Generace Z

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Generace Z (také známá jako generace M, internetová generace, děti nového tisíciletí) je společný název pro skupinu lidí narozených od poloviny 90. let 20. století do současnosti.[1]

Generace vyrostla na síti World Wide Web, která začala být stále více dostupná po roce 1991. Nejmladší zástupci této generace se narodili během menšího baby-boomu v době světové finanční krize končící kolem roku 2010, následovaní další generací nazvanou Alfa. Generace Z se narodila a vyrůstala po éře Studené války a pádu Sovětského svazu. Rodiči generace Z jsou typicky zástupci generace X.

Další známá označení[editovat | editovat zdroj]

Díky pozornosti médií se k popisu generace Z používají i další termíny, například:

  • Generace M (M jako multitasking)
  • Generace I (I jako internet)
  • Generace 11. září (odkazující na mladou populaci (19 let a méně) v době útoků z 11. září 2001)

Pozorované vlastnosti a tendence[editovat | editovat zdroj]

Generace Z je vysoce propojená, mnozí z této generace po celý život využívají komunikační a mediální technologie jako internet, rychlé zasílání zpráv (instant messaging, textové zprávy), MP3 přehrávače, mobilní telefony, či sociální sítě (např. YouTube). Tím si vysloužili přezdívku „digitální domorodci“. Většinou nejsou omezeni na domácí počítač, internet mají všude s sebou, například v mobilních telefonech. Výrazný rozdíl mezi generací Y a generací Z je ten, že členové předchozí generace pamatují život před vzestupem využívání masových technologií, zatímco následující generace se narodila až po něm.

Generace Z je známá pro život online a v rychlém tempu: okamžité sdílení myšlenek a poznatků na různá témata, pomocí různých médií a produktů.

Někteří rodiče generace Z pracují na částečný úvazek nebo ve svých domovech, aby jejich děti mohly být vychovávány jimi nebo jinými členy rodiny místo různými zařízeními denní péče.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Generation Z na anglické Wikipedii.

  1. "Consumers of Tomorrow" [online]. Grail Research, červen 2010 [cit. 2012-01-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-12-15. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]