Přeskočit na obsah

Eurovision Song Contest 2004

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Eurovision Song Contest 2004
Under The Same Sky
Datum
Semifinále12. května 2004
Finále15. května 2004
Hostitel
TelevizeTurkish Radio and Television Corporation (TRT)
Místo konáníAbdi İpekçi Arena
Istanbul, Turecko
ModerátořiKorhan Abay
Meltem Cumbul
Úvodní vystoupeníSertab Erener
MezivystoupeníSemifinále: ABBA – The Last Video
Finále: Fire of Anatolia
Hlasování
Vítězná píseňUkrajinaUkrajina Ukrajina
„Wild Dances“
Bez bodůŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
Účast
Soutěžící36
NávratDánskoDánsko Dánsko
FinskoFinsko Finsko
LitvaLitva Litva
MakedonieMakedonie Makedonie
MonakoMonako Monako
ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
DebutAlbánieAlbánie Albánie
AndorraAndorra Andorra
BěloruskoBělorusko Bělorusko
Srbsko a Černá HoraSrbsko a Černá Hora Srbsko a Černá Hora
Eurovision Song Contest
◄2003        2005►

Eurovision Song Contest 2004, česky také Velká cena Eurovize 2004 (či jen Eurovize 2004), byl 49. ročník soutěže Eurovision Song Contest, který se konal v aréně Abdi İpekçi Arena v tureckém Istanbulu. Semifinále se konalo 12. května 2004 a finále o tři dny později 15. května. Vysílatelem pořadu byla turecká TRT. Soutěž vyhrála zástupkyně Ukrajiny, zpěvačka Ruslana, s písní „Wild Dances“ a s počtem 280 bodů. Ukrajina přitom soutěžila teprve podruhé.

Moderátory ročníku byli herec, spisovatel, režisér a producent Korhan Abay a herečka a televizní redaktorka Meltem Cumbul. Finále otevřela vítězka předešlého ročníku Sertab Erener s písní „Everyway that I can“ a s jednou ze svých dalších písní „Leave“. Sertab také zpovídala soutěžící v Green roomu po jejich vystoupeních. O tzv. Interval act, který se vždy odehrává při spočítávání hlasů, se postaralo turecké taneční uskupení Fire of Anatolia. Po ročníku vyšlo jeho oficiální CD a poprvé také jeho DVD.

Během semifinále nastaly technické problémy v hlasování Monaka a Chorvatska – v Chorvatsku některé hlasy nebyly nejdřív započítány a do bodování se tak počítaly jenom ty. Naštěstí když se později sečetly chybějící hlasy, neudělalo to v hlavních výsledcích hlasování žádný rozdíl. Těsně před vystoupením Slovinska turecká televize uvedla reklamu, kvůli čemuž turečtí diváci nemohli slovinské vystoupení vidět a tudíž Slovinsko od Turecka neobdrželo žádné body.

V semifinále zvítězil zástupce Srbska a Černé Hory Željko Joksimović s písní „Lane Moje“ – získal 263 bodů, přičemž Ruslana obdržela o 7 bodů méně. Ve finále Srbsko a Černá Hora obsadila druhé místo, shodně s 263 body. Kromě Srbska a Černé Hory a Ukrajiny do finále postoupily také tyto státy (v pořadí bodování): Řecko, Albánie, Kypr, Nizozemsko, Bosna a Hercegovina, Malta, Chorvatsko a Makedonie.

Zajímavá situace nastala v soutěži mezi pořadatelským Tureckem a Kyprem – Turecko poprvé v historii soutěže přidělilo body Kypru a Kypr podruhé Turecku. Oproti tomu ale nastal problém při hlasování (při udělování bodů z jednotlivých zemí se na virtuální mapě zobrazil obrys určeného státu), kdy při vyhlašování bodů z Kypru byl vidět obrys pouze části Kypru, neboť Turecko uznává severní část ostrova za samostatnou republiku (jako jediný stát) – tato událost rozlítila mnoho Kypřanů.

Ročník 2004 byl prvním, kdy byl při hlasování moderátory zopakován počet bodů z určité země pouze v jednom jazyce (do onoho ročníku byly body vždy opakovány ve francouzštině a v angličtině. Nyní, když hlasatel z určitého státu přednesl výsledky anglicky, moderátor je zopakoval pouze francouzsky a naopak.

