Krokový volič

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Krokový volič

Krokový volič (anglicky Strowger switch, Step-by-Step nebo SXS) je mnohacestný elektromagnetický přepínač používaný v telefonních ústřednách první generace, který vynalezl Almon Strowger.

Detaily patentu[editovat | editovat zdroj]

Patent US 447918 popisuje:

  • Zařízení u telefonního účastníka, které vytváří řady impulzů odpovídajících číslicím 1–9 a 0 (které je reprezentována 10 impulzy). Zařízení se původně skládalo ze dvou telegrafních klíčů a později se vyvinulo v rotační číselnici.
  • Krokový volič se dvěma pohyby v telefonní ústředně. Obsahuje pro každý pól kontaktní raménko, které se může pohybovat ve svislém směru a vybírá jednu z deseti řad kontaktů; po výběru řady raménko otáčením vybírá jeden z deseti kontaktů v řadě. Jeden krokový volič tak umožňuje vybrat jednu ze sta možností. Krokování je řízeno proudovými pulsy přicházejícími z telegrafního klíče ovládaného volajícím telefonním účastníkem, později pomocí rotační číselnice.

Na principu krokových voličů byly založeny synchronní telefonní ústředny P51, užívané od padesátých let v ČSSR. Na vstupu ústředny je krokový volič – třídič ( v provedení tuzemské P51 byly třidiče dva - první destikrokový a druhý 25 krokový s přednastaveným volným východem, oba pracovali jako hledače, první třidič hledal linku, kde účastník vyzvednul mirotelefon, druhý třidič byl přednastaven na volný první skupinář ). Ten redukuje počet vstupních linek pro další propojování. Každé číslo volené rotační číselnicí (ta přerušuje proud v lince) pak přímo synchronně lineárně vystavuje krokový volič – hledač ( správný termín je "skupinář" ). V mezidobí, než bude prováděna volba dalšího čísla, hledač skupinář v rotačním směru nalézá volný východ. Kolik je v tel. čísle číslic, tolik ( -2 pro linkový volič ) je v ústředně stupňů – hledačů skupinářů. Poslední dvojčíslí se voli v posledním stupni opět lineárně-rotačním krokovým voličem – tzv. linkovým voličem. Běžná rotační číselnice ve skutečnosti dávala při každé volbě o dva pulsy více, než bylo volené číslo. Získaný čas dvou pulsů (které se ani do linky nevysílaly) byl právě nutný k tomu, aby krokový volič – hledač měl čas najít volný východ do dalšího stupně volby.

Krokové voliče byly základním stavebním prvkem telefonních ústředen před nasazením křížových spínačů, což jsou jednoduché spínače uspořádané v matici, kde propojují zvolený řádek a sloupec. Protože křížové voliče provádějí jednodušší pohyby, je spojovací pole z nich vytvořené mnohem spolehlivější než pole z krokových voličů. Křížové voliče spínače byly používány v ústřednách nazývaných asynchronní, neboť samotné propojování se již nedělo v reálném čase samotné volby.