Eurovision Song Contest 2018

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Eurovision Song Contest 2018
All Aboard!
Semifinále 1 8. května 2018
Semifinále 2 10. května 2018
Finále 12. května 2018
Hostitel
Televize Rádio e Televisão de Portugal (RTP)
Portugalsko
Místo konání Altice Arena
Portugalsko Lisabon, Portugalsko
Moderátor Daniela Ruah
Filomena Cautela
Sílvia Alberto
Catarina Furtrado
Účast
Soutěžící 43
Debut 0
Návrat RuskoRusko Rusko
Odchod 0
Eurovision Song Contest
◄2017    Wiki Eurovision Heart (Infobox).svg    2019►

Eurovision Song Contest 2018 bude 63. ročník soutěže Eurovision Song Contest. Soutěž se bude konat v Altice Areně (kapacita 20 000 diváků) v Lisabonu, hlavním městě Portugalska, a to po vítězství portugalského zpěváka Salvadora Sobrala s písní „Amar Pelos Dois“ na předchozím ročníku v Kyjevě na Ukrajině. Portugalsko na Eurovizi zvítězilo poprvé v historii a poprvé tak bude soutěž i organizovat. 1. semifinále se uskuteční 8. května, 2. semifinále 10. května a velké finále 12. května.[1]

Po roční pauze se do soutěže vrátí Rusko, které bylo kvůli nevpuštění ruské reprezentantky Juliji Samojlovové na Ukrajinu v roce 2017 diskvalifikováno. 17. listopadu 2017 byla oficiálně potvrzena účast 43 zemí poté, co byla Makedonie po udělení zákazu účasti kvůli nezaplaceným daním Evropské vysílací unii, po domluvě opět vpuštěna na soutěž.

Českou republiku bude reprezentovat Mikolas Josef s písní „Lie to Me“.

Místo konání[editovat | editovat zdroj]

Díky vítězství Salvadora Sobrala s písní „Amar Pelos Dois“ na Eurovizi 2017 bude poprvé v historii soutěž hostit Portugalsko. Hostující televize Rádio e Televisão de Portugal (RTP) a Evropská vysílací unie (EBU) vybrala jako místo konání 63. ročníku soutěže MEO Arénu v Lisabonu.

Tato multifunkční aréna byla postavena pro Expo '98 a má kapacitu 20 000 diváků, díky čemuž se řadí mezi největší kryté stavby svého druhu v Evropě. Jedná se také o největší uzavřenou arénu v Portugalsku. Nachází se v srdci moderní severovýchodní části města Parque das Nações, která hostila právě i Expo '98. Spojení mezi touto částí města a mezinárodním letištěm Portela zajišťuje metro, vlak ji pak spojuje se zbytkem Portugalska, jako i Evropy.

Výběr hostitelského města[editovat | editovat zdroj]

V den finále Eurovize 2017 bylo portugalským televizním vysílatelem RTP oznámeno, že v případě výhry by se Portugalsko ujmulo pořádání příštího ročníku. Na tiskové konferenci, která se konala po vítězství Salvadora Sobrala, navrhl výkonný producent soutěže Jon Ola Sand portugalskou stanici k organizování příštího ročníku. V reakci na to potvrdil ředitel RTP, Nuno Artur Silva, že se Portugalsko ujme hostování Eurovize 2018. Též zmínil právě MEO Arénu jako pravděpodobné místo konání. 15. května 2017 stanice uvedla, že pravděpodobně se další ročník bude konat v MEO Aréně, následujícího dne ovšem přišla s oznámením, že žádné konečné rozhodnutí ještě nepadlo.

