Trauttmansdorffský palác

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o paláci na Hradčanech. O Rottenhamském paláci (paláci pánů z Lützowa) u Mariánského náměstí na Starém Městě pojednává článek Trauttmansdorffský palác (Staré Město).
Trauttmansdorffský (Trčkův) palác
na Hradčanech
Trauttmansdorffský (Trčkův) palác
Trauttmansdorffský (Trčkův) palác
Základní informace
Sloh Klasicismus
Výstavba 16. století
Přestavba 30. léta 17. století
Materiál Zdivo
Stavebník Petr Parléř a další
Současný majitel Česká republika
Další majitelé Šlikové
Kinští
Lobkovicové
Trčkové z Lípy
Trauttmansdorffové
Poloha
Adresa Loretánská 180/6
Praha 1, Hradčany
118 00  Praha 011, ČeskoČesko Česko
Ulice Loretánská a U kasáren
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 39782/1-1022 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Trauttmansdorffský palác nebo také Trčkův palác je klasicistní palác, který se nachází v ulici Loretánská č.180/6 na Hradčanech v městské části Praha 1. Je pojmenován po rakouském rodu Trauttmansdorff. Palác je chráněn jako kulturní památka České republiky[1]. V paláci od října 2019 sídlí některé útvary Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Trauttmansdorffský palác v srpnu 2017

V místech dnešního paláce se ve 14. století nacházela řada měšťanských domů, z nichž jeden patřil Petru Parléřovi a jiné jeho synům. V 16. století (mnoho z domů na parcele v předchozím století shořelo nebo bylo opuštěno) byl na místě postaven velký dům se zahradami. Ten patřil Šlikům, po nich Kinským a poté Lobkovicům. Poslední Trčkové z Lípy do něj přesídlili po té, co svůj palác na Malé Straně prodali Albrechtovi z Valdštejna.

Po roce 1634 palác získali Trauttmansdorffové[2], kteří původně renesanční budovu přestavěli ve stylu raného baroka a kteří palác vlastnili do počátku 19. století. Z paláce se poté stal klasicistní činžovní dům. V roce 1833 zde byla zřízena donucovací pracovna, která zde byla do čtyřicátých let 20. století, a v roce 1872 věznice. V současnosti objekt využívá Ministerstvo zahraničních věcí České republiky .

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2012-03-23]. Identifikátor záznamu 15620884 : Trauttmansdorfský palác. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. https://pamatkovykatalog.cz?element=15620884&action=element&presenter=ElementsResults

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]