Technickým problémům se nevyhnulo ani finále – hlasatelé z některých zemí měli problém se spojit s arénou, což udělalo mírný zmatek. Při medailonku Rumunska (každá země měla před svým vystoupením medailonek, při kterém komentátoři z jednotlivých zemí představovali interprety) se objevila psaná informace o interpretce této země, ovšem téměř hned zmizela (psané představení při medailonku je vždy součástí oficiálního DVD). Komická situace nastala také během předávání ceny. Jako tomu je vždy, trofej vítěze Eurovision Song Contestu předává vítěz/ka minulého ročníku, což byla Sertab Erener. Když však Sertab nesla trofej k Ruslaně, zaklínil se jí v části pódia její podpatek. Naštěstí se povedlo jej vyprostit a Ruslana tak cenu obdržela od obuté zpěvačky.

Tři dny po finále soutěže v Istanbulu zemřel turecký zpěvák Çetin Alp, který se účastnil Eurovision Song Contest 1983 v Německu s písní „Opera“ (nezískal ani jeden bod).

Místo konání[editovat | editovat zdroj]

Díky vítězství zpěvačky Sertab Erener s písní „Everyway that I can“ v roce 2003 v Rize se následující ročník přesunul do Abdi İpekçi Arena v Istanbulu.

Vizuální stránka[editovat | editovat zdroj]

Poprvé bylo použito nové oficiální logo soutěže. Skládá se z nápisu „Eurovision", kde je písmeno V nahrazeno typickým srdcem, vyplněným vlajkou pořádající země (takže v roce 2004 zde byla turecká vlajka, v roce 2005 ukrajinská).

Účastníci a způsob hlasování[editovat | editovat zdroj]

Hlasování zůstalo v roce 2004 stejné jako v minulých letech: Každá země rozdala 12, 10 a 8-1 bod podle počtu hlasů diváků jednotlivým písním. Ve finále hlasovaly všechny země, v semifinále bylo hlasování vynecháno v případě Ruska, Polska a Francie, kteří přenos nevysílali.

Poprvé byl ročník rozdělen na semifinále a finále, proto Francie, Spojené království, Španělsko a Německo neboli tzv. Big 4 (Velká čtyřka) dostali právo, díky kterému jsou tyto země každým rokem kvalifikováni přímo do finále, bez účasti v semifinále. Spolu s tím do finále rovnou postoupila hostitelská země + dalších 9 nejúspěšnějších interpretů z předchozího roku.

V semifinále tak o prvních deset postupujících míst soutěžili Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Kypr, Dánsko, Estonsko, Finsko, Makedonie, Řecko, Izrael, Lotyšsko, Litva, Malta, Nizozemsko, Portugalsko, Slovinsko, Švýcarsko a Ukrajina, dále debutanti, kterými byli Albánie, Andorra, Bělorusko a Srbsko a Černá Hora a po 25leté pauze se navrátivší Monako. Původně se mělo navrátit také Lucembursko (naposledy 1993, ale lucemburská televizní společnost nenašla finanční rezervu pro vstup do soutěže).

Své největší hvězdy přivedla na eurovizní stage Ukrajina, Srbsko Černá Hora, Řecko, Švédsko, Turecko a Makedonie. Až na posledního jmenovaného ale všichni skončili v nejlepší šestce. Tento rok na Eurovizi nevystoupil ani jeden již dříve se účastnící interpret. Pouze zástupci Švédska, Makedonie a Malty se již dříve účastnili národních kol nebo měli původně v minulosti reprezentovat.

Srbsko a Černá Hora předvedli úspěšný debut, lepší už mělo jen v roce 1956 Švýcarsko, které vyhrálo v rok založení soutěže a paradoxně samostatné Srbsko, které v roce 2007 při své první nezávislé účasti zvítězilo. Vítězka Ruslana je dobře známá i v ČR a na Slovensku, několikrát zde bodovala se svými alby. Stříbrný Željko Joksimović je jedním z nejpopulárnějších balkánských zpěváků a skladatelů (také moderoval Eurovizi 2008 v Bělehradě), zatímco bronzový Sakis Rouvas se těší velmi široké popularitě v Řecku a přilehlých zemích, moderoval Eurovizi 2006 v Aténách a pro Řecko vybojoval také 7. místo na Eurovizi 2009. 14. místo obsadil makedonský zpěvák Toše Proeski (†26), kterého televize BBC označila za balkánského Elvise Presleyho. S latinským zvukem přišli polští reprezentanti, folk nabídli například Estonci. Nejvíce však zaujalo spojení tradiční a moderní hudby v podání Ukrajinky Ruslany, která zároveň stanovila nový rekord v počtu získaných bodů: 280. Tento rekord byl ale již o dva roky později překonán finskou skupinou Lordi a v roce 2009 norským zpěvákem Alexandrem Rybakem.

