Almon Strowger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Almon Strowger
Almon Strowger.jpg
Narození 11. února 1839
New York
Úmrtí 26. května 1902 (ve věku 63 let)
St. Petersburg
Ocenění National Inventors Hall of Fame
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Almon Brown Strowger (1839 - 26. května 1902) byl americký vynálezce. Dal své jméno technologii elektromechanické telefonní ústředny, který inspiroval jeho objev a patent.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Penfieldu u Rochesteru v New Yorku. O jeho mládí je k dispozici málo informací, ale je známo, že byl vnukem druhého osadníka a prvního mlynáře v Penfieldu. V historii města Penfieldu uvádí Katherine Thompsonová, že kdyby jeho matka dala dětem úkol, on a jeho bratři by většinu času strávili výrobou stroje, který by úkol udělal za ně. Nějaký čas učil na škole v Penfieldu a sloužil v 8. dobrovolné newyorské kavalérii během Americké občanské války. Říká se, že bojoval v druhé bitvě o Bull Run u Manassasu ve Virginii.

Po občanské válce se zdá, že se stal nejprve venkovským učitelem a poté hrobníkem. Z různých zdrojů vyplývá, že žil v El Doradu v Kansasu nebo v Topece a nakonec v Kansas City. Není jasné, kde byla vytvořena jeho myšlenka automatické telefonní ústředny, ale záznamy jeho patentu z 10. března 1891 ho uvádějí jako obyvatele Kansas City v Missouri.

Řadové vytáčení[editovat | editovat zdroj]

Přesvědčen o tom, že to, přes koho voláme by měli vybrat spíše volající než operátor. Strowgerova firma ztrácela klienty. Protože manželka konkurenta, pracující jako operátorka, přesměrovávala každého, kdo volal Strowgerovi, do vlastní, konkurenční firmy. Poprvé vymyslel svůj objev v roce 1888 a v roce 1891 si nechal patentovat automatickou telefonní ústřednu. Říká se, že prvně zkonstruoval model svého objevu z kulaté objímkové krabice a několika rovných sponek.

Finance[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv mohl přijít se svoji myšlenkou, nebyl ve svém úsilí jediný a vyhledal asistenci svého synovce Williama a jiných se znalostí elektřiny a s penězi na to, aby mohl své plány realizovat. S touto pomocí byla založena společnost Strowger Automatic Telephone Exchange Company a instalovala a otevřela první komerční ústřednu v La Porte v Indianě 3. listopadu 1892 s asi 75 účastníky a kapacitou pro 99. V roce 1897 se v Massachusetts oženil se Susan A. (1846-1921); byla to jeho druhá žena. V roce 1896 prodal Strowger své patenty za 1800 dolarů a v roce 1898 svůj podíl v Automatic Electric Company za 10 000 dolarů. Jeho patenty byly poté v roce 1916 prodány za 2,5 milionů dolarů.

Inženýři společnosti pokračovali ve vývoji Strowgerových nákresů a ve jménu svého zaměstnavatele předložili několik patentů. Společnost také prošla několika změnami svého jména. Zdá se, že sám Strowger se neúčastnil dalšího vývoje. Přestěhoval se do St. Petersburgu na Floridě a zdá se, že se vrátil ke svému povolání hrobníka, když zpráva z pohřebního ústavu H. P. Busseyho udává, že v roce 1899 bylo neidentifikované tělo označeno jako pan Strowger. Stejný pohřební ústav poté sám Strowgera spálil. Strowger byl člověk, který v době své smrti vlastnil určité bohatství a udává se, že mu patřil minimálně celý blok ve městě.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Zemřel ve věku 62 let v St. Petersburgu v Pinellas Coutny na Floridě na aneurysma poté, co trpěl chudokrevností. Pohřben byl další den na hřbitově Greenwood. Jeho hrob je označen tradičním bílým náhrobkem s nápisem: "Nadporučík A. B. Strowger, Co. A, 8 NY Cav."

Vdova[editovat | editovat zdroj]

Vdova Susan A. Strowgerová ho přežila (1846-1921). Po její smrti v Tampě na Floridě 14. dubna 1921 se její nekrolog objevil v novinách St. Petersburg Times s tvrzením, že vlastnila další "revoluční" Strowgerovy nákresy, ale odmítla je zveřejnit za svého života, protože by tím jiný profitovali z nákresů jejího manžela. Tvrdila, že její manžel dostal za svůj objev pouze 10 000 dolarů namísto jednoho milionu.

Odkaz[editovat | editovat zdroj]

V roce 1945 byla představiteli telefonní společnosti umístěna na jeho náhrobek bronzová plaketa připomínající jeho objev. V roce 1965 byl Strowger uveden do síně slávy Americké nezávislé telefonní asociace (nyní nazývané USTA). Nehledě na jeho objev bylo jeho jméno užito i pro lokomotivu a cenu pro obchodní společnosti.

V roce 2003 udělila Nadace Verizon 4 500 dolarů společnosti Pinellas Heritage, Inc. a Pinellas Genealogy Society ve Strowgerově památce. Prostředky byly použity k vývoji webové stránky, která popisuje historii hřbitova, na němž je Strowger pohřben, k obnově dvou památníků občanské války. Projekt hřbitova v Greenwood vyhrál cenu od Florida Trust for Historic Preservation.

Patenty[editovat | editovat zdroj]

  • U.S. Patent 0,447,918

Související články[editovat | editovat zdroj]