Přeskočit na obsah

Kolowratský palác (Praha, Sněmovní)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kolowratský palác
Sněmovní ulice na Malé Straně
Kolovratský palác ve Sněmovní ulici
Kolovratský palác ve Sněmovní ulici
Základní informace
Slohbarokní
MateriálZdivo
Současný majitelPoslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
Poloha
AdresaSněmovní 177/3, Thunovská 177/8
Praha 1, Malá Strana, ČeskoČesko Česko
UliceSněmovní
Souřadnice
Map
Další informace
Rejstříkové číslo památky86865/1-632 (PkMISSezObrWD)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kolowratský palác je barokní budova na rohu Thunovské a Sněmovní ulice v Praze na Malé Straně. Býval označován také jako fara u sv. Mikuláše. Objekt je památkově chráněn od roku 1964.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původně gotický dům byl několikrát přestavován a upravován. Podle Ruthovy Kroniky královské Prahy byl prvním známým majitelem v roce 1466 tesař Jan Sekyra, později se dům nazýval Bělehrad.

Začátkem 17. století to byl dům Kolowratský a po roce 1626 se z něj stala fara při malostranském kostele (rotundě) svatého Václava (ten býval v severozápadním nároží jezuitského profesního domu). Když po zrušení profesního domu v roce 1772 kostel zanikl, název fary se změnil na faru u sv. Mikuláše.[2]

Dnešní podobu získal nárožní dům kolem roku 1690, kdy byl barokně přestavěn; v roce 1707 provedl některé úpravy Giovanni Antonio Lurago. V roce 1884 došlo ke změnám dispozic.

Architektonicky zajímavý je edikulový portál v hlavním průčelí obráceném do Sněmovní a arkýř v boční fasádě do Thunovské ulice.

Výzdoba interiéru pochází z roku 1992, kdy byl upraven pro potřeby Poslanecké sněmovny. Jedinou výjimkou jsou nástropní barokní fresky datované do doby přestavby objektu kolem roku 1690.

Majitelem budovy je pražské arcibiskupství a objekt využívá Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky jako sídlo pro svůj Parlamentní institut.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kolowratský palác - Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2020-02-02]. Dostupné online. 
  2. RUTH, František. Kronika královské Prahy a obcí sousedních. Díl III. Praha: Pavel Körber, 1904. Dostupné online. S. 963.