Zde výpis podmínek účasti ve výběrové fázi, které byly odeslány RTP Evropskou vysílací unií těsně po portugalském triumfu v Kyjevě:

 • Kapacita diváků musí být nejméně 10 000
 • Místo pro tzv. „press centre“, tedy prostor pro nejméně 1 500 novinářů a s příslušným vybavení pro všechny delegace
 • Dostatečný výběr hotelů všech cenových kategorií, které musí pojmout nejméně 2 000 delegátů, novinářů a diváků
 • Funkční dopravní infrastruktura, a to i blízké mezinárodní letiště se snadným přístupem k místu konání, hotelům a městu

Kromě Lisabonu projevila zájem o pořádání události i města Braga, Espinho, Faro, Gondomar, Guimarães a Santa Maria da Feira. Starosta města Porto, Rui Moreira, prozradil, že nemá zájem „utrácet miliony eur“ na hostování soutěže, ale podporuje města v metropolitní oblasti Porta, tj. Espinho, Gondomar a Santa Maria da Feira.

13. června 2017 se zástupci stanice RTP v sídle Evropské vysílací unie (EBU) v Ženevě setkali s eurovizním výborem. Během této schůze se úředníci RTP zúčastnili workshopu týkající se témat spojených s hostováním soutěže. Také se poučili ze zkušeností ukrajinského vysílatele UA:PBC. Dostali i příležitost sdělit některé plány Eurovize 2018, jako návrhy hostujících měst.

25. července 2017 EBU a RTP definitivně potvrdily Lisabon jako místo konání dalšího ročníku. Hlavní město tak vyhrálo ve výběrovém kole hostujícího města. Předstihlo tak města Braga, Gondomar, Guimarães a Santa Maria da Feira, která se oficiálně ucházela o organizaci soutěže. Při této příležitosti RTP naznačilo, že dějištěm všech akcí spjatých se soutěží bude městská část Parque das Nações, kde se nachází již zmíněná MEO Arena.

Předběžní účastníci[editovat | editovat zdroj]

1. semifinále[editovat | editovat zdroj]

Prvního semifinále se zúčastní 19 zemí. Z automaticky postupujících států do finále, tedy tzv. Velké pětky a vítěze minulého ročníku, budou mít právo na hlasování Portugalsko, Španělsko a Velká Británie.

Země Interpret Skladba Jazyk
1. polovina
AlbánieAlbánie Albánie Eugent Bushpepa[2] Mall albánština
ÁzerbájdžánÁzerbájdžán Ázerbájdžán Aisel
BěloruskoBělorusko Bělorusko Alekseev Forever angličtina
BelgieBelgie Belgie Sennek angličtina
BulharskoBulharsko Bulharsko angličtina
Česká republikaČeská republika Česká republika Mikolas Josef Lie to Me angličtina
EstonskoEstonsko Estonsko
IslandIsland Island
IzraelIzrael Izrael Netta Barzilai
LitvaLitva Litva
2. polovina
ArménieArménie Arménie
ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko Franka Batelić Crazy
FinskoFinsko Finsko Saara Aalto
IrskoIrsko Irsko Ryan O'Shaughnessy Together angličtina
KyprKypr Kypr Eleni Foureira Fuego angličtina
MakedonieMakedonie Makedonie Eye Cue Lost and Found
RakouskoRakousko Rakousko Cesár Sampson Nobody but You angličtina
ŘeckoŘecko Řecko Gianna Terzi Oneiro mou řečtina
ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko Zibbz Stones angličtina

2. semifinále[editovat | editovat zdroj]

Druhého semifinále se zúčastní 18 států. Z automaticky postupujících zemí budou v tomto semifinále hlasovat Francie, Německo a Itálie.

