Palác Hrobčických

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Palác Hrobčických
v Rytířské ulici
Pohled ze SZ, průčelí do Rytířské ul.
Pohled ze SZ, průčelí do Rytířské ul.
Základní informace
Sloh Baroko
Výstavba Po roce 1680
Přestavba 20. století
Materiály kámen (opuka), cihly, železobeton
Stavebník Hrobčičtí
Současný majitel MAITREA a.s.
Poloha
Adresa Rytířská 401/20
Praha 1, Staré Město
110 00  Praha 1, ČeskoČesko Česko
Ulice Rytířská a Provaznická
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 38468/1-196 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Palác Hrobčických, zvaný též dům U Tobolky, je raně barokní palácová stavba v ulici Rytířské 401/20 v Praze 1Starém Městě, která je chráněna jako kulturní památka České republiky.[1] Zadní strana paláce ústí do ulice Provaznická. Sousedí s Wimmerovým palácem (Rytířská čp. 402/18), s nímž má společného majitele.

Vinou bezohledných stavebních úprav v letech 2004/05 je tento palác zejména v interiérech a na nádvoří závažně poškozen a zůstává od té doby prázdný, nevyužívaný.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Palác má gotické základy. Od roku 1526 patřil palác šlechtickému rodu Hrobčických, podle nichž je pojmenován. Současná raně barokní podoba pochází z doby po roce 1680. V 15. století byl přestavěn a půdorys rozšířen až k hradební uličce (dnešní Provaznická). Poslední přestavby proběhly ve 30. letech 20. století, kdy bylo vybouráno přízemí, nově vybetonováno a přeměněno na velikou prodejnu; zbytek fasády hlavního průčelí zůstal raně barokní.

Zničující rekonstrukce[editovat | editovat zdroj]

Obě budovy byly od roku 1992 ve vlastnictví společností T.V.B. spol. s r.o. a CVTB spol. s r.o. Když do nich v létě roku 2004 vstoupil italský investor Cesare Belliti, byly vzápětí z jeho popudu zahájeny rozsáhlé, až do března 2005 trvající bourací práce a provedena půdní vestavba, a to přesto, že bylo třikrát majiteli ze strany NPÚ i Odboru památkové péče Magistrátu hl. města Prahy nařízeno, aby tyto nepovolené úpravy okamžitě zastavil. Teprve trestní oznámení ze strany obou úřadů a také Klubu Za starou Prahu, podané na neznámého pachatele pro podezření ze spáchání trestných činů zneužití vlastnictví a maření výkonu úředního rozhodnutí, vedlo ke konečnému přerušení „rekonstrukčních“ prací.

Výsledkem několikaměsíčního bourání interiérů, jež bylo, dle slov italského architekta, pouhými „přípravnými prácemi, které byly nezbytné proto, aby se zbytečně neztrácel čas při čekání na vyřešení byrokratických průtahů...“,[2] je silné architektonicko-umělecké znehodnocení jak tohoto, tak sousedního paláce a nevratná ztráta archeologických nálezových situací. Ve většině prostor obou paláců jsou zbourány vnitřní dělící zdi, plošně otlučeny historické omítky (včetně středověkých fresek a raně novověkých přemaleb), zcela nebo částečně rozebrány stropy a v cihelné gotické dělící zdi mezi oběma domy jsou proraženy průchody. Byly též pod podlahou prodejny vykopány a odvezeny zásypy kleneb goticko-renesančních sklepů (které měly být později vůbec odstraněny za účelem výstavby podzemních garáží) a téměř 5 m hluboký výkop byl proveden i na dvoře paláce. Také bylo zbouráno dvorní křídlo (to ovšem pocházelo z poslední novodobé adaptace).

V roce 2007 byl vydán trestní příkaz proti jednateli tehdejšího vlastníka za poškození nemovitých kulturních památek. Následně objekt zůstával bez údržby, od roku 2014 je stav stabilizován.[3]

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Palác Hrobčických v březnu 2017

Dům spolu se sousedním palácem Hrobčických vlastní společnost MAITREA a.s. podnikatele Antonína Koláčka.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2012-09-15]. Identifikátor záznamu 150455 : Palác městský, Hrobčických, U tobolky. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. VESELÝ, Jan. Jak ustupuje gotická Praha hotelovým hostům: aneb „labutí píseň“ Wimmerova paláce a paláce Hrobčických v Rytířské ulici. Věstník Klubu za starou Prahu. 2005, čís. 2. Dostupné online. ISSN 1213-4228. 
  3. NPÚ: Palác Hrobčických
  4. Výpis z katastru nemovitostí, LV 373, Staré Město

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]