Datel černý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Datel černý

Samec datla černého
Samec datla černého
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neognathae)
Řád: šplhavci (Piciformes)
Čeleď: datlovití (Picidae)
Rod: datel (Dryocopus)
Binomické jméno
Dryocopus martius
(Linné, 1758)
Mapka s rozšířením (zeleně)
Mapka s rozšířením (zeleně)

Galerie Dryocopus martius ve Wikimedia Commons

Datel černý (Dryocopus martius) je největší evropský zástupce čeledi datlovitých. Vyskytuje se v borových, bukových i smíšených lesích na velkém území Eurasie.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Datel černý je se svou délkou 45-50 cm, hmotností 250-320 g a rozpětím křídel kolem 76 cm velký zhruba jako vrána. Má štíhlé, černé tělo se světlým silným zobákem, protáhlou hranatou hlavou, šedými končetinami a bílýma očima. U pohlaví je slabě vyvinut pohlavní dimorfismus. Samec má na hlavě červenou „čepičku“, samice má pouze červený týl. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá datel černý přímo, a nikoli ve vlnovkách.

Chování[editovat | editovat zdroj]

Je hmyzožravý. Živí se především dřevokaznými škůdci, mravenci, brouky nebo jejich larvami, které pomocí svého skvěle tvarovaného dlátového zobáku vytesává ze živého i mrtvého dřeva. Na nabírání kořisti z těžko dostupných míst má dlouhý lepkavý jazyk se zoubky na konci.

Datel černý je stálý pták. V letu se ozývá zvučným „kri kri kri“, v sedě pronikavým „kliééé“.

Hnízdní dutina má svisle oválný tvar a datlové si ji nejčastěji vytesávají až 8 m nad zemí v kmenech buků.Jako jediný náš datlovitý pták dokáže vytesat hnízdní dutinu i ve zcela zdravých kmenech stromů. Samice do dutiny během května klade 4 až 5 vajec, na kterých sedí střídavě oba rodiče, přičemž ten kdo nesedí přečkává noc v již předem vytesané dutině poblíž hnízdní dutiny s několika východy. Inkubační doba trvá 12 až 14 dní a mláďata hnízdo opouští po 23-28 dnech života.Rodiče je ještě nějakou dobu krmí,ale když jsou mláďata samostatná vyhánějí je rodiče z hnízdiště. Opuštěné hnízdní dutiny datlů následně využívá k hnízdění např. holub doupňák, hohol severní nebo mandelík hajní.

Ohrožení a početnost v ČR[editovat | editovat zdroj]

V České republice se jedná o poměrně hojný druh. Vzhledem k jeho plaché povaze je však poměrně obtížné jej v přírodě spatřit. Dle Bernské úmluvy se jedná o přísně chráněný druh[1], u kterého byla v posledních desetiletích zaznamenána zvyšující se početnost. Počet hnízdících párů mezi lety 2001-2003 se odhaduje na 4-8 tisíc párů.[2]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje se všude v Euroasii od severního Španělska a Skandinávie až po východní Sibiř a Japonsko.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

V únoru hlasitě volá, aby si přivolal partnerku. Poté si vyhlédnou strom. Pokud je samec sám, začíná vytvářet hnízdo. V případě páru se na stavbě podílejí oba partneři. Práce jim zabere skoro 4 týdny, protože musí vydlabat dutinu 40 cm hlubokou a 22 cm širokou. Samička snáší 2 - 6 bílých vajíček v období od března do června. V sezení a zahřívání vajíček se partneři střídají. Mláďata se vylíhnou za 12 - 14 dní.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dzięcioł czarny na polské Wikipedii.

  1. http://www.priroda.cz/lexikon.php?detail=760
  2. Šťastný, K., Bejček, V., Hudec, K., 2006: Atlas hnízdního rozšíření ptáků v České republice, Praha, Aventinum.