Eurovision Song Contest 2004

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eurovision Song Contest 2004
Under The Same Sky
Ruslana - Wild Dances.jpg
Data
Semifinále 12. května 2004
Finále 15. května 2004
Hostitel
Televize Turkish Radio and Television Corporation (TRT)
Místo konání Abdi İpekçi Arena
Istanbul, Turecko
Moderátor Korhan Abay
Meltem Cumbul
Úvodní vystoupení
Sertab Erener
Mezivystoupení
Semifinále: ABBA – The Last Video
Finále: Fire of Anatolia
Hlasování
Vítězná píseň UkrajinaUkrajina Ukrajina
„Wild Dances“
Bez bodů ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
Účast
Soutěžící 36
Debut AlbánieAlbánie Albánie
AndorraAndorra Andorra
BěloruskoBělorusko Bělorusko
Srbsko a Černá HoraSrbsko a Černá Hora Srbsko a Černá Hora
Návrat DánskoDánsko Dánsko
FinskoFinsko Finsko
LitvaLitva Litva
MakedonieMakedonie Makedonie
MonakoMonako Monako
ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
Odstupující 0
Eurovision Song Contest
◄2003    Wiki Eurovision Heart (Infobox).svg    2005►

Eurovision Song Contest 2004, česky také Velká cena Eurovize 2004 (či jen Eurovize 2004), byl 49. ročník soutěže Eurovision Song Contest, který se konal v aréně Abdi İpekçi Arena v tureckémIstanbulu. Semifinále se konalo 12. května 2004 a finále o tři dny později 15. května. Vysílatelem pořadu byla turecká TRT. Soutěž vyhrála zástupkyně Ukrajiny, zpěvačka Ruslana, s písní „Wild Dances“ a s počtem 280 bodů. Ukrajina přitom soutěžila teprve podruhé.

Moderátory ročníku byli herec, spisovatel, režisér a producent Korhan Abay a herečka a televizní redaktorka Meltem Cumbul. Finále otevřela vítězka předešlého ročníku Sertab Erener s písní „Everyway that I can“ a s jednou ze svých dalších písní „Leave“. Sertab také zpovídala soutěžící v Green roomu po jejich vystoupeních. O tzv. Interval act, který se vždy odehrává při spočítávání hlasů, se postaralo turecké taneční uskupení Fire of Anatolia. Po ročníku vyšlo jeho oficiální CD a poprvé také jeho DVD.

Během semifinále nastaly technické problémy v hlasování Monaka a Chorvatska – v Chorvatsku některé hlasy nebyly nejdřív započítány a do bodování se tak počítaly jenom ty. Naštěstí když se později sečetly chybějící hlasy, neudělalo to v hlavních výsledcích hlasování žádný rozdíl. Těsně před vystoupením Slovinska turecká televize uvedla reklamu, kvůli čemuž turečtí diváci nemohli slovinské vystoupení vidět a tudíž Slovinsko od Turecka neobdrželo žádné body.

V semifinále zvítězil zástupce Srbska a Černé Hory Željko Joksimović s písní „Lane Moje“ – získal 263 bodů, přičemž Ruslana obdržela o 7 bodů méně. Ve finále Srbsko a Černá Hora obsadila druhé místo, shodně s 263 body. Kromě Srbska a Černé Hory a Ukrajiny do finále postoupily také tyto státy (v pořadí bodování): Řecko, Albánie, Kypr, Nizozemsko, Bosna a Hercegovina, Malta, Chorvatsko a Makedonie.

Zajímavá situace nastala v soutěži mezi pořadatelským Tureckem a Kyprem – Turecko poprvé v historii soutěže přidělilo body Kypru a Kypr podruhé Turecku. Oproti tomu ale nastal problém při hlasování (při udělování bodů z jednotlivých zemí se na virtuální mapě zobrazil obrys určeného státu), kdy při vyhlašování bodů z Kypru byl vidět obrys pouze části Kypru, neboť Turecko uznává severní část ostrova za samostatnou republiku (jako jediný stát) – tato událost rozlítila mnoho Kypřanů.

