Portál:Architektura a stavebnictví

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Portál:Architektura)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Úvod


Architektura a stavebnictví
Architektura stejně jako stavebnictví provází lidské dějiny od samých začátků. Stala se součástí každodenního života a prakticky každý domek může být zařazen do určitých skupin.

Víte, že...

Hradec Králové,Masarykovo náměstí

Osobnost měsíce

Osobnost měsíce
Vauban.jpg
Sébastien Le Prestre de Vauban (16331707) byl francouzský pevnostní stavitel v období vlády krále Ludvíka XIV., který jej za jeho zásluhy jmenoval francouzským maršálem. Obecně se uvádí, že během své kariéry podél francouzských hranic vystavěl 33 nových pevností a na tři stovky jich zmodernizoval. Při této činnosti využil veškeré dosavadní znalosti v oboru budování fortifikací, které se díky jeho iniciativně blížily k systematicky promyšlené vědě o vojenském stavitelství. Stejně jako pevnostní výstavbu zdokonalil i dříve těžkopádné obléhací techniky, které výrazně zjednodušil. Navzdory tomu, že významnou část života věrně sloužil francouzskému panovníkovi, byl kritikem poměrů za jeho vlády a sepsáním literárního díla Projet d'une dixme royale (O králově desátku) upadl na sklonku života u královského dvora v nemilost. Systém jeho opevnění je zapsán na seznamu Světového dědictví UNESCO. Markýz de Vauban se věnoval i civilní inženýrské činnosti, např. stavbě akvaduktů a kanálů, je také autorem systém zavlažování zahrad u zámku Versailles.
Ostatní články naleznete v Archivu

České stavby

Praha 2005-09-20 národní divadlo.jpg
Národní divadlo v Praze patří mezi nejznámější divadla v České republice. Novorenesanční budova divadla Josefa Zítka je jednou z nejvýznamnějších staveb v zemi jak z hlediska obecně národněkulturního, historického, tak i z hlediska čistě architektonického.

Světové stavby

Colosseum at night.jpg
Koloseum nebo Římské koloseum, původně Flaviovský amfiteátr (latinsky: Amphitheatrum Flavium, italsky: Anfiteatro Flavio nebo Colosseo), je elipsovitý amfiteátr v centru města Říma v Itálii. Jde o největší amfiteátr, který byl kdy v římské říši postaven. Je to jedno z velkých děl římské architektury.
Ostatní články naleznete v Archivu

Kvalitní články

Kategorie

Nově založené články

Září 2018

Maják Temrjuk, Taganrog (maják), Lesní molo liniový zadní, Nikodimský maják (maják), Zvonice (Tichá), Arcibiskupské zemanství (Kopřivnice), Boží muka (Tichá), Šustalova vila, Kostel svatého Mikuláše (Tichá), Svatonosský maják, Jasníkova studánka, Bezručova vyhlídka (Kopřivnice)

Srpen 2018

Maják Kanin nos, Storoženský maják, Doob (maják), Utriš (maják), Maják Sudžuk, Anapa (maják), Gelendžik (liniový maják), Gelendžik (maják), Tunel Sveti Rok, Osinovecký maják, Maják Arctowský, Svinoústí (maják), Peenemünde (maják), Maják Kikut, Zlonice (zámek), Niechorze (maják), Kostel svatého Vavřince (Malá Strana, Hellichova), Hergetova cihelna (Sedlec), Kolobřeh (maják), Větrný mlýn Příčovy, Kozlov (zámek), Helmingham Hall, Rozpakov, Sokolovna (Zlonice), Dálniční křižovatka Modletice, Dálniční křižovatka Sedlice

Červenec 2018

Gąski (maják), Darlowo (maják), Jarosławiec (maják), Krynica Morska (maják), Hogland (jižní maják), Baltijsk (maják), Gdaňsk (maják Severní přístav), Hel (maják), Jastarnia (maják), Rozewie II (maják), Rozewie (maják), Churchill Square, Brumoffův dům (Česká Lípa), Maják Stilo, Czołpino (maják), Ustka (maják), Seznam majáků v Polsku, hotel Horizont, Doubravka XIV., Sopoty (maják), Alkalicko-křemičitá reakce

Červen 2018

Maják Coal Jetty, Maják Marina, Herzlija (maják), Maják Haifa Lee Breakwater, Maják Reading, Maják Michmoret, Maják Stella Maris, Ejlat (maják), Jaffa (maják), Ašdod (maják), Akko (maják), Sloup se sochou Panny Marie (Broumov - Rožmitál), Vila Beno Kabáta, Kostel Nejsvětější Trojice (Jezná), Sloup se sochou Panny Marie Bolestné (Police nad Metují), Fara v Šonově, Sloup se sochou Panny Marie (Dolní Adršpach), Pilíř se sochou svatého Jana Nepomuckého (Šonov), Zvonička na Labské

Obrázek měsíce

Téma týdne

PetrinObservationTower.jpg
Petřínská rozhledna je s výškou přes 63,5 metrů jednou z nejznámějších dominant Prahy. Její základna se nachází v nadmořské výšce 324 m n.m. na temeni kopce Petřín na Malé Straně v městské části Praha 1.

Téma měsíce

Solární panely na střeše budovy
Solární panely jsou tvořeny solárními (fotovoltaickými) články, které mohou být tvořeny polovodičovými nebo organickými prvky, které mění světelnou energii v energii elektrickou. Přímou přeměnou světla na elektrickou energii se dnes zabývá samostatná specializace. Fotoelektrický efekt vysvětluje vznik volných elektrických nosičů dopadem záření. Celkově se daří za pomoci křemíkových solárních panelů přeměnit v elektrickou energii jen asi 17 % energie dopadajícího záření.

Další články

Články k založení

Externí odkazy

O portálu

Pokud byste chtěli pomoci při zlepšování portálu či měli nějaké nápady či připomínky můžete je napsat na diskusní stránku.