Generace Z

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Generace Z (také známá jako generace M, internetová generace) je společný název pro skupinu lidí narozených od poloviny 90. let 20. století do současnosti.[1]

Generace vyrostla na síti World Wide Web, která začala být stále více dostupná po roce 1991. Nejmladší zástupci této generace se narodili během menšího baby-boomu v době světové finanční krize končící kolem roku 2010, následovaní další ještě nepojmenovanou generací. Generace Z se narodila a vyrůstala po éře Studené války a pádu Sovětského svazu. Rodiči generace Z jsou typicky zástupci generace X.

Další známá označení[editovat | editovat zdroj]

Díky pozornosti médií se k popisu generace Z používají i další termíny, například:

  • Generace M (M jako multitasking)
  • Generace I (I jako internet)
  • Generace 11. září (odkazující na mladou populaci (13 let a méně) v době útoků z 11. září 2001)

Pozorované vlastnosti a tendence[editovat | editovat zdroj]

Generace Z je vysoce propojená, mnozí z této generace po celý život využívají komunikační a mediální technologie jako internet, rychlé zasílání zpráv (instant messaging, textové zprávy), MP3 přehrávače, mobilní telefony a či YouTube. Tím si vysloužili přezdívku „digitální domorodci“. Nejsou omezeni na domácí počítač, internet mají všude s sebou, například v mobilních telefonech. Výrazný rozdíl mezi generací Y a generací Z je ten, že členové předchozí generace pamatují život před vzestupem využívání masových technologií, zatímco následující generace se narodila až po něm. Tato generace se také narodila do éry postmodernismu a globalizace.

Generace Z je známá pro život online a v rychlém tempu: okamžité sdílení myšlenek a poznatků na různá témata, pomocí různých médií a produktů.

Někteří rodiče generace Z pracují na částečný úvazek nebo ve svých domovech, aby jejich děti mohly být vychovávány jimi nebo jinými členy rodiny místo různými zařízeními denní péče.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Generation Z na anglické Wikipedii.

  1. "Consumers of Tomorrow" [online]. Grail Research, červen 2010, [cit. 2012-01-20]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]