Ročník 2004 byl prvním, kdy byl při hlasování moderátory zopakován počet bodů z určité země pouze v jednom jazyce (do onoho ročníku byly body vždy opakovány ve francouzštině a v angličtině. Nyní, když hlasatel z určitého státu přednesl výsledky anglicky, moderátor je zopakoval pouze francouzsky a naopak.

Technickým problémům se nevyhnulo ani finále – hlasatelé z některých zemí měli problém se spojit s arénou, což udělalo mírný zmatek. Při medailonku Rumunska (každá země měla před svým vystoupením medailonek, při kterém komentátoři z jednotlivých zemí představovali interprety) se objevila psaná informace o interpretce této země, ovšem téměř hned zmizela (psané představení při medailonku je vždy součástí oficiálního DVD). Komická situace nastala také během předávání ceny. Jako tomu je vždy, trofej vítěze Eurovision Song Contestu předává vítěz/ka minulého ročníku, což byla Sertab Erener. Když však Sertab nesla trofej k Ruslaně, zaklínil se jí v části pódia její podpatek. Naštěstí se povedlo jej vyprostit a Ruslana tak cenu obdržela od obuté zpěvačky.

Tři dny po finále soutěže v Istanbulu zemřel turecký zpěvák Çetin Alp, který se účastnil Eurovision Song Contest 1983 v Německu s písní „Opera“ (nezískal ani jeden bod).

Místo konání[editovat | editovat zdroj]

Díky vítězství zpěvačky Sertab Erener s písní „Everyway that I can“ v roce 2003 v Rize se následující ročník přesunul do Abdi İpekçi Arena v Istanbulu.

Vizuální stránka[editovat | editovat zdroj]

Poprvé bylo použito nové oficiální logo soutěže. Skládá se z nápisu „Eurovision", kde je písmeno V nahrazeno typickým srdcem, vyplněným vlajkou pořádající země (takže v roce 2004 zde byla turecká vlajka, v roce 2005 ukrajinská).

Účastníci a způsob hlasování[editovat | editovat zdroj]

Hlasování zůstalo v roce 2004 stejné jako v minulých letech: Každá země rozdala 12, 10 a 8-1 bod podle počtu hlasů diváků jednotlivým písním. Ve finále hlasovaly všechny země, v semifinále bylo hlasování vynecháno v případě Ruska, Polska a Francie, kteří přenos nevysílali.

Poprvé byl ročník rozdělen na semifinále a finále, proto Francie, Spojené království, Španělsko a Německo neboli tzv. Big 4 (Velká čtyřka) dostali právo, díky kterému jsou tyto země každým rokem kvalifikováni přímo do finále, bez účasti v semifinále. Spolu s tím do finále rovnou postoupila hostitelská země + dalších 9 nejúspěšnějších interpretů z předchozího roku.

V semifinále tak o prvních deset postupujících míst soutěžili Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Kypr, Dánsko, Estonsko, Finsko, Makedonie, Řecko, Izrael, Lotyšsko, Litva, Malta, Nizozemsko, Portugalsko, Slovinsko, Švýcarsko a Ukrajina, dále debutanti, kterými byli Albánie, Andorra, Bělorusko a Srbsko a Černá Hora a po 25leté pauze se navrátivší Monako. Původně se mělo navrátit také Lucembursko (naposledy 1993, ale lucemburská televizní společnost nenašla finanční rezervu pro vstup do soutěže).

Své největší hvězdy přivedla na eurovizní stage Ukrajina, Srbsko Černá Hora, Řecko, Švédsko, Turecko a Makedonie. Až na posledního jmenovaného ale všichni skončili v nejlepší šestce. Tento rok na Eurovizi nevystoupil ani jeden již dříve se účastnící interpret. Pouze zástupci Švédska, Makedonie a Malty se již dříve účastnili národních kol nebo měli původně v minulosti reprezentovat.