Účastníci[editovat | editovat zdroj]

Semifinále[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Země Interpret Skladba Jazyk Umístění Body
1. FinskoFinsko Finsko Jari Silampää „Takes 2 To Tango“ angličtina 14. 51
2. BěloruskoBělorusko Bělorusko Alexandra & Konstantin „My Galileo“ angličtina 19. 10
3. ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko Piero & The MusicStars „Celebrate!“ angličtina 22. 0
4. LotyšskoLotyšsko Lotyšsko Fomins & Kleins „Dziesma Par Laimi“ lotyština 17. 23
5. IzraelIzrael Izrael David D'Or „To Believe“ angličtina, hebrejština 11. 57
6. AndorraAndorra Andorra Marta Roure „Jugarem A Estimar-Nos“ katalánština 18. 12
7. PortugalskoPortugalsko Portugalsko Sofia Victória „Foi Magia“ portugalština 15. 38
8. MaltaMalta Malta Julie & Ludwig „On Again... Off Again“ angličtina 8. 74
9. MonakoMonako Monako Maryon „Notre Planète“ francouzština 19. 10
10. ŘeckoŘecko Řecko Sakis Rouvas „Shake It“ angličtina 3. 238
11. UkrajinaUkrajina Ukrajina Ruslana Wild Dances angličtina, ukrajinština 2. 256
12. LitvaLitva Litva Linas & Simona „What's Happened To Our Love?“ angličtina 16. 26
13. AlbánieAlbánie Albánie Anjeza Shahini „The Image Of You“ angličtina 4. 167
14. KyprKypr Kypr Lisa Andreas „Stronger Every Minute“ angličtina 5. 149
15. Severní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie Toše Proeski „Life“ angličtina 10. 71
16. SlovinskoSlovinsko Slovinsko Platin „Stay Forever“ angličtina 21. 5
17. EstonskoEstonsko Estonsko Neiokõsõ „Tii“ võrsky 11. 57
18. ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko Ivan Mikulić "You Are The Only One" angličtina 9. 72
19. DánskoDánsko Dánsko Thomas Thordasson „Shame On You“ angličtina 13. 56
20. Srbsko a Černá HoraSrbsko a Černá Hora Srbsko a Černá Hora Željko Joksimović „Lane Moje“ (Лане моје) srbština 1. 263
21. Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina Deen „In The Disco“ angličtina 7. 133
22. NizozemskoNizozemsko Nizozemsko Re-Union „Without You“ angličtina 6. 146

Tabulka bodů[editovat | editovat zdroj]

Výsledky hlasování
Body Andorra Albánie Rakousko Bosna a Hercegovina Belgie Bělorusko Švýcarsko Srbsko a Černá Hora Kypr Německo Dánsko Estonsko Španělsko Finsko Spojené království Řecko Chorvatsko Irsko Izrael Island Litva Lotyšsko Monako Makedonie Malta Nizozemsko Norsko Portugalsko Rumunsko Švédsko Slovinsko Turecko Ukrajina
FinskoFinsko Finsko 51 7 1 6 7 3 5 3 6 2 3 8
BěloruskoBělorusko Bělorusko 10 2 1 2 5
ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko 0
LotyšskoLotyšsko Lotyšsko 23 4 5 4 2 6 2
IzraelIzrael Izrael 57 3 5 1 2 3 3 2 1 2 4 2 2 3 6 2 7 5 4
AndorraAndorra Andorra 12 12
PortugalskoPortugalsko Portugalsko 38 12 4 7 6 1 8
MaltaMalta Malta 74 5 6 4 1 4 10 5 1 1 1 6 2 7 7 4 3 4 1 2
MonakoMonako Monako 10 4 2 4
ŘeckoŘecko Řecko 238 8 12 5 5 10 8 3 10 12 10 3 4 7 5 12 6 2 12 6 8 6 4 7 12 6 5 8 12 4 4 12 10
UkrajinaUkrajina Ukrajina 256 10 3 4 5 8 12 2 8 8 6 6 12 10 8 7 7 8 10 10 10 12 10 5 8 10 7 7 12 7 6 8 8
LitvaLitva Litva 26 2 7 2 3 1 8 3
AlbánieAlbánie Albánie 167 6 7 6 5 10 6 1 8 7 1 2 6 6 8 7 5 4 4 5 3 12 8 5 8 2 6 7 5 6 1
KyprKypr Kypr 149 2 6 6 6 1 2 4 5 6 1 7 10 12 2 8 3 8 4 3 12 5 10 4 3 1 3 3 5 7
Severní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie 71 8 2 8 5 12 3 1 4 5 1 1 4 2 6 3 6
SlovinskoSlovinsko Slovinsko 5 1 3 1
EstonskoEstonsko Estonsko 57 1 4 12 1 7 10 12 1 5 1 3
ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko 72 8 10 7 6 5 5 1 3 1 6 4 1 7 8
DánskoDánsko Dánsko 56 3 3 3 4 5 12 10 2 6 2 5 1
Srbsko a Černá HoraSrbsko a Černá Hora Srbsko a Černá Hora 263 1 4 12 12 7 10 12 10 12 10 8 10 8 10 12 6 8 1 4 7 10 4 12 10 10 10 12 12 7 12
Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina 133 10 10 3 8 7 7 12 4 10 7 5 8 12 10 10 10
NizozemskoNizozemsko Nizozemsko 146 7 3 2 12 5 4 1 5 2 8 8 5 3 3 6 4 12 7 5 5 2 8 3 7 2 6 3 2 2 4

