Islamofobie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tzv. islamofob demonstrující pro americkou invazi do Iráku.

Islamofobie je kontroverzní neologismus, používaný často pro kritiky islámu, především z řad starousedlíků z dosud převážně čistě nemuslimských států, kteří z různých příčin odmítají žít v sousedství s muslimy. Ačkoliv je termín široce používán, je také široce kritizován.

Podle Benjamina Kurase se jedná o termín zavedený islámskými fundamentalisty z egyptského Muslimského bratrstva, jež od 80. let 20. století rozšířili představitelé totalitního íránského režimu[1], sloužící k očerňování všech kritiků Islámu, což je dle šaríe v islámských státech považováno za trestný čin. Termín ve skutečnosti vznikl na začátku dvacátého století, najedme ho například v hesle Oxford English Dictionary, kde první použití je uvedeno v roce 1923.[2] Dle tvrzení jiných se jedná o termín označující strach z islámu. Někteří učenci a multikulturalisté považují islamofobii za formu rasismu. Naproti tomu někteří komentátoři poukazuji na to, že pojem „islamofobie“, je údajně používán k odmítání jakékoliv kritiky islámu, včetně jeho radikálních variant s tím, že prý jde jen o předsudky a rasismus.

Obavy z údajně xenofobních projevů islamofobie vyjádřil v roce 2004 Kofi Annan, generální tajemník OSN. Proti takovým trendům vystupují a vznikají mezináboženské dialogy (zvláště islám-křesťanství-judaismus) a organizace na ochranu práv.

Původ a příčiny[editovat | editovat zdroj]

Celosvětové hledisko[editovat | editovat zdroj]

Vedle příčin, zmíněných již v úvodu článku, upozorňuje řada "islamofobních" aktivistů například na povýšenost některých muslimů, kteří prohlašují, že islámská pravidla a hodnoty jsou nadřazená západním[3] nebo požadují zvláštní zacházení a cenzuru učebnic dějepisu[4]. Nesouhlasné reakce tzv. "islamofobů" vyvolala též zpráva o rozsudku smrti pro mauritánského novináře Mohameda Cheikh Ould Mohameda, který pouze kritizoval Islám[5]. Dle exmuslima Lukáše Lhoťana islám povoluje za určitých okolností muslimům lhát, aniž by se tím dopouštěli hříšného jednání[6]. V neposlední řadě se poukazuje též na výhružky smrtí pro Salmana Rushdieho, jakož i obdobné výhružky ze strany muslimů pro odpadlíky od islámu[7]. Odpůrci islámu poukazují rovněž na množství pasáží v koránu, hlásajících otevřenou nenávist[8][9][10], násilí[11], či přímo zabíjení nevěřících[12][13] Proti islamistům, multikulturalistům a na obranu tzv. islamofobů vystoupil ve svém článku[14] tuniský muslimský blogger Hatem Berrezouga, žijící v současnosti v Praze, jenž v něm multikulturní aktivisty označil za Trojského koně islamistů.

Evropa[editovat | editovat zdroj]