Země Interpret Skladba Jazyk
1. polovina
AustrálieAustrálie Austrálie Jessica Mauboy
DánskoDánsko Dánsko Rasmussen Higher Ground angličtina
MoldavskoMoldavsko Moldavsko
NizozemskoNizozemsko Nizozemsko Waylon
NorskoNorsko Norsko
RumunskoRumunsko Rumunsko
RuskoRusko Rusko Julija Samojlova
San MarinoSan Marino San Marino
SrbskoSrbsko Srbsko srbština
2. polovina
Černá HoraČerná Hora Černá Hora Vanja Radovanović Inje černohorština
GruzieGruzie Gruzie Iriao Sheni Gulistvis gruzínština, angličtina
MaďarskoMaďarsko Maďarsko
LotyšskoLotyšsko Lotyšsko
MaltaMalta Malta Christabelle Taboo angličtina
PolskoPolsko Polsko
SlovinskoSlovinsko Slovinsko
ŠvédskoŠvédsko Švédsko
UkrajinaUkrajina Ukrajina

Finalisté[editovat | editovat zdroj]

Země Interpret Skladba Jazyk
FrancieFrancie Francie Madame Monsieur Mercy francouzština
ItálieItálie Itálie Ermal Meta & Fabrizio Moro Non mi avete fatto niente italština
NěmeckoNěmecko Německo
PortugalskoPortugalsko Portugalsko
ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko Alfred & Amaia Tu canción[3] španělština
Spojené královstvíSpojené království Spojené království SuRie Storm angličtina

Národní výběry[editovat | editovat zdroj]

Uskutečněné výběry[editovat | editovat zdroj]

 • AlbánieAlbánie Albánie: Albánská televizní stanice RTSH vyhlásila jako národní kolo pro letošní ročník dlouholetý hudební albánský festival Festivali i Këngës. Z svou semifinálí postoupilo 14 interpretů do finále, které vyhrál zpěvák Eugent Bushpepa.
 • BěloruskoBělorusko Bělorusko: Finále národního kola Eurofest pořádané Národní státní vysílací společností republiky Bělorusko (NDTRK RB) se uskutečnilo 16. února 2018. Do finále se dostalo celkem 10 zpěváků, o vítězi rozhodli jak diváci svým hlasováním, tak i odborná porota. Vítězem se stal ukrajinský zpěvák Alekseev s písní Forever.
 • Česká republikaČeská republika Česká republika: O českém reprezentantovi rozhodli fanoušci svým hlasováním i odborná porota v národním kole s názvem Eurovision Song CZ. Vybíralo se mezi 6 finalisty, o kterých rozhodla komise České televize (ČT). Vítěz byl oznámen 29. ledna 2018, stal se jím Mikolas Josef s písní Lie to Me.

Probíhající výběry[editovat | editovat zdroj]

 • BelgieBelgie Belgie: Zpěvačka Laura Groeseneken, známá taktéž pod pseudonymem SENNEK, byla interně vybrána belgickou veřejnoprávní stanicí VRT 28. září 2017. Datum zvěřejnění písně není známo.
 • ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko: Reprezentatka Franka byla vybrána interně, její píseň Crazy bude představena později.
 • IzraelIzrael Izrael: Reprezentantkou země se díky vítězství páté řady talentové soutěže Rising Star stala zpěvačka Netta Barzilai. Její píseň bude představena později.
 • KyprKypr Kypr: Kyperský výběr probíhá interně veřejnoprávním vysílatelem Radiofunikó 'Idryma Kýprou (RIK), přestože původně bylo plánováno živé národní kolo. Nejprve byl představen autor reprezentační skladby, stal se jím švédský skladatel Alex Papaconstantinou. Píseň nese název Fuego a měla by vyjít v březnu 2018. V lednu 2018 byla oznámena také interpretka, kterou se stala řecká zpěvačka Eleni Foureira poté, co byla odmítnuta řeckým vysílatelem ERT.
 • RakouskoRakousko Rakousko: Rakouský zpěvák Cesár Sampson reprezentující svou zemi byl vybrán interně televizí Österreichischer Rundfunk (ORF) v prosinci 2017. Soutěžní píseň nese název Nobody but You a jejími autory jsou Boris Milanov a Sebastian Arman. Skladba je napsána anglicky a bude představena během prvního březnového týdne. Sampson se již Eurovize účastnil v letech 2016 a 2017 jako člen doprovodných vokálů pro bulharské písně.

Plánované výběry[editovat | editovat zdroj]

 • ArménieArménie Arménie: Arménské národní kolo nese název Depi Evratesil a skládá se ze 2 semifinálí a jednoho finále. Národní výběr pořádá stanice 1TV, která 27. prosince 2017 představila 20 semifinalistů, z nichž 10 postoupí do finále, které se uskuteční 25. února 2018.[4]
 • ÁzerbájdžánÁzerbájdžán Ázerbájdžán: Reprezentantka země Aisel místním médiím prozradila, že píseň bude představena v březnu 2018.[5]
 • BulharskoBulharsko Bulharsko: Bulharská národní televize (BNT) pořádá interní výběr reprezentanta a písně. Do nejužšího výběru se dostalo 13 písní. Vítěz bude oznámen 12. března 2018.[6]
 • EstonskoEstonsko Estonsko: Estonská veřejnoprávní stanice Eesti Rahvusringhääling (EER) pořádá národní kolo Eesti Laul. Ze dvou semifinálí bude vybráno 10 finalistů, kteří postoupí do finále, jehož vítěz bude reprezentovat zemi. Finále proběhne 3. března 2018.[7]
 • IslandIsland Island: Národní kolo nesoucí název Söngvakeppkin 2018 pořádané stanicí RÚV se skládá ze 2 semifinálí a jednoho finále. Do finále postoupí z každého semifinále 3 soutěžící, kteří budou vybráni diváckým hlasováním. Finále proběhne 3. března 2018.[8]
 • LitvaLitva Litva: Litevská stanice LRT Televizija pořádá národní kolo s názvem „Eurovizijos“ dainų konkurso nacionalinė atranka 2018 skládající se z 6 předkol, jednoho semifinále a jednoho finále, které proběhne 11. března 2018.[9]

Ostatní státy[editovat | editovat zdroj]

Podmínkou účasti v Eurovision Song Contest je aktivní členství národního vysílatele v Evropské vysílací unii (EBU), který bude schopen samotonou show vysílat. EBU poté pošle pozvánku všem 68 aktivním členům unie. Některé státy již předběžně účast v tomto ročníku potvrdily, u některých je ale účast nejasná:

Aktivní členové EBU[editovat | editovat zdroj]

 • AndorraAndorra Andorra: Generální ředitel stanice Ràdio i Televisió d'Andorra (RTVA) 14. května 2017 oznámil, že se kvůli finančním problémům a restrukturalizaci společnosti tohoto ročníku země účastnit nebude.
 • Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina: Stanice Bosanskohercegovačka radiotelevizija (BHRT) potvrdila neúčast v Lisabonu 18. září 2017.
 • LucemburskoLucembursko Lucembursko: Ředitel programování stanice RTL důvody pro neúčast vysvětlil minulý rok. Podle jeho slov jsou lucemburské šance na výhru kvůli rozšiřování Eurovize omezené. Malé země jsou prý kvůli novému způsobu hlasování znevýhodněny. „Dny slávy“ jsou pro Lucembursko podle něj tytam. Země se naposledy zúčastnila v roce 1993.
 • MonakoMonako Monako: Stanice TMC potvrdila neúčast v Lisabonu 31. srpna 2017
 • SlovenskoSlovensko Slovensko: Tisková mluvčí stanice Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS), Erika Rusnáková, 11. září 2017 oznámila českému serveru Eurocontest.cz neúčast na tomto ročníku.
 • TureckoTurecko Turecko: 12. července 2017 večer zpěvačka Sertab Erener, která zajistila Turecku výhru v roce 2003, na živém vysílání na Instagramu řekla, že by se země mohla do soutěže vrátit, a že případnému reprezentantovi přeje hodně štěstí. Skupina manGa reprezentující Turecko v roce 2010 a reprezentantka země za rok 2009, Hadise, také vyjádřily zájem o návrat země do soutěže. Navzdory těmto názorům nakonec místopředseda vlády, Bekir Bozdağ, 7. srpna 2017 oznámil, že v tuto chvíli neprobíhají plány návratu. Ještě téhož dne potvrdila televize TRT neúčast v tomto ročníku.

