Ekonomika Čínské lidové republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ekonomika Čínské lidové republiky
Během několika málo desetiletí se Šanghaj změnila v moderní velkoměsto a také symbol čínského hospodářského úspěchu, Pchu-tung
Během několika málo desetiletí se Šanghaj změnila v moderní velkoměsto a také symbol čínského hospodářského úspěchu, Pchu-tung
Měna Čínský jüan (RMB)
Fiskální období kalendářní rok
Obchodní organizace WTO, APEC, G-20 a další
Statistické údaje
HDP $11,38 bil. (nominal; 2016)
$20,85 bil. (PPP; 2016)[1]
Změna HDP 6,9% (2015)[2]
HDP podle sektorů Zemědělství: 9%, průmysl: 40,5%, služby: 50,5% (2015)[3]
Inflace (CPI) 1,4%(2015)[4]
Míra chudoby 5,1% (2015)
Pracovní síla 807 202 mil. (1.; 2015)[5]
Pracovní síla podle sektorů Zemědělství: 29,5%, průmysl: 29,9%, služby: 40,6% (2014)
Nezaměstnanost 4,05% (2015)[6]
Zahraničí
Vývoz $2,28 bil. (2015[7])
Dovoz $1,68 bil. (2015[7])
Hrubý zahraniční dluh $0,9 bil. (2013)
Veřejné finance
Veřejný dluh 14,95% HDP (odpad 2015)[8]
Příjmy $2,1 bil. (2013 odhad)
Výdaje $2,3 bil. (2013 odhad)

Ekonomika Čínské lidové republiky je od roku 2014 největší na světě (měřeno podle absolutní výše HDP po přepočtu dle parity kupní síly).[9] Hodnota HDP na osobu zde v roce 2013 činila pouze 9 800 USD,[10] což je sice v porovnání s vyspělými zeměmi málo, vysoký počet obyvatel však tuto hodnotu do jisté míry kompenzuje. I přesto však lze pozorovat růst tohoto ukazatele.

K roku 2005 již 70 % kapitálu v Čínské lidové republice bylo v soukromých rukou; vláda země v posledních letech vynaložila značné úsilí na podporu a ochranu zahraničních investic, které mají pro celou zemi velký význam. Menší je pak veřejný sektor, který zastupuje zhruba 200 velkých státních podniků. Jejich oborem jsou hlavně služby, těžký průmysl a energetika.

Historie[editovat | editovat zdroj]

1949–1978: Období kulturní revoluce a ekonomických krizí[editovat | editovat zdroj]

Po vzniku ČLR v roce 1949 začaly být v zemi uplatňovany ekonomické zásady po vzoru SSSR. Ty však k úspěchu nevedly; některé jiné plány, se kterými přišli čínští komunisté později vedly navíc ke hospodářské katastrofě (výroba oceli na vesnicích a další podobné projekty). V této době se čínská ekonomika na produkci celého světa podílela pouhými třemi procenty.

1978–1989: Důležité refomy a cesta k tržnímu hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Růst HDP v Čínské lidové republice

Až od roku 1978, po jisté odluce od sovětského vlivu, začala vláda ČLR s reformami, které ji měly přiblížit západnímu světu. Rehabilitovány byly oběti z dob kulturní revoluce, opuštěna byla koncepce kolektivizace zemědělství. Architekt těchto změn, generální tajemník Komunistické strany Číny, Teng Siao-pching, se vydal na cestu po USA, kde se rozhodl předvést odhodlání země pro změnu. Následně bylo umožněno vycestování mnohým studentům a vědcům z ČLR do USA, ze Západu zase přijížději do země první turisté. Mnohé prvky plánovaného hospodářství byly následně odstraněny, jiné však stále zůstaly (například pětileté plány).

V oficiálních dokumentech se poprvé roku 1978 Čínská lidová republika přihlásila k tržním principům, které se později stanou základními kameny nového hospodářského uspořádání země s názvem socialistická tržní ekonomika. Vše bude ovšem podřízeno veřejnému vlastnictví pod patronací Komunistické strany. Byť regulovaný, ale přesto kapitalismus, který začala Komunistická strana Číny prosazovat, v následujících letech přinesl své ovoce. Podařilo se nastartovat silný ekonomický růst (zhruba od poloviny 80. let), díky kterému mnoho lidí přestalo žít v bídě; mezi lety 1981 a 2001 klesl počet lidí pod hranicí chudoby z 53 % na pouhých 8 %.[11] vzrostla kupní síla Číňanů a země začala ve světovém hospodářství hrát významnou roli.

Díky zájmu mnohých zemí na obchodování s ČLR rovněž ustoupila do pozadí i problematika lidských práv, ČLR je jednou ze zemí, která je stále porušuje[12][13][14][15] – jedním z nejznámějších případů byl například krvavý zásah proti studentům na náměstí Nebeského klidu v roce 1989. Země se sice po této akci ocitla v mezinárodní izolaci, ta však trvala pouhých několik let a později byly obchodní i politické vztahy znovu obnoveny na předchozí úroveň. Na ČLR však bylo uvaleno zbrojní embargo, které ji poškozuje a trvá do současné doby.