12 bodů[editovat | editovat zdroj]

Shrnutí zemí, které v semifinále získaly nejvyšší bodové ohodnocení, z které země a kolikrát celkem:

Počet Odměněná země Hlasující země
9 Srbsko a Černá Hora Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Německo, Nizozemsko, Rakousko, Slovinsko, Švédsko, Švýcarsko, Ukrajina
7 Řecko Albánie, Izrael, Kypr, Malta, Rumunsko, Turecko, Spojené království
4 Ukrajina Bělorusko, Estonsko, Litva, Portugalsko
2 Bosna a Hercegovina Dánsko, Norsko
Estonsko Finsko, Lotyšsko
Kypr Monako, Řecko
Nizozemsko Belgie, Irsko
1 Albánie Severní Makedonie
Andorra Španělsko
Dánsko Island
Makedonie Srbsko a Černá Hora
Portugalsko Andorra

Finále[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Země Interpret Skladba Jazyk Umístění Body
1. ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko Ramón „Para llenarme De Ti“ španělština 10. 87
2. RakouskoRakousko Rakousko Tie Break „Du Bist“ němčina 21. 9
3. NorskoNorsko Norsko Knut Anders Sørum „High“ angličtina 24. 3
4. FrancieFrancie Francie Jonatan Cerrada „À Chaque Pas“ francouzština 15. 40
5. Srbsko a Černá HoraSrbsko a Černá Hora Srbsko a Černá Hora Željko Joksimović „Lane Moje“ srbština 2. 263
6. MaltaMalta Malta Julie & Ludwig „On Again...Off Again“ angličtina 12. 50
7. NizozemskoNizozemsko Nizozemsko Re-Union „Without You“ angličtina 20. 11
8. NěmeckoNěmecko Německo Max „Can't Wait Until Tonight“ angličtina 8. 93
9. AlbánieAlbánie Albánie Anjeza Shahini „The Image Of You“ angličtina 7. 106
10. UkrajinaUkrajina Ukrajina Ruslana Wild Dances angličtina 1. 280
11. ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko Ivan Mikulić „You Are The Only One“ angličtina 12. 50
12. Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina Deen „In The Disco“ angličtina 9. 91
13. BelgieBelgie Belgie Xandee „1 Life“ angličtina 22. 7
14. RuskoRusko Rusko Julia Savičeva „Believe Me“ angličtina 11. 67
15. Severní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie Toše Proeski „Life“ angličtina 14. 47
16. ŘeckoŘecko Řecko Sakis Rouvas „Shake It“ angličtina 3. 252
17. IslandIsland Island Jónsi „Heaven“ angličtina 19. 16
18. IrskoIrsko Irsko Chris Doran „If My World Stopped Turning“ angličtina 22. 7
19. PolskoPolsko Polsko Blue Café „Love Song“ angličtina, španělština 17. 27
20. Spojené královstvíSpojené království Spojené království James Fox „Hold On To Our Love“ angličtina 16. 29
21. KyprKypr Kypr Lisa Andreas „Stronger Every Minute“ angličtina 5. 170
22. TureckoTurecko Turecko Athena „For Real“ angličtina 4. 195
23. RumunskoRumunsko Rumunsko Sanda „I Admit“ angličtina 18. 18
24. ŠvédskoŠvédsko Švédsko Lena Philipsson „It Hurts“ angličtina 6. 170

Tabulka bodů[editovat | editovat zdroj]

