Chotkův palác

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: Chotkovský palác ve Vídni..
Chotkův palác
na Malé Straně
Chotkův palác
na Malé Straně
Účel stavby

Kancelářský objekt

Základní informace
Sloh baroko, empír
Architekt Josef Zobel
Výstavba 1804
Přestavba 1994-1996 kompletní rekonstrukce
Materiál Zdivo
Stavebník Gabriela z Rottenhamu
Současný majitel Česká Obec Sokolská
Poloha
Adresa Hellichova 458/1
Praha 1, Malá Strana
118 00  Praha 011, ČeskoČesko Česko
Ulice Hellichova
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 39483/1-837 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chotkův palác, Chotkovský palác nebo také měšťanský dům U Zlatého pelikána je empírový palác, který se nachází v ulici Hellichova 458/1 na Malé Straněměstské části Praze 1, v těsném sousedství gymnázia Jana Nerudy. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Přední průčelí domu o délce 60 metrů se táhne ulicí Hellichova.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Chotkův palác od severu
Nosticovy ulice
Zadní trakt Chotkova paláce

Empírový palác vznikl po roce 1804 přestavbou tří barokních domů. Iniciátorkou přestavby byla Gabriela z Rottenhamu, autorem stavebního návrhu Josef Zobel. V zadní části paláce přiléhala zahrada, která se nedochovala, dnes je na jejím místě parkovací plocha. Roku 1954 bylo přistavěno podkrovní patro.[2]

Mezi lety 1994 až 1996 byl Chotkův Palác kompletě zrekonstruován soukromou společností, která jej od té doby spravuje. Od roku 1996 je objekt Chotkova Paláce provozován jako kancelářská budova s vlastním parkováním a recepčním servisem. Majitelm objektu je Česká Obec Sokolská.

Palác byl několikrát poškozen při povodních v roce 1890 a poté znovu při povodních v roce 2002. Při povodních v roce 2002 dosáhla výška vody do 1/3 přízemních oken, došlo k poškození celého přízemí.

Současný správce objektu pronájímá prostory tak významným klientům, jako jsou Velvyslanectví Finska, Velvyslanectví Norského království a Japonské kulturní centrum zřízené Velvyslanectvím Japonska. Dále zde sídlí právnické a poradenské firmy, Energy studio pana Křejčíka a další.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2012-03-27]. Identifikátor záznamu 151513 : U zlatého pelikána. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Popis a dějiny paláce na pamatkovykatalog.cz