Jersey

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: New Jersey.
Rychtářství Jersey
Bailiwick of Jersey
Bailliage de Jersey
vlajka Jersey
vlajka
znak Jersey
znak
Geografie

Poloha Jersey
Poloha Jersey

Hlavní městoSaint Helier
Rozloha116 km²
Nejvyšší bodLes Platons (136 m n. m.)
Časové pásmo+0 (letní +1)
Poloha
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Hustota zalidnění783 ob. / km²
Jazykangličtina, francouzština (úřední), jerseyština (regionální)
Státní útvar
Státní zřízeníbritské korunní závislé území
GuvernérSir Stephen Dalton
Měnajerseyská libra Sterling libra (GBP) (JEP)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1832 JEY JE
MPZGBJ
Telefonní předvolba+44
Národní TLD.je
Mapa ostrova

Jersey je největší a nejjižnější ostrov Normanských ostrovů (Channel Islands). Leží v Lamanšském průlivu mezi pobřežím Francie a Británie.

Rozloha ostrova činí 116,2 km². Má 87 000 obyvatel. Hlavní město Jersey je St. Helier s 28 000 obyvateli. Administrativně se ostrov člení na 12 farností (parishes).

Historie osídlení

Na ostrově byly nalezeny pozůstatky osídlení neandertálci ze středního paleolitu.

Politické uspořádání

Jersey, spolu s nedalekými neobývanými skupinami ostrůvků Minquiers a Écréhous tvoří závislé území britské koruny, oficiálně zvané Bailiwick of Jersey, česky Rychtářství Jersey. Má vlastní měnu (jerseyská libra), zákony a parlament s rozsáhlou autonomií. Jelikož se jedná o území náležící britské koruně, Jersey vládne královna Spojeného království Alžběta II. Nejvyšší úředník, předsedající parlamentu i soudu, nese tradiční titul bailif (Bailiff, možno přeložit jako rychtář). Kromě toho existuje také úřad guvernéra (Lieutenant Governor, občas překládaný jako viceguvernér), který zastupuje na ostrově královnu a je královniným poradcem pro Jersey. Dnes má už jen symbolický význam, protože britská vláda prakticky odpovídá pouze za obranu a diplomatickou reprezentaci ostrova.

Hospodářství

Hlavními oporu hospodářství představují finanční služby, využívající zdejších daňových specifik. Význam má také turistika. Oblíbenou atrakcí je mj. Jerseyská zoo (Jersey Zoo), založená přírodovědcem Geraldem Durrellem roku 1959 specializující se na ohrožené druhy zvířat. Tradiční jsou i některá zemědělská odvětví – pěstování květin, pěstování speciální odrůdy brambor Jersey Royal (tzv. ledvinky nebo rohlíčky, které nesou ochrannou známku - pouze ty, co jsou vypěstované na ostrově Jersey, mohou nést název Jersey Royal) a chov hovězího dobytka (proslulý jerseyský skot pochází právě z tohoto ostrova).

Související články

Významní obyvatelé

Henry Cavill

Externí odkazy