V Evropě se mezi majoritním obyvatelstvem od této doby vytváří skupina, která začala diskuzi o přistěhovalectví tím, že žádá jeho prudké omezení. Jako zdůvodnění používá právě obavy z islamizace Evropy a problémy s integrací muslimů do západní společnosti - po celé Evropě se množí muslimy organizované teroristické útoky: ve Švédsku byly dvě dívky napadeny, znásilněny a ubity k smrti somálskými imigranty[15][16], v korutanském Villachu byla tamním Turkem brutálně napadena důchodkyně, která se šla modlit do kostela[17], ve Francii se množí teroristické útoky na ulicích[18]. V některých francouzských městech dokonce muslimští přistěhovalci požadují odtranění křesťanských symbolů ( např. betlémů) z veřejných prostotransví během Vánoc. V Německu se v prosinci 2014 zformovalo hnutí PEGIDA, žádající deislamizaci společnosti[19].[zdroj?] Vznik organizace byl reakcí na akci v Německu žijících extrémistických salafistů, kteří v některých městech Německa vytvářeli ilegální hlídky „Šaría policie“, vměšující se do soukromí občanů Německa, například tím, že je odrazovali od návštěv diskoték, plaveckých bazénů či od popíjení alkoholu[20][21].Organizace pořádá ve městech po celém Německu demonstrace, požadující mimo jiné striktní ukončení ústupků muslimské menšině, která se v Evropě zásadně odmítá integrovat[22] a naopak se kvůli ní provádějí přestavby německých škol a nemocnic na ubytovny pro další muslimské přištěhovalce. Dále organizace upozorňuje na častou šikanu německých dětí ze strany muslimských a na to, že němečtí představitelé dokonce zašli až tak daleko, že kvůli této menšině dokonce navrhují o vánocích zpěv islámské písně[23], což je považováno za zradu křesťanských tradic, nehledě na to, že muslimská protistrana zásadně není ochotná ke vstřícnému gestu v podobě zpěvu vánočních koled v mešitě. Němci jsou také silně pobouřeni tím, že evangelíci z finančních důvodů prodali v Hamburku kostel, který pak přes nastrčeného kupce získali muslimové, kteří z něho hodlají udělat svoji mešitu[24]. V Německu byli také na podzim roku 2014 napadeni salafistickými extrémisty kurdští demonstranti[25], dožadující se tvrdého zásahu proti Islámskému státu, který v té době plnou silou zaútočil na území iráckým a syrským Kurdům.

Aktivisté upozorňují i na to, že v multikulturním Švédsku už budou jakékoliv internetové "islamofobní" diskuse s kritikou islámu či imigrační politiky trestné[26], z čehož vzniká obava, že dojde k přeměně evropských států v totalitní státy.

V Rakousku se v poslední době egyptský přistěhovalec dopustil vandalismu a odstranil krucifix[27]. V reakci na čin islamistických teroristů, kteří 7. ledna 2014 vyvraždili většinu členů redakce francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo, vyšel v Reflexu článek od Jiřího X. Doležala v němž jeho autor vyzývá v Evropě k zákazu islámu[28]. V lednu 2015 se muslimský primátor Rotterdamu v souvislosti s teroristickými útoky na redakci Charlie Hebdo vyjádřil na adresu radikálních muslimů "Táhněte k čertu, když vám to tu (v Evropě) nevoní!".[29]

Česká republika[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Islám v Česku.

V České republice došlo například k odmítnutí vybudování mešity v Teplicích, odůvodněné strachem z přílivu terorismu i tím, že například v brněnské mešitě byla hlásána nenávist vůči nevěřícím, čímž se již zabývala policie[30]; v říjnu 2006 konala Národní strana na Václavském náměstí protestní akci s názvem Spalme muslimskou nenávist. [31] I přesto, že organizátoři akce odmítli, že by její charakter byl protiislámský, lákaly na ni letáky s karikaturou muslimů.[32] V České republice vytrvale upozorňuje na problémy s muslimy sdružení IVČRN - Islám v České republice nechceme, které je zastřešeno stejnými osobami, jako založili hnutí CZDL.[33]. Někteří tzv. islamofobní aktivisté přistoupili k přímým provokacím (např. rozlití prasečí močůvky na Letné před muslimskou modlitbou nebo údajné zakopání prasečích hlav na pozemcích v blízkosti Teplic určených k prodeji muslimům). Tzv. islamofobové argumentují mimo jiné aktivitami tzv. Islámského státu, o němž tvrdí, že prý proti jeho činům nejsou v Koránu argumenty.[34][zdroj?] Jejich názor ale vyvrací mnoho muslimských autorit, které mnohokrát slovy Koránu jednání islámského státu odsoudily.[35][36] Organizace IVČRN také upozorňuje na to, že ministerstvo vnitra umožnilo muslimům z náboženských důvodů nedodržovat ustanovení zákona na ochranu zvířat proti týraní, tím, že jim udělilo výjimku, aby mohli provozovat halal porážky[37]. Jenže výjimky na porážku a zákony ohledně zemědělství určuje Ministerstvo zemědělství a ne vnitra.[38] Odpůrci islamofobie pro změnu v diskusích opakují, že s každým lze vyjít, svobodu vyznání garantuje ústava a lidé mají být souzení za činy co spáchali ne za víru. Část veřejnosti požaduje, aby Česká republika přijala uprchlíky ze Sýrie.[39] U jiné části veřejnosti a některých politiků to vzbuzuje obavy, že by se mezi těmito uprchlíky ocitli také islamisté a teroristé[40]. Islamofobní scéna požaduje případný příjem uprchlíků podmínit náboženským klíčem. Organizace Ateisté ČR upozorňuje na snahu mainstreamových médií z České republiky nedemokraticky umlčovat kritiky islámu.[41].

