Státní rada Čínské lidové republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Státní rada Čínské lidové republiky
Xinhua Gate.jpg
Předseda Li Kche-čchiang
Webová stránka www.gov.cn
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Státní rada Čínské lidové republiky (čínsky v českém přepisu Čung-chua žen-min kung-che-kuo kuo-wu-jüan, pchin-jinem Zhōnghuá Rénmín Gònghéguó Guówùyuàn, znaky zjednodušené 中华人民共和国国务院, tradiční 中華人民共和國國務院) je vláda Čínské lidové republiky. V jejím čele stojí premiér Čínské lidové republiky (k roku 2018 Li Kche-čchiang), který je navržen prezidentem Čínské lidové republiky (k roku 2018 Si Ťin-pching) a schválen Všečínským shromážděním lidových zástupců; následně on sám navrhuje zbytek členů, které rovněž schválí Všečínské shromáždění lidových zástupců.

Státní rada se jako celek odpovídá Všečínskému shromáždění lidových zástupců, kteří mohou i měnit její složení. Demise premiéra přitom neznamená demisi Státní rady jako celku.

Funkční období Státní rady odpovídá funkčnímu období Všečínského shromáždění lidových zástupců. Členové Státní rady mohou danou funkci zastávat jen ve dvou obdobích.

V souladu s Ústavou Čínské lidové republiky má Státní rada plnou moc nad státní i místní správou a má také zákonodárnou iniciativu.

Počet členů státní rady určuje Všečínské shromáždění lidových zástupců. Například k roku 2013 jich bylo 36: Kromě premiéra ještě čtyři vicepremiéři, pět státních radních a zbytek ministři jednotlivých ministerstev.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Staatsrat der Volksrepublik China na německé Wikipedii a Rada Państwa (ChRL) na polské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]