Výsledky telefonického hlasování
Celkový počet bodů Andorra Albánie Rakousko Bosna a Hercegovina Belgie Bělorusko Švýcarsko Srbsko a Černá Hora Kypr Německo Dánsko Estonsko Španělsko Finsko Francie Spojené království Řecko Chorvatsko Irsko Izrael Island Litva Lotyšsko Monako Makedonie Malta Nizozemsko Norsko Polsko Portugalsko Rumunsko Rusko Švédsko Slovinsko Turecko Ukrajina
Španělsko 87 12 0 0 0 7 2 6 0 7 2 0 0 0 8 0 3 0 0 8 1 0 0 3 1 3 4 0 1 12 5 0 0 0 2 0
Rakousko 9 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 5 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Norsko 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0
Francie 40 7 1 0 0 10 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 12 0 0 0 0 0 2 0 4 0 0 0 0
Srbsko a Černá Hora 263 2 7 12 12 3 7 12 10 10 7 1 6 10 10 3 8 12 3 7 7 2 5 1 10 6 10 6 5 7 8 10 12 12 8 12
Malta 50 6 3 0 1 0 0 0 0 0 0 1 6 0 0 0 2 1 2 6 4 0 4 6 0 3 0 0 3 1 0 0 0 0 0 1
Nizozemsko 11 0 0 0 0 6 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Německo 93 0 2 10 3 0 0 10 0 0 0 2 12 0 7 4 0 1 4 0 0 1 0 7 0 0 3 1 6 8 4 0 0 3 5 0
Albánie 106 0 5 4 1 0 7 8 0 5 4 0 0 3 1 1 10 6 2 0 4 0 1 0 12 10 1 3 0 0 1 0 7 4 6 0
Ukrajina 280 10 5 4 6 5 10 0 10 8 6 5 12 8 8 2 5 7 8 7 12 12 12 12 6 8 8 7 7 12 10 6 12 10 8 12
Chorvatsko 50 0 0 3 10 0 5 3 5 0 1 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 5 0 0 0 0 0 0 5 0 5 0 7
Bosna a Hercegovina 91 0 10 7 0 0 5 6 0 0 8 0 0 0 0 0 0 10 0 0 0 0 0 4 4 0 2 10 0 0 0 0 8 10 7 0
Belgie 7 1 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 5 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Rusko 67 0 0 0 0 0 12 0 1 6 0 0 8 0 4 0 0 2 0 0 6 0 8 10 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 10
Makedonie 47 0 6 0 8 0 0 1 12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 5 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 7 4 3
Řecko 252 8 12 2 5 8 6 4 7 12 7 3 5 7 6 6 12 7 5 10 6 10 7 10 7 12 6 2 7 6 12 7 4 6 10 8
Island 16 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 2 0 0 0 0 0 0 0 0 5 0 0 0 5 0 0 0 2 0 0 0 0
Irsko 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Polsko 27 0 0 0 0 0 0 0 0 2 4 0 0 1 0 0 0 4 0 0 0 3 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 5
Velká Británie 29 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 0 8 0 2 0 3 0 0 4 0 0 2 0 2 1 2 0 0 0
Kypr 170 4 0 6 0 4 8 2 3 8 6 7 3 7 5 10 12 4 10 3 10 5 4 2 0 7 8 4 4 3 3 6 6 1 1 4
Turecko 195 3 8 8 7 12 3 8 2 4 12 10 0 2 5 12 6 6 3 1 2 5 3 2 8 6 0 12 8 8 0 10 8 5 0 6
Rumunsko 18 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 10 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 0
Švédsko 170 5 4 1 2 2 4 0 4 5 3 12 10 5 12 3 8 0 0 12 5 8 6 8 0 2 5 0 12 10 5 7 3 2 3 2
Sloupce vpravo označují soutěžící země v pořadí, ve kterém vystoupili, vlajky označují hlasující země.

12 bodů[editovat | editovat zdroj]

Shrnutí zemí, které ve finále získaly nejvyšší bodové ohodnocení, z které země a kolikrát celkem:

Počet Odměněná země Hlasující země
8 Ukrajina Estonsko, Izrael, Island, Lotyšsko, Litva, Polsko, Rusko, Turecko
7 Srbsko a Černá Hora Rakousko, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Švédsko, Švýcarsko, Slovinsko, Ukrajina
5 Řecko Albánie, Kypr, Malta, Rumunsko, Velká Británie
4 Švédsko Dánsko, Finsko, Irsko, Norsko
Turecko Belgie, Německo, Francie, Nizozemsko
2 Španělsko Andorra, Portugalsko
1 Albánie Makedonie
Kypr Řecko
Francie Monako
Německo Španělsko
Makedonie Srbsko a Černá Hora
Rusko Bělorusko

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]