Přeskočit na obsah

Martinický palác

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Martinický palác
na Hradčanském náměstí
Martinický palác na Hradčanském náměstí v Praze
Martinický palác na Hradčanském náměstí v Praze
Základní informace
SlohRenesance, baroko
Výstavba1541
MateriálZdivo
Poloha
AdresaHradčanské náměstí 67/8
Praha 1, Hradčany
118 00  Praha 011, ČeskoČesko Česko
UliceHradčanské náměstí a Kanovnická
Souřadnice
Map
Další informace
Rejstříkové číslo památky39634/1-932 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Martinický palác stojí v Kanovnické ulici a hlavním průčelím budovy je obrácen na Hradčanské náměstí v Praze. Patří mezi nejkrásnější renesanční stavby Prahy druhé poloviny 16. století.

Historie

Jeden z malých sálů Martinického paláce
Erb nad vchodem

Budova, postavená po požáru Hradčan a Malé Strany v roce 1541, byla v majetku Ondřeje Teyfla z Kinsdorfu a Zeilberku. V roce 1583 byla prodána Jiřímu Bořitovi z Martinic na Smečně, který ji začal okamžitě přestavovat. Palác byl v majetku rodu Martiniců až do roku 1788, kdy rod vymřel.

V této době byla budova rozšířena o jedno patro, přistavěno severní křídlo s velkým sálem, doplněny malované trámové stropy a do hlavního průčelí vsazena deska z červeného mramoru s heraldickým znakem Martiniců – hvězda a leknínové stvoly s kořeny. Dostavba byla realizována v raně barokním stylu. Budova je bohatě vyzdobena venkovními sgrafity, kde jsou zobrazeny výjevy Josefa Egyptského, hrdinské činy Herkulovy apod. Bohatá malovaná výzdoba je i uvnitř budovy samé.

Ve 20. století byly zahájeny rozsáhlé rekonstrukční práce. Na základě dochovaných velice přesných nákresů a plánů bylo možno některé vnitřní místnosti obnovit do původního renesančního stavu. Především se podařilo do původního stavu rekonstruovat velký sál.

20. století

Koncem 20. století bylo zjištěno, že Jaroslav Bořita z Martinic postavil stavbu ve stejném hmotovém a prostorovém uspořádání jako je uspořádání Královského paláce na Hradě, avšak v polovičním měřítku. Údajně takto postavil sám sobě a svým potomkům symbol své někdejší moci a „zázračného“ zachránění svého života při defenestraci v roce 1618 na Pražském hradě, kdy byli spolu s Vilémem Slavatou z Chlumu a Košumberka vyhozen z oken.

Od roku 1974 Martinický palác byl sídlem Útvaru hlavního architekta hlavního města Prahy, který řídil územní plánovaní a podobnou činnost. K tomuto účelu Martinický palác sloužil až do období restitucí, do roku 1994.

Současné využití

Na začátku září 2015 koupila čínská energetická společnost CEFC palác od společnosti Martinický palác.[1] Ta ho v roce 2016 prodala české investiční skupině R2G.[2]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. STRNAD, František. Číňané pokračují v útoku na pražské reality. Koupí Martinický palác. iDNES [online]. 2015-09-03 [cit. 2017-04-24]. Dostupné online. 
  2. BROŽ, Jan. Miliardy z prodeje gumáren nezůstanou ladem. Šlemr sází na „family office“. iDNES [online]. 2016-12-21 [cit. 2018-03-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy