Islamofobie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hrdý islamofob

Islamofobie je neologismus označující předsudečné obavy nebo nenávist k muslimům nebo etnickým skupinám považovaných za muslimské. Ačkoliv je termín široce používán, je také široce kritizován.

Někteří učenci považují islamofobii za formu rasismu. Naproti tomu Někteří komentátoři poukazuji na to, že pojem „islamofobie“, byl použit k odmítání jakékoliv kritiky islámu, včetně jeho radikálních variant s tím, že jde jen o předsudky a rasismus.

Obavy z xenofobních projevů islamofobie vyjádřil v roce 2004 Kofi Annan, generální tajemník OSN. Proti takovým trendům vystupují a vznikají mezináboženské dialogy (zvláště islám-křesťanství-judaismus) a organizace na ochranu práv.

Evropa[editovat | editovat zdroj]

V Evropě se mezi majoritním obyvatelstvem od této doby vytváří extrémně pravicová skupina, která začala diskuzi o přistěhovalectví tím, že žádá jeho prudké omezení. Jako zdůvodnění používá právě obavy z islamizace Evropy a problémy s integrací muslimů do západní společnosti.

Česko[editovat | editovat zdroj]

V České republice došlo například k odmítnutí vybudování mešity v Teplicích, odůvodněné strachem z přílivu terorismu i tím, že například v brněnské mešitě byla hlásána nenávist vůči nevěřícím, čímž se již zabývala policie[1]; v říjnu 2006 konala Národní strana na Václavském náměstí protestní akci s názvem Spalme muslimskou nenávist. [2] I přesto, že organizátoři akce odmítli, že by její charakter byl protiislámský, lákaly na ni letáky s karikaturou muslimů.[3] Islamofobní rétoriku a šíření nenávisti proti muslimům i lidem, kteří volají po dialogu, využívá také DSSS a sdružení CzDL (IVČRN). Jejich aktivity jako krajně pravicové monitoruje ministerstvo vnitra.  Někteří islamofobní aktivisté přistoupili k přímým provokacím (např. rozlití prasečí močůvky na Letné před muslimskou modlitbou nebo údajné zakopání prasečích hlav na pozemcích v blízkosti Teplic určených k prodeji muslimům). Velmi často se však ze strany některých islamofobních aktivistů jedná o záměrně šířené dezinterpretace či lži, určené k dehonestaci komunity nebo věřících samotných. [1]

Severní Amerika[editovat | editovat zdroj]

Islamofobie zaznamenala ve světě velký nárůst zejména po teroristických útocích 11. září 2001, které byly provedeny i organizovány muslimskými teroristy. Docházelo k útokům na muslimy v USA a částečně i došlo k jejich oddělení od majoritní většiny.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://brnensky.denik.cz/zlociny-a-soudy/statni-zastupce-vychovne-kazani-muslimu-je-v-poradku-20131120.html
  2. Policie zatkla šéfku Národní strany, iHned.cz
  3. Státní narozeniny oslavila vyznamenání i demonstrace, iDnes.cz

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]