Portál:Architektura a stavebnictví

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Portál:Architektura)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Úvod


Architektura a stavebnictví
Architektura stejně jako stavebnictví provází lidské dějiny od samých začátků. Stala se součástí každodenního života a prakticky každý domek může být zařazen do určitých skupin.

Víte, že…

Hradec Králové,Masarykovo náměstí

Osobnost měsíce

Osobnost měsíce
Vauban.jpg
Sébastien Le Prestre de Vauban (16331707) byl francouzský pevnostní stavitel v období vlády krále Ludvíka XIV., který jej za jeho zásluhy jmenoval francouzským maršálem. Obecně se uvádí, že během své kariéry podél francouzských hranic vystavěl 33 nových pevností a na tři stovky jich zmodernizoval. Při této činnosti využil veškeré dosavadní znalosti v oboru budování fortifikací, které se díky jeho iniciativně blížily k systematicky promyšlené vědě o vojenském stavitelství. Stejně jako pevnostní výstavbu zdokonalil i dříve těžkopádné obléhací techniky, které výrazně zjednodušil. Navzdory tomu, že významnou část života věrně sloužil francouzskému panovníkovi, byl kritikem poměrů za jeho vlády a sepsáním literárního díla Projet d'une dixme royale (O králově desátku) upadl na sklonku života u královského dvora v nemilost. Systém jeho opevnění je zapsán na seznamu Světového dědictví UNESCO. Markýz de Vauban se věnoval i civilní inženýrské činnosti, např. stavbě akvaduktů a kanálů, je také autorem systém zavlažování zahrad u zámku Versailles.
Ostatní články naleznete v Archivu

České stavby

Praha 2005-09-20 národní divadlo.jpg
Národní divadlo v Praze patří mezi nejznámější divadla v České republice. Novorenesanční budova divadla Josefa Zítka je jednou z nejvýznamnějších staveb v zemi jak z hlediska obecně národněkulturního, historického, tak i z hlediska čistě architektonického.

Světové stavby

Colosseum at night.jpg
Koloseum nebo Římské koloseum, původně Flaviovský amfiteátr (latinsky: Amphitheatrum Flavium, italsky: Anfiteatro Flavio nebo Colosseo), je elipsovitý amfiteátr v centru města Říma v Itálii. Jde o největší amfiteátr, který byl kdy v římské říši postaven. Je to jedno z velkých děl římské architektury.
Ostatní články naleznete v Archivu

Kvalitní články

Kategorie

Nově založené články

Červen 2022

Ponte dei Salti‎, Vodní mlýn v Čelákovicích, Dům Anny Fultnerové, Vila Julia Eisnera, Dům U České orlice, Vilémovský klášter

Květen 2022

Ulrichova vila, Zvěrotický tunel, Estakáda Radíč, Estakády Heřmaničky, Mauternský most, Malý železniční viadukt (Novina), Most Míru (Budyšín), Synagoga v Kyjově, Maják Split Rock, Moritz Bader, Karlův most (Norimberk), Karlův most (Kobylá), Vila Na Závisti, Zemanův letohrádek, Kostel Nejsvětější Trojice (Horní Jelení), Roth-Waagnerovo mostní zařízení, Solkanský most, Bihlova vila, Vila Malijovských

Duben 2022

Friedensbrücke, Eleuternský most, Rotherham Bridge, Starý most v Dezfúlu, Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Neustupov), Most Anji, Meteorologický sloup (Lázně Libverda), Most Arkadiko, Ledolam, Maják Sabin Point, Maják Rose Island, Čichalov (tvrziště), Dalovice (tvrziště), Kostel svatého Michaela (Nová Role), Kaple svatého Michaela (Božičany), Křížový kámen v Dřevci, Křížový kámen v Jeřeni, Elektrárna Obere Sill, Vila rodiny Deutschů, Janečkův mlýn, Činžovní dům Anny a Oldřicha Liskových, Činžovní domy Klumparova 604–608, Činžovní domy Čelakovského 637–639, Jindřich Fialka

Březen 2022

Myra Warhaftig, Eulie Chowdhury, Gertruda Ferchland, Lotte Cohn, Erika Nõva, Signe Hornborgová, Nobuko Tsuchiura, Liane Zimblerová, Valentina Pistoli, Vila Viléma Charváta, Městský hřbitov ve Vysokém Mýtě, Vila Albíny Honzákové, Bazilika svatého Michaela (Absam), Norah Aiton, Městský hřbitov v Chocni, Antonín Belada, Vila Bohumila Belady, Velká zvonice lávry, Tunel Ekeberg, Tunel Opera, Tunel Festning, Občanská záložna v Přelouči, Občanská záložna ve Vlašimi, Kostel svatých Archandělů, Jiří Justich, Bašňa na Naberežnoj, Anglobanka, Poliščukova vila, King's Tower, Jack House, Gulliver

