Wimmerův palác

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wimmerův palác
(U zlatého kola)
Pohled ze SZ, průčelí do Rytířské ul.
Pohled ze SZ, průčelí do Rytířské ul.
Základní informace
Sloh Baroko
Výstavba původní dům ze 13. století, nahrazen palácem koncem 18. století
Materiály kámen (opuka), cihly, železobeton
Další majitelé Jakub Wimmer
Současný majitel MAITREA a.s.
Poloha
Adresa Rytířská 402/18
Praha 1, Staré Město
110 00  Praha 1, ČeskoČesko Česko
Ulice Rytířská a Provaznická
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 38470/1-197 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wimmerův palác nebo také dům U zlatého kola je barokní palác, který se nachází na adrese Rytířská 402/18 na Starém Městě v městské části Praha 1 a sousedí s palácem Hrobčických (Rytířská čp. 401/20), s nímž má společného majitele. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Vinou bezohledných stavebních úprav v letech 2004/05 je tento palác zejména v interiérech závažně poškozen a zůstává od té doby prázdný, nevyužívaný.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zlaté kolo na domovním znamení v průčelí, podle nějž byl palác pojmenován

Wimmerův palác a funkčně propojený palác Hrobčických (čp. 401, taktéž dům U Tobolky) byly postaveny krátce po založení Havelského města ve 13. století. Nejvýznamnější úpravy byly pozdně barokní. Poslední přestavby proběhly ve 30. letech 20. století, kdy bylo vybouráno přízemí, nově vybetonováno a přeměněno na velikou prodejnu.

Zničující rekonstrukce[editovat | editovat zdroj]

Obě budovy byly od roku 1992 ve vlastnictví společností T.V.B. spol. s r.o. a CVTB spol. s r.o. Když do nich v létě roku 2004 vstoupil italský investor Cesare Belliti, byly vzápětí z jeho popudu zahájeny rozsáhlé, až do března 2005 trvající bourací práce a provedena půdní vestavba, a to přesto, že bylo třikrát majiteli ze strany NPÚ i Odboru památkové péče Magistrátu hl. města Prahy nařízeno, aby tyto nepovolené úpravy okamžitě zastavil. Teprve trestní oznámení ze strany obou úřadů a také Klubu Za starou Prahu, podané na neznámého pachatele pro podezření ze spáchání trestných činů zneužití vlastnictví a maření výkonu úředního rozhodnutí, vedlo ke konečnému přerušení „rekonstrukčních“ prací.

Výsledkem několikaměsíčního bourání interiérů, jež bylo, dle slov italského architekta, pouhými „přípravnými prácemi, které byly nezbytné proto, aby se zbytečně neztrácel čas při čekání na vyřešení byrokratických průtahů...“,[2] je silné architektonicko-umělecké znehodnocení jak tohoto, tak sousedního paláce a nevratná ztráta archeologických nálezových situací. Ve většině prostor obou paláců jsou zbourány vnitřní dělící zdi, plošně otlučeny historické omítky (včetně středověkých fresek a raně novověkých přemaleb), zcela nebo částečně rozebrány stropy a v cihelné gotické dělící zdi mezi oběma domy jsou proraženy průchody. Byly též pod podlahou prodejny vykopány a odvezeny zásypy kleneb goticko-renesančních sklepů (které měly být později vůbec odstraněny za účelem výstavby podzemních garáží) a v prvním patře paláce těžce poškozeny pozdně barokní interiéry. Staré okenice, vestavěné skříně a dveře s deštěním dveřních nik byly neodborně zbaveny původních nátěrů.

V roce 2007 byl vydán trestní příkaz proti jednateli tehdejšího vlastníka za poškození nemovitých kulturních památek. Následně objekt zůstával bez údržby, od roku 2014 je stav stabilizován.[3]

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Wimmerův palác v březnu 2017

Dům spolu se sousedním palácem Hrobčických vlastní společnost MAITREA a.s. kontroverzního podnikatele Antonína Koláčka.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2012-09-04]. Identifikátor záznamu 150457 : Wimmerův palác. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. VESELÝ, Jan. Jak ustupuje gotická Praha hotelovým hostům: aneb „labutí píseň“ Wimmerova paláce a paláce Hrobčických v Rytířské ulici. Věstník Klubu za starou Prahu. 2005, čís. 2. Dostupné online. ISSN 1213-4228. 
  3. NPÚ: Wimmerův palác
  4. Výpis z katastru nemovitostí, LV 373, Staré Město

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]