Islamofobie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Islamofobie je neologizmus označující obavy z islámu, vytvoření negativních názorů vůči muslimům, které nejčastěji způsobuje nechuť muslimůk integraci do evropské společnosti[1]

Často souvisí s polemikou o některých svobodách a právech v islámském světě, které jsou v rozporu se základními právy a svobodami evropské kultury, zejména nerovnost práv muže a ženy, v životě i u soudu. Poukazuje, že rozpor není pouhým odlišným výkladem koránu a sunny, ale že je opravdu jeho obsahem. Islamofobie se projevuje znepokojením.

Obavy z xenofobních projevů islamofobie (angl. Islamophobia) vyjádřil v roce 2004 Kofi Annan, generální tajemník OSN. Proti takovým trendům vystupují a vznikají mezináboženské dialogy (zvláště islám-křesťanství-judaismus) a organizace na ochranu práv.

Evropa[editovat | editovat zdroj]

V Evropě se mezi majoritním obyvatelstvem od této doby vytváří extrémně pravicová skupina, která začala diskuzi o přistěhovalectví tím, že žádá jeho prudké omezení. Jako zdůvodnění používá právě obavy z islamizace Evropy a problémy s integrací muslimů do západní společnosti.

V České republice došlo například k odmítnutí vybudování mešity v Teplicích, odůvodněné strachem z přílivu terorismu; v říjnu 2006 konala Národní strana na Václavském náměstí protestní akci s názvem Spalme muslimskou nenávist. [2] I přesto, že organizátoři akce odmítli, že by její charakter byl protiislámský, akce sama naplňovala některé znaky právě islamofobie; např. díky letákům s karikaturou muslimů apod.[3]

Severní Amerika[editovat | editovat zdroj]

Islamofobie zaznamenala ve světě velký nárůst zejména po teroristických útocích 11. září 2001, které byly provedeny i organizovány muslimskými teroristy. Docházelo k útokům na muslimy v USA a částečně i došlo k jejich oddělení od majoritní většiny.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Definice slova islamofobie, Slovnik-cizich-slov.abz.cz
  2. Policie zatkla šéfku Národní strany, iHned.cz
  3. Státní narozeniny oslavila vyznamenání i demonstrace, iDnes.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

http://www.evropskemesto.cz/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=354&Itemid=189

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu