Přeskočit na obsah

Pöttingovský palác

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pöttingovský palác v Karlově ulici
Pöttingovský palác v ulici Karlova
Pöttingovský palác v ulici Karlova
Základní informace
Slohbaroko
ArchitektJan Blažej Santini-Aichel
Výstavba1726
MateriálZdivo
Další majiteléPöttingové z Persingu, poslední František Karel z Pöttingu
Současný majitelNáboženská společnost českých unitářů
Poloha
AdresaKarlova 186/8
Praha 1, Staré Město
110 00  Praha 1, ČeskoČesko Česko
UliceKarlova a Anenská
Souřadnice
Map
Další informace
Rejstříkové číslo památky38303/1-94 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pöttingovský či Pöttingský palác, také Palác Unitaria či Žlutý dům, je barokní palác v ulici Karlova 186/8, na Starém Městě, Praha 1. V paláci sídlí divadlo Ta Fantastika, Muzeum českého granátu Praha a Náboženská společnost českých unitářů, která je současně vlastníkem objektu. Palác je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Dějiny paláce[editovat | editovat zdroj]

Na místě dnešního paláce stávaly dva gotické, později renesanční domy. Ty byly postaveny před rokem 1726 na zakázku hraběte Františka Karla z Pöttingu, jehož erb a rodový erb jeho manželky Marie Josefy z Žerotína je patrný na portálu paláce, přestavěny a sloučeny do jednoho objektu ve stylu pozdního baroka. Autorem barokní podoby je zřejmě Jan Blažej Santini-Aichel.

V letech 19291931 proběhla přestavba podle plánů Františka Kavalíra; vznikl nový trakt v zadní části paláce (Anenská 186/5) a byl zastavěn dvůr.

Od roku 1924 palác vlastní Náboženská společnost českých unitářů. Bustu jejího zakladatele, Norberta F. Čapka, je možné vidět ve vestibulu paláce. Sídlí zde též Nakladatelství Unitaria.

Ve vestibulu paláce stojí oválná kašna z hrubozrnného pískovce s maskaronem na stěně, snad z 15. století.[2] František RuthKronice královské Prahy z roku 1904 psal, že se kašna nachází ve druhém postranním dvoře.[3] K jejímu přestěhování došlo zřejmě v době, kdy byl za první republiky dvůr zastavěn.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2012-09-13]. Identifikátor záznamu 150281 : Městský dům. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Kámenrevuekamen. www.revuekamen.cz [online]. [cit. 2021-03-25]. Dostupné online. 
  3. RUTH, František. Kronika královské Prahy a obcí sousedních. Díl 2. 1. vyd. Praha: Pavel Körber, 1904. Dostupné online. S. 478. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]