Generace Y

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Generace Y je pojem, který se poprvé objevil v srpnu 1993 v časopisu Advertising Age, přičemž popisoval generaci dětí narozených v letech 1986 až 1997. Dnes už často označuje i generaci narozenou mezi lety 1974 (respektive 1975) až 2004.

Generace Y se chápe jako následovník generace X a generace MTV. Objevily se i pokusy označit tuto generaci anglicky jako Millennials nebo jako internetovou generaci (iGen) a dát jí název podle klíčových události a trendů, které se jí týkají. Další názvy jsou Echo Boomers (jako děti narozené generaci Boom Generation), Net Generation (1. generace, která od dětství používá ICT)

Generace Y jsou většinou děti rodičů, narozených v poválečných letech, tzv. baby boomers.

V současnosti jsou ekonomicky aktivní, požadují vyšší životní úroveň a chtějí být více zodpovědní za sociální jistoty, důraz kladou i na osobní uplatnění, zároveň se velice zajímají o svůj osobní život (partnerské a rodinné vztahy), což je v rozporu s předchozí generací X, která tyto hodnoty kladla na spodní příčky žebříčku hodnot. Zástupci generace Y chtějí naplno využít všech možností, které jim otevřená společnost nabízí, ale zároveň kvůli tomu odmítají obětovat osobní život. V pracovním životě proto začínají požadovat flexibilní pracovní dobu i místo zaměstnání, používají rozličné prostředky moderní komunikace atd. Jsou komunikativní, přes internet vytvářejí virtuální komunity a jsou otevření novým myšlenkám.[1]

Do roku 2025 bude generace Y tvořit převážnou část populace v produktivním věku.[2]

Podle studie publikované ve vědeckém časopise Journal of Management se příslušníci generace Y více zaměřují na volný čas, práci berou jen jako snadný způsob, jak zaplatit účty. Méně hledají práci dle „smyslu“, ale více cílí na vysoké finanční i společenské uznání.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Generácia Y na slovenské Wikipedii.

  1. MAJER, Jan. Nový klient: Generace Y [online]. Penize.cz, 2007-8-28 [cit. 2011-04-27]. Dostupné online. 
  2. Jaroslava Rezlerová. Příchod generace Y na trh práce. Hospodářské noviny [online]. 2. 6. 2009, rev. 17. 6. 2009 [cit. 27. 4. 2011]. Dostupné online. 
  3. KYJONKOVÁ, Petra. Představa mladé generace o životě: Hodně peněz a málo práce [online]. Lidové noviny, 2010-3-11 [cit. 2011-04-27]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]