Šlikův palác

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Šlikovský palác
na Pohořelci
Šlikovský palác na Pohořelci
Šlikovský palác
na Pohořelci
Základní informace
Sloh Baroko, klasicismus
Výstavba Po roce 1607
Materiál Zdivo
Stavebník Pavel z Krausenecku
Další majitelé Šlikové
Současný majitel Lobkovicové
Poloha
Adresa Pohořelec 111/25
Praha 1, Hradčany
118 00  Praha 011, ČeskoČesko Česko
Ulice Pohořelec
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 39695/1-972 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šlikův palác nebo také měšťanský dům U Šliků je klasicistní palác, v ulici Pohořelec 111/25 na Hradčanech v městské části Praha 1. Je chráněn jako kulturní památka České republiky[1].

Historie[editovat | editovat zdroj]

Šlikův palác na Pohořelci

Příslušnou stavební parcelu v roce 1607 zakoupil Pavel z Krausenecku, který zde postavil pozdně renesanční dům. K tomu byl o 30 let později připojen sousední dům, přičemž oba objekty se staly majetkem rodu Šliků. V polovině 17. století pak byly oba domy upraveny ve stylu raného baroka. V době francouzské okupace Prahy ve 40. letech 18. století byl palác poškozen. Šlikova rodina pozemek s domy tehdy část majetku prodala měšťanům, název však už zůstal.

V 19. století byla zbourána průčelní budova, místo ní pak byla postavena klasicistní novostavba podle plánů J. H. Frenzela. V roce 1875 zde město zřídilo sirotčinec, který zde fungoval až do roku 1913.

V roce 1849 se zde narodil jeden ze zakladatelů československé sociálně demokratické strany Josef Boleslav Pecka-Strahovský, jehož připomíná pamětní deska vedle vjezdu. V roce 1861 zde zemřel farář, vlastenec, archeolog a spisovatel Václav Krolmus.

Pobočka Městské knihovny Praha[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1905[2] do roku 2013 zde byla pobočka Městské knihovny v Praze s názvem Hradčany, jejíž provoz byl k 4. březnu 2013 ukončen.[3] Šlo o první pobočku (z dnešních cca padesáti) MKP vůbec a jejímu otevření byl přítomen i tehdejší ředitel knihovny básník Antonín Sova.[2] Po přibližně roce byla pobočka v témže domě na téže adrese znovuotevřena, tentokrát nově i se vstupem do tzv. Trnkovy zahrady, knihovna je ale v jiných prostorách a i vchod je umístěn jinde. V roce 2016 je otevřeno od pondělí do čtvrtka vždy od 12:00 do 17:00.[4][5] V domě se nachází mj. také prodejna Žabka.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]