Aehrenthalský palác

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Palác Lexů z Aehrenthalu v Praze
Palác Lexů z Aehrenthalu, Václavské náměstí
Palác Lexů z Aehrenthalu, Václavské náměstí
Účel stavby

městský palác

Základní informace
Slohrenesance, po přestavbě částečně empír a pseudogotika
ArchitektiBernhard Grueber (přestavba v roce 1848)
Výstavba17. století
Přestavba1848
Zánik1914
MateriálZdivo
StavebníkLexové z Aehrenthalu
Další majiteléAehrenthalové
Poloha
AdresaKoňský trh
Praha, Nové Město, České královstvíČeské království České království
Souřadnice
Map
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aehrenthalský palác neboli palác Lexů z Aehrenthalu v Praze je zaniklý palác, který stával na místě dnešního domu čp. 795 na nároží Václavského náměstí (čo. 40) a Štěpánské ulice a dalších domů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Aehrenthalský palác nebyl příliš historicky ani architektonicky významný. Původně renesanční budova zřejmě na počátku 17. století patřila paní Regině z Aventina a Janovi staršímu Ledčanskému z Popic a na Třebotově, kterým však byla odňata z důvodu účasti na stavovském povstání.

Od roku 1773 byl majitelem domu měšťan Jan Lexa, za jehož vlastnictví na konci 18. století zřejmě proběhla větší přestavba. V letech 1847–1849 provedl architekt Bernhard Grueber historizující přestavbu paláce a stavebně sloučil dva menší domy.[1]

Nakonec palác rodiny Lexů hrabat z Aehrenthalu v roce 1914 zakoupila Pozemková banka a nechala jej zbořit. Následně byl celý pozemek do Vodičkovy a Štěpánské ulice a Václavského náměstí rozparcelován a plocha určena k výstavbě domů s obchodní pasáží. Na místě tehdejšího paláce tak později vznikly palác Lucerna s pasáží a kinem a Palác Rokoko s pasáží a divadlem.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

WIRTH, Zdeněk. Mizející stará Praha. Za starou Prahu. 21. března 1913, roč. IV, čís. 1, s. 1–2. Dostupné online [cit. 2019-09-19]. 

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Arch pavouk - Bernhard Grueber. arch-pavouk.cz [online]. [cit. 2023-07-22]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2023-07-22. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]