Přeskočit na obsah

Telefonní hovor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Telefonní hovor je základní telekomunikační služba poskytovaná telefonní sítí. Jedná se o obousměrnou hlasovou komunikaci zpravidla mezi dvěma účastníky prostřednictvím telefonní sítě za pomoci telefonního přístroje.

Analogový systém[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Tradiční analogový telefonní systém.

Běžný analogový signál hovoru s frekvenčním pásmem 300-3400 Hz je přenášen účastnickým vedením přímo do telefonní ústředny. Až do nasazení telefonních voličů probíhalo spojování hovorů ručně.[1] První telefonní linku v délce asi jeden kilometr užíval na území Prahy od 21. července 1881 Bedřich Frey ml. ke spojení svého bydliště a rodinného cukrovaru. Později byly hovory spojovány automatickými, nejprve elektromechanickými a později elektronickými ústřednami.

Digitální systém[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku ISDN.

Hovor na ISDN lince je telefonem digitalizován (8000 osmibitových vzorků za sekundu) a přenášen pomocí PCM do telefonní ústředny. I v případě digitálního systému ISDN se pro přenos hovoru používá technologie přepojování okruhů.

Mobilní sítě[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Mobilní síť.

Mobilní telefon provádí kompresi akustického signálu, předává jej pomocí rádiových vln na nejbližší základnovou stanici, která prostřednictvím mobilního přepojovacího centra (MSC) zabezpečuje komunikaci se zvoleným účastníkem v libovolné telefonní síti.

VoIP[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku VoIP.

VoIP umožňuje přenos digitalizovaného hlasu pomocí paketů rodiny protokolů TCP/IP prostřednictvím Internetu nebo jiné počítačové sítě.

Signalizace[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Signalizace (telekomunikace).

Signalizace má v závislosti na dostupnosti volaného účastníka dvě podoby:

  • Volaný účastník je nedostupný:
Přihlášení volajícího (sepnutí telekomunikačního okruhu po zvednutí sluchátka) - Identifikace volajícího - Generování oznamovacího tónu - Volba čísla volaného - Vyhledání spojení - Generování obsazovacího tónu
  • Volaný účastník je dostupný:
Přihlášení volajícího (sepnutí telekomunikačního okruhu po zvednutí sluchátka) - Identifikace volajícího - Generování oznamovacího tónu - Volba čísla volaného - Vyhledání spojení - Generování vyzváněcího signálu pro oba účastníky (volající slyší vyzváněcí tón ve sluchátku, volaný slyší zvonit telefon) - Přihlášení volaného - Spojení hovoru

Volající účastník může navíc (vlastní-li telefon s multifrekvenční volbou) pomocí svého telefonního přístroje ovládat např. hlasové automaty na straně volaného.

Statistika[editovat | editovat zdroj]

V ČR roku 2008 bylo 30% mobilních telefonních hovorů délky mezi 70-100 sekund.[2]

Regulace[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2019 byla volání v rámci EU (tedy i včetně vnitrostátních hovorů) zastropována maximální cenou minuty telefonního hovoru (mobilního i pevnou linkou) na 19 centů bez DPH.[3][4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. JAROLÍMKOVÁ PHDR., Stanislava. Co v průvodcích nebývá 2. Praha 4, Na Sypčině 12: R + H, spol.s.r.o., 2007. ISBN 978-80-7246-356-5. S. 344. 
  2. Účtování hovorů: můžu nechat o pár sekund víc?. MobilMania.cz [online]. [cit. 2008-12-11]. Dostupné online. 
  3. https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/od-stredy-klesnou-ceny-mobilniho-volani-do-eu-na-polovinu/1755455 - Od středy klesnou ceny mobilního volání do EU na polovinu
  4. http://data.consilium.europa.eu/doc/document/PE-51-2018-INIT/en/pdf - Směrnice EU

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]