Únor 2022

Šimon Michal Schell, Kostel svatého Bartoloměje (Vráž), Smírčí kříž v Mnichově II, Pranýř v Mnichově, Smírčí kříž v Mnichově I, Kostel svatého Stanislava (Mořina), Usedlost čp. 24 (Salajna), Losiny (tvrz), Zvonice v Olšovci, Žudr usedlosti čp. 47, Zvonice v Dřevohosticích, Žudr usedlosti čp. 17, Mohylník Jarohněvice, Kostel Narození Panny Marie (Hýskov), Parus Business Center, Carnegie Center Tower, František Kašík, Bubenská nádražní vodárna, Přítoky (tvrz), Smírčí kříž v Martinicích, Pamětní kámen v Hlíně, Smírčí kříž u Hrušovan u Brna, Smírčí kámen v Nuzířově, Pamětní kámen u Opatovic, Pamětní kámen s nápisem u Opatovic, Pamětní kámen v Přísnoticích, Pamětní kámen v Sivicích, Boží muka v Sivicích, Salátovský dům, Děkanství (Beroun), Zvonice v Bořenovicích, Českobratrský evangelický sbor (Beroun), Kostel svatého Kříže (Blazice), Dobrovítov (tvrz), Kostel Narození Panny Marie a svaté Anny (Rajnochovice), Pamětní kámen v Padochově, Socha Rudoarmějce (Šlapanice), Rudoltice (zámek), Dolní Libchavy (tvrz), Jenštejnský dům (Beroun), Pieta v Rajnochovicích, Klauza v Rajnochovicích, Filipov (zámek), Usedlost čp. 13 (Salajna), Roztěž (zámek), Usedlost čp. 12 (Salajna), Malešov (zámek), Český dvůr (Beroun), Kaple Panny Marie Růžencové (Borač), Zvonice v Borovníku, Panský dvůr (Cvrčovice, okres Brno-venkov), Usedlost čp. 2 (Černvír), Dům U tří korun (Beroun), Haltýř (Salajna), Pomník padlým v 1. světové válce (Šlapanice), Usedlost čp. 43 (Dlouhomilov), Palác Templ, Pomník Aloise Kalvody, Kaple Nanebevzetí Panny Marie (Hajany), Zvonička v Černíči, Černíč (tvrz), Hlízov (zámek), Vodní šindelna, Kovárna ve Zbilidech, Švehlova kolej, Silniční most v Bílku, Frišmanovský dům (Beroun), Tvoršovice (zámek), Železniční most (Pošná), Zvonice ve Slavoňově, Zvonice ve Vyskytné, Zvonice v Hojkově, Rychta v Kosově, Městský hřbitov v Krnově, Kaple Nanebevstoupení Páně (Kopřivná), Pamětní kámen v Ostrovačicích, Hraniční kámen v Ostrovačicích, Kostel svaté Maří Magdalény (Bor), Kostel svatého Matouše (Třebonín), Smírčí kříž v Boru, Kounice (zámek, okres Kutná Hora), Usedlost čp. 29 (Dlouhomilov), Kluky (zámek), Kaple svatého Václava (Holasice), Smírčí kříž v Radošově, Smírčí kříž v Bečově nad Teplou, Rychta (Dlouhomilov), Smírčí kámen ve Šlapanicích, Švédský kopec, Nová Lhota (zámek), Radnice (Hořice), Larischův letohrádek, Pamětní kámen v Podolí, Usedlost čp. 8 (Dlouhomilov), Usedlost čp. 24 (Dlouhomilov), Dřevohostice (zámek), Usedlost čp. 5 (Dlouhomilov), Suchdol (zámek, okres Kutná Hora), Sousoší Nejsvětější Trojice (Rájec), Čestín (zámek), Zvonice v Rájci, Smírčí kříž (Rájec), Kostel svatého Václava (Světlá nad Sázavou), Hankův dům, Hradiště Obersko, Dům U zlatého beránka (Plzeň), Milník II (Líšnice), Milník I (Líšnice), Horka (zámek), Líšnice (tvrz), Smírčí kámen (Biskoupky), Boží muka (Hlína u Ivančic), Dům na náměstí Republiky čp. 5, Zvonice v Hostěnicích, Boží muka (Vojkovice nad Svratkou)

Obrázek měsíce

Téma týdne

PetrinObservationTower.jpg
Petřínská rozhledna je s výškou přes 63,5 metrů jednou z nejznámějších dominant Prahy. Její základna se nachází v nadmořské výšce 324 m n. m. na temeni kopce Petřín na Malé Straně v městské části Praha 1.

Téma měsíce

Solární panely na střeše budovy
Solární panely jsou tvořeny solárními (fotovoltaickými) články, které mohou být tvořeny polovodičovými nebo organickými prvky, které mění světelnou energii v energii elektrickou. Přímou přeměnou světla na elektrickou energii se dnes zabývá samostatná specializace. Fotoelektrický efekt vysvětluje vznik volných elektrických nosičů dopadem záření. Celkově se daří za pomoci křemíkových solárních panelů přeměnit v elektrickou energii jen asi 17 % energie dopadajícího záření.

Další články

Články k založení

Externí odkazy

Dobrý den, nepřidávejte prosím do Wikipedie obsah propagačního charakteru ani odkazy na své soukromé stránky, e-shopy či stránky, se kterými jste spojeni. Wikipedie není prostředkem pro propagaci či reklamu ani pouhou sbírkou externích odkazů. Rozšiřování encyklopedického obsahu je však samozřejmě vítáno. Děkuji za pochopení.

O portálu

Pokud byste chtěli pomoci při zlepšování portálu či měli nějaké nápady či připomínky můžete je napsat na diskusní stránku.