Přidružení členové EBU[editovat | editovat zdroj]

 • KazachstánKazachstán Kazachstán: Kazachská agentura Khabar se 1. ledna 2016 stala přidruženým členem EBU, což jí poskytuje právo účastnit se Eurovize v budoucnu. V zemi se i vysílaly všechny show spjaté s předchozím ročníkem v Kyjevě. Zpěvačka Zhanar Dugalova, vítězka Turkvize 2014, navíc uvedla, že by zemi na soutěži ráda zastupovala. 25. září agentura oznámila serveru Esctoday, že nemá žádné informace ohledně účasti země na tomto ročníku Eurovize, což vzbudilo naděje, že by země mohla obdržet speciální pozvánku od EBU podobně jako v případě účasti Austrálie.

Nečlenské státy EBU[editovat | editovat zdroj]

 • KosovoKosovo Kosovo: Stanice Radio Televizioni i Kosovës (RTK) sdělila, že by ráda na tomto ročníku debutovala. Ve článku publikovaném stanicí RTK uvedl generální ředitel společnosti, že obdržel zprávy od národních vysílatelů napříč Balkánem obsahující vyjádření podpory k účasti. Proti účasti Kosova stála pouze Bosna a Hercegovina a Srbsko. Později ovšem Evropská vysílací unie (EBU) prostřednictvím dopisu určeného RTK oznámila, že se země soutěže účastit nemůže. Zdůvodnila to tím, že země není členským státem OSN a je jen částečně uznána.
 • LichtenštejnskoLichtenštejnsko Lichtenštejnsko: 1. září 2017 uvedla národní stanice 1 FL TV, že země na Eurovizi 2018 debutovat nebude. 4. listopadu televize uvedla, že plánuje debut na Eurovizi 2019.

Komentátoři a mluvčí[editovat | editovat zdroj]

Mluvčí[editovat | editovat zdroj]

 • KyprKypr Kypr: Hovig (reprezentant Kypru v roce 2017)
 • NěmeckoNěmecko Německo: Barbara Schöneberger

Komentátoři[editovat | editovat zdroj]

Neúčastnící se země[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://escportal.cz/lisabon-je-definitivne-potvrzen-jako-poradatelske-mesto/
 2. Reprezentant Albánie 2018 | ESCPORTAL. escportal.cz [online]. [cit. 2017-12-29]. Dostupné online. (česky) 
 3. Operación Triunfo - Los 5 finalistas de OT competirán por ir a Eurovisión 2018. RTVE.es. 2017-12-20 Dostupné online [cit. 2017-12-29]. (španělsky) 
 4. Depi Evratesil to start on the 19th of February, with the final on the 25th! - ESCBubble. ESCBubble [online]. [cit. 2018-02-17]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. Azerbaijan: Song Reveal to Take Place in March - Eurovoix. Eurovoix. 2017-12-27 Dostupné online [cit. 2018-02-16]. (anglicky) 
 6. The submission period for the Bulgarian selection is over | BG Song at Eurovision 2018. eurovision-bulgaria.tv [online]. [cit. 2018-02-16]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. Estonia: Confirms Participation in Eurovision 2018 - Eurovoix. Eurovoix. 2017-05-02 Dostupné online [cit. 2018-02-16]. (anglicky) 
 8. Iceland: Söngvakeppnin Final To Take Place On March 3rd - Eurovoix. Eurovoix. 2017-08-11 Dostupné online [cit. 2018-02-16]. (anglicky) 
 9. Eurovision 2018 Season: What to look forward to in January - ESCXTRA. ESCXTRA. 2018-01-01 Dostupné online [cit. 2018-02-16]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]