s ručením omezeným
Datum založení 1998
Adresa sídla Baar, Švýcarsko
Identifikátory
Oficiální web www.luxinternational.com
IČO 47452307
LEI 315700YU3QZEWZEFLJ50
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Luxlampa v železničním muzeu v Gamla Linköping

Lux International AG je původem švédská společnost AB Lux založená v roce 1901. Vyráběla tlakové petrolejové lampy.

Vyssavač "Lux" cca 1937

V roce 1919 dochází ke sloučení společností Lux a Elektromekaniska a vzniká Elektro-Lux, později Electrolux.

Zabývá se výrobou a prodejem luxů – vysavačů. Díky tomuto názvu se začalo používat slovo "luxovat". Společnost v letech 1999–2013 vlastnila rodina von der Becke. Od roku 2013 je společnost součástí Eureky Forbes a hlavní sídlo má ve Švýcarsku. V roce 1921 se otevírají první pobočky v Československu, až do roku 1948, kdy byly pobočky v Československu znárodněny. Věhlasným obchodníkem Luxu byl v těchto letech pan Leo Popper, otec spisovatele Oty Pavla, který jeho prodejní kousky zachytil v knize Smrt krásných srnců. Na motivy této knihy byl později natočen stejnojmenný film, kde Leo Poppera ztvárnil Karel Heřmánek.

V průběhu let převzala firma Electrolux mnoho jiných výrobců a je dnes dodavatelem plného sortimentu elektrických zařízení pro domácnosti, kuchyně a velkokuchyně, často ještě pod původním názvem převzatých firem.

V roce 1991 se opět otevírají pobočky v České republice. V roce 1998 se divize Lux odpojuje od společnosti Electrolux. V současnosti společnost vyrábí a exklusivně, výhradně přímým prodejem, prodává prémiové výrobky pro zdravý život, jako např. čističky vzduchu a vody, vysavače, parní čističe, žehlicí systémy, kuchyňské nádobí a profesionální čisticí techniku.

V České republice značku Lux výhradně distribuuje společnost Lux Czech s.r.o. se sídlem v Praze a provozuje celkem 5 servisní středisek pro svých téměř 100 000 zákazníků, mezi nimiž je, mimo jiné, celá řada známých osobností, umělců, lékařů, vědců, ale také hotelů, zámků, hradů, divadel, nemocnic, školek a škol, socialních zařízení apod. Společnost nabízí své výrobky velice vstřícným způsobem, tj. předvedením v místě používání a bezplatným zapůjčením. Dle hesla "nekupovat zajíce v pytli" tak poskytuje zákazníkovi úplný obrázek o produktu.

Společnost poskytuje konzultační a poradenské služby v oblasti čistého vzduchu, čisté vody a zdravého vnitřního prostředí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]