Seznam seznamů měst

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Seznamy měst podle zemí)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Seznamy měst tvoří přehledný soupis měst podle různých kategorií. Nejčastěji se vyskytují seznamy měst podle určitých regionů nebo podle počtu obyvatel; mezi méně časté lze zařadit například seznamy podle rozlohy, hustoty zalidnění, nadmořské výšky, národnostního zastoupení apod.

Základní problém seznamů měst podle datových kritérií (počet obyvatel, rozloha aj.) je ucelení a sjednocení data-času, ke kterému se dané informace shromažďují a také vymezení správné rozlohy města. Špatné a nestejné vymezení rozlohy města patří mezi nejčastější prohřešky u vytváření seznamů měst, proto se můžeme setkat například se seznamy měst podle počtu obyvatel, kde se jednotlivá data liší. Za správné vymezení oblasti se počítá takové území, které katastrálně a administrativně náleží danému městu, ostatní aglomerace, jež navyšují počet obyvatel, by se započítávat neměly (ne u všech měst totiž jednoznačně vyplývá, co lze zařadit do aglomerace vybraných měst).

Problém sjednocení času, ke kterému se data shromažďují, také představuje velkou nevýhodu pro srovnání. U většiny měst méně vyspělých zemí nejsou novější data dostupná a pracuje se s daty několik let starými. Při vytváření žebříčků se pak do poznámek uvádí datum, ke kterému se data vztahují. U měst, jejichž informace jsou staré právě několik let, tak dochází v případě rozvinutých zemí k velkému zkreslení. Porodnost a pozitivní migrace je v takových případech někdy extrémně vysoká a její výsledná skutečná hodnota se může od zastaralého statistického údaje lišit natolik, že pořadí takového města by mohlo být i o několik míst v pořadí rozdílné.

V zásadě platí, že seznamy měst podle datových kritérií jsou nejvhodnější pro většinu evropských měst a dalších měst ve vyspělých zemích, kde je dlouhá tradice působení statistických úřadů. U rozvojových zemí slouží podobné seznamy jen k orientačnímu přehledu.

Afrika[editovat | editovat zdroj]

     

Amerika[editovat | editovat zdroj]

     

Asie[editovat | editovat zdroj]

     

Austrálie a Oceánie[editovat | editovat zdroj]

     

Evropa[editovat | editovat zdroj]

     

Ostatní seznamy měst[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]