Po roce 1989: Budování hospodářské velmoci[editovat | editovat zdroj]

Mapa přírodních a energetických zdrojů Číny
Čínské zásoby ropy

KS Číny umožnila také zahraničním firmám v jistých předem vymezených zónách zvláštního hospodaření (od roku 1993) založit vlastní průmyslové závody a využít tak relativně velký potenciál země v oblasti pracovní síly. Tyto oblasti byly výhodně zdaněné a staly se pro investory velmi atraktivními. Do jisté míry pomáhá vývozu a hospodářskému růstu také i podhodnocení národní měny, Jüanu. Od roku 1978 se ekonomický výkon země takřka zdesetinásobil (ze 140 miliard dolarů na 1,4 bilionů dolarů).[16]

Série důležitých reforem delegovala více pravomocí na místní samosprávy a představitele závodů, umožnila i vznik malých soukromých podniků v oblasti služeb. Hlavními oblastmi, kam se tento ekonomický zázrak soustředil, se stala velká města (například Šanghaj) a východní pobřeží jako celek. Z výroby levného textilu, obuvi a dalšího spotřebního zboží se začala země přeorientovávat na složitější výrobky a ztrácet tak pověst producenta nekvalitního zboží. Nejdůležitějším tahounem je však obchod se zahraničím. Zatímco v roce 2004 vykazovalo saldo obchodní bilance ČLR přebytek (vývoz minus dovoz) v hodnotě 59 miliard dolarů, v roce 2005 to bylo již 102 miliard dolarů, v roce 2006 se počítalo se 160 miliardami a pro rok 2007 s 200 miliardami dolarů. Domácí trh je stále do velké míry omezen, a to kromě státních omezení i kupní silou obyvatelstva, která je velká a pro producenty tudíž lukrativní pouze v oblasti pobřeží a velkých měst. I ten však rok od roku rychle roste.

Ve vnitrozemí se situace zlepšuje jen velmi pomalu; vláda se do jisté míry snaží tuto situaci zlepšit, například zrušila tisíce let staré zemědělské daně a podporuje velké projekty (například budování přehrady Tří soutěsek a další podstatné infrastruktury, například železnice), které umožní rozvoj průmyslu a služeb i v zaostalejších krajích. Jedním z mnohých problémů je také migrace lidí z venkova do bohatých měst za prací; i přesto, že tito dělníci si zde vydělají jen málo peněz, pořád je to ve srovnání s venkovskými kraji mnohem více. Vytvářejí však jen tu nejnižší společenskou vrstvu v zemi a jejich životní úroveň je stále nízká; pracovní podmínky i práva také (například zaměstnanci nemají právo stávkovat apod).[17][18]

Čína se také začala zapojovat, ač pomalu, i do mezinárodních organizací. 11. prosince 2001 vstoupila do WTO. Stále však hlavně autorská práva jsou ohrožena, převážně kvůli pirátům a plagiátorům.

Čínský růst ekonomiky, na počátku 21. století dlouhodobě překračující hranici deseti procent, se stal symbolem úspěchu a zároveň ohrozil již zavedené ekonomiky v Evropě, Asii i Severní Americe. Ty se totiž obávají konkurence, které nebudou schopné čelit. Přesto i ČLR samotná se musí potýkat s problémy (označované jako tzv. přehřívání ekonomiky). Více průmyslu i vyšší kupní síla obyvatelstva znamenají větší spotřebu surovin a energií, což vede k jejich zdražování na světových trzích (roste poptávka). To může ohrozit jednak hospodářství samotné ČLR, jednak ale i jejích obchodních partnerů. Čína proto navázala hospodářskou spolupráci s africkými zeměmi a Kazachstánem, odkud uvažuje čerpat hlavně ropu a zemní plyn. Mezi další suroviny, o které má zvýšený zájem, jsou barevné kovy. V Africe začala Čína investovat miliony dolarů, investuje do budování infrastruktury, zdravotnické péče, telekomunikačních sítí a řady jiných institucí a staveb, zatímco získává nerostné suroviny a další zboží.

Problémy se ukazují také i v oblasti ekologie – ČLR se nezavázala dodržovat kjótský protokol a množství finančních prostředků vynakládané na ochranu přírody je stále nízké, i přesto, že se zvyšuje. Mnohé oblasti dříve panenské přírody či krajiny zemědělsky využitelné se změnily kvůli znečištění, postiženy jsou též i řeky, některé oblasti severu země se potýkají s desertifikací, ohrožen je vzduch[19] a v mnohých městech je problémem smog. Kyselý déšť ohrožuje třetinu území celé země.[20]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Report for Selected Countries and Subjects [online]. IMF. Dostupné online. (anglicky) 
 2. http://www.nytimes.com/2015/10/19/business/international/chinas-growth-slows-to-6-9.html [online]. (anglicky) 
 3. GDP - COMPOSITION, BY SECTOR OF ORIGIN [online]. CIA World Factbook [cit. 2014-08-29]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. Inflation in China jumps to 6-month high [online]. National Bureau of Statistics [cit. 2013-01-11]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. Labor force, total [online]. World Bank [cit. 2014-09-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. "Theglobeandmail.com", Toronto:Theglobeandmail.com. Ověřeno k 28 February 2012. 
 7. a b Weakened RMB Helped China Data [online]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. Public debt, MMF, accessed on 21 February 2013.
 9. Čína od USA přebírá žezlo největší světové ekonomiky. ČT24 [online]. 2014-12-10 [cit. 2014-12-17]. Dostupné online. 
 10. The World Factbook – China [online]. Central Inteligence Agency, rev. 2014-06-22 [cit. 2014-12-17]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. Článek a graf o vývoji chudoby v Čínské lidové republice (anglicky)
 12. Informace na stránkách olympicwatch (anglicky)
 13. Informace o porušování lidských práv na stránkách christusrex.org (anglicky)
 14. Informace na stránkách Human right watch (anglicky, 2001)
 15. Informace na stránkách Human rights watch (anglicky, 2004)
 16. http://www.euroekonom.cz/analyzy/z-cina.html
 17. Článek na stránkách Amnesty International
 18. Informace o právech zaměstnanců ohledně stávek (anglicky,2003)
 19. Článek na stránkách Human rights China (anglicky, 2007)
 20. Článek na idnes.cz

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]