V lednu 2015 zveřejnil poslanec Tomio Okamura na svém facebookovém profilu text obsahující výzvy obtěžování muslimů a k bojkotu muslimských prodejen, protože nakupováním jejich zboží podle jeho názoru dochází k podpoře islamizace Evropy.[42]

16. ledna proběhla na Hradčanském náměstí v Praze manifestace proti islámu, organizovaná neziskovou organizací Islám v České republice nechceme, již vede Martin Konvička. Počet účastníků akce se dle zpráv médií pohyboval od 400 do pozdějších 2 000 lidí.[43] Demonstrace se účasnili také zástupci parlamentních stran Úsvit a ODS.[44] Diplomatičtí zástupci z Organizace islámské spolupráce následně odsoudili nárůst islamofobie v Česku.[45]

Organizace IVČRN je pravidelně zmiňovaná ve zprávách o extremismu publikovaných ministerstvem vnitra v kapitole týkající se krajní pravice. Podle odborníků na extremismus IVČRN se zatím koncentruje hlavně na kyberšikanu.[46] Ministerstvo vnitra hnutí IVČRN/CZDL připisuje i vylití prasečí moči na místo modlitby.[46]

Severní Amerika[editovat | editovat zdroj]

Tzv. islamofobie zaznamenala ve světě velký nárůst zejména po teroristických útocích 11. září 2001, které byly provedeny i organizovány muslimskými teroristy. Docházelo k útokům na muslimy v USA a částečně i došlo k jejich oddělení od majoritní většiny.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Přednáška o Islámu, čas 16:03
 2. Oxford English Dictionary
 3. http://www.smh.com.au/nsw/its-unaustralian--rally-condemns-push-to-ban-burqa-20100919-15hy0.html
 4. Neviditelný Pes - Oč jde muslimům?
 5. http://www.osacr.cz/2014/12/25/kritik-islamu-byl-v-mauritanii-odsouzen-k-trestu-smrti-umirneni-muslimove-rozsudek-oslavuji-v-ulicich/
 6. http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/55870/lhat-se-v-islamu-muze-i-arafat-vedome-lhal.html
 7. Vyhrožovali, že mě zabijí, tvrdí konvertita, žijící v Česku
 8. českojazyčná verze Koránu - Súra číslo: 2, Název: Kráva, Arabský název: Al-Baqara, Verš: 161
 9. českojazyčná verze Koránu - Súra číslo: 4, Název: Ženy, Arabský název: Al-Nisa´, Verš: 37
 10. česojazyčná verze Koránu - Súra číslo: 3, Název: Rod ‘Imránův, Arabský název: Ál ‘Imrán, Verš: 131
 11. českojazyčná verze Koránu - Súra číslo: 8, Název: Kořist, Arabský název: Al-Anfál, Verš: 12
 12. českojazyčná verze Koránu - Súra číslo: 2, Název: Kráva, Arabský název: Al-Baqara, Verš: 191
 13. Slova zabijáci
 14. Jsem muslim a začínám být islamofobem
 15. http://www.svobodnyodpor.info/2013/07/muslimska-vlna-znasilnovani-ve-svedsku.html
 16. http://archive.frontpagemag.com/readArticle.aspx?ARTID=6251
 17. http://www.netzplanet.net/oesterreich-tuerke-trennt-80-jaehriger-frau-vor-kirche-mit-beil-fast-das-ohr-ab/18201
 18. http://www.securitymagazin.cz/zpravy/dalsi-teroristicky-utok-ve-francii-vlada-povolava-do-ulic-dalsi-policisty-a-vojaky-1404043516.html
 19. http://kubasek.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=440828
 20. http://protiproud.parlamentnilisty.cz/politika/1407-obr-se-pohnul-hnuti-pegida-je-odpovedi-stredni-tridy-nemecti-politici-zesileli-o-vanocich-pry-mame-zazpivat-i-jednu-islamskou-pisen-merkelova-a-spol-si-zahravaji.htm
 21. http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/58940/a-je-to-tady-v-nemecku-se-objevily-hlidky-saria-policie-spustilo-to-politickou-a-medialni-bouri.html
 22. https://themuslimissue.wordpress.com/2014/12/22/video-the-khilafah-preaching-in-london-dont-integrate-demand-them-to-abide-by-islam/
 23. Idnes.cz: Němečtí poslanci tureckého původu vyzvali k zazpívání muslimské písně o vánocích
 24. Muslimové v Hamburku přestaví kostel na mešitu. Křesťané skřípou zuby
 25. [1]
 26. http://protiproud.parlamentnilisty.cz/politika/1404-demonstrace-v-praze-kdo-usiluje-o-islamizaci-ceska-zacina-jit-do-tuheho-ve-svedsku-uz-zamirite-rovnou-do-basy-take-islamofobni-internetove-diskuse-uz-budou-trestne.htm
 27. http://www.stalo-se.cz/?p=23232
 28. http://www.reflex.cz/clanek/komentare/61474/jiri-x-dolezal-jestli-jste-si-nevsimli-zacala-valka-zakazme-islam.html
 29. http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/primator-tahnete-k-certu-kdyz-vam-to-tu-nevoni_329873.html#.VMI3qSw80xK
 30. http://brnensky.denik.cz/zlociny-a-soudy/statni-zastupce-vychovne-kazani-muslimu-je-v-poradku-20131120.html
 31. Policie zatkla šéfku Národní strany, iHned.cz
 32. Státní narozeniny oslavila vyznamenání i demonstrace, iDnes.cz
 33. CZDL dle SmartWeb.CZ
 34. http://www.osacr.cz/2014/09/17/meli-bychom-byt-fanatikum-z-is-vdecni/
 35. [2]
 36. Muslim Scholars Release Open Letter To Islamic State Meticulously Blasting Its Ideology. The Huffington Post [online]. 2014-09-24 [cit. 2015-01-30]. Dostupné online.  
 37. http://www.ivcrn.cz/kampane/stop-halal/co-je-to-halal/
 38. [3]
 39. http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/prijmete-syrske-uprchliky-demonstrovali-lide-v-brne-20141218.html
 40. http://svobodnenoviny.eu/90-tzv-uprchliku-ze-syrie-by-tvorilo-pater-islamistu-u-nas/
 41. http://www.osacr.cz/2014/06/22/ceska-media-tleskaji-snaham-o-umlceni-kritiku-nabozenstvi/
 42. Každý koupený kebab je další krok k burkám, tvrdí Okamura na Facebooku. IDNES.cz [online]. 2015-01-3 [cit. 2015-01-3]. Dostupné online.  
 43. Tady platí právo, ne šaría! Stovky lidí demonstrovaly v Praze proti islámu. IDNES.cz [online]. 2015-01-16 [cit. 2015-01-20]. Dostupné online.  
 44. ODS si podala ruku s Úsvitem. Společně demonstrovaly proti islámu. ČT24 [online]. 2015-01-16 [cit. 2015-01-20]. Dostupné online.  
 45. Muslimští diplomaté: V Česku roste islamofobie, zabraňme stigmatizaci. Idnes.cz [online]. 2015-01-19 [cit. 2015-01-20]. Dostupné online.  
 46. a b Problematika extremismu na území České republiky ve čtvrtém čtvrtletí 2014 [online]. BIS, 2014-01-20, [cit. 2015-01-30]. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]