Srbsko a Černá Hora předvedli úspěšný debut, lepší už mělo jen v roce 1956 Švýcarsko, které vyhrálo v rok založení soutěže a paradoxně samostatné Srbsko, které v roce 2007 při své první nezávislé účasti zvítězilo. Vítězka Ruslana je dobře známá i v ČR a na Slovensku, několikrát zde bodovala se svými alby. Stříbrný Željko Joksimović je jedním z nejpopulárnějších balkánských zpěváků a skladatelů (také moderoval Eurovizi 2008 v Bělehradě), zatímco bronzový Sakis Rouvas se těší velmi široké popularitě v Řecku a přilehlých zemích, moderoval Eurovizi 2006 v Aténách a pro Řecko vybojoval také 7. místo na Eurovizi 2009. 14. místo obsadil makedonský zpěvák Toše Proeski (†26), kterého televize BBC označila za balkánského Elvise Presleyho. S latinským zvukem přišli polští reprezentanti, folk nabídli například Estonci. Nejvíce však zaujalo spojení tradiční a moderní hudby v podání Ukrajinky Ruslany, která zároveň stanovila nový rekord v počtu získaných bodů: 280. Tento rekord byl ale již o dva roky později překonán finskou skupinou Lordi a v roce 2009 norským zpěvákem Alexandrem Rybakem.

Výsledky[editovat | editovat zdroj]

Výsledky semifinále[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Země Jazyk zpěvu Interpret Píseň Překlad Umístění Body
01 FinskoFinsko Finsko angličtina Jari Silampää „Takes 2 To Tango“ „K tangu jsou třeba dva“ 14 51
02 BěloruskoBělorusko Bělorusko angličtina Alexandra & Konstantin „My Galileo“ „Můj Galileo“ 19 10
03 ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko angličtina Piero & The MusicStars „Celebrate!“ „Oslavuj!“ 22 0
04 LotyšskoLotyšsko Lotyšsko lotyština Fomins & Kleins „Dziesma Par Laimi“ „Píseň o štěstí“ 17 23
05 IzraelIzrael Izrael angličtina, hebrejština David D'Or „To Believe“ „Věřit“ 11 57
06 AndorraAndorra Andorra katalánština Marta Roure „Jugarem A Estimar-Nos“ „Budeme si hrát na vzájemnou lásku“ 18 12
07 PortugalskoPortugalsko Portugalsko portugalština Sofia Victória „Foi Magia“ „Byla to magie“ 15 38
08 MaltaMalta Malta angličtina Julie & Ludwig "On Again... Off Again" "Opět On... Opět Off" 8 74
09 MonakoMonako Monako francouzština Maryon „Notre Planète“ „Naše planeta“ 19 10
10 ŘeckoŘecko Řecko angličtina Sakis Rouvas "Shake It" "Hýbej se" 3 238
11 UkrajinaUkrajina Ukrajina angličtina, ukrajinština Ruslana "Wild Dances" "Divoké tance" 2 256
12 LitvaLitva Litva angličtina Linas & Simona „What's Happened To Our Love?“ „Co se stalo s naší láskou?“ 16 26
13 AlbánieAlbánie Albánie angličtina Anjeza Shahini "The Image Of You" "Obraz tebe" 4 167
14 KyprKypr Kypr angličtina Lisa Andreas "Stronger Every Minute" "Silněji každou minutou" 5 149
15 Severní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie angličtina Toše Proeski "Life" "Život" 10 71
16 SlovinskoSlovinsko Slovinsko angličtina Platin „Stay Forever“ „Zůstaň navždy“ 21 5
17 EstonskoEstonsko Estonsko võrsky Neiokõsõ „Tii“ „Cesta“ 11 57
18 ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko angličtina Ivan Mikulić "You Are The Only One" "Ty jsi ta jediná" 9 72
19 DánskoDánsko Dánsko angličtina Thomas Thordasson „Shame On You“ „Hanba tobě“ 13 56
20 Srbsko a Černá HoraSrbsko a Černá Hora Srbsko a Černá Hora srbština Željko Joksimović "Lane Moje“ ("Лане моје") "Můj drahoušku" 1 263
21 Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina angličtina Deen "In The Disco" "Na diskotéce" 7 133
22 NizozemskoNizozemsko Nizozemsko angličtina Re-Union "Without You" "Bez tebe" 6 146

Tabulka bodů[editovat | editovat zdroj]

Výsledky hlasování
Body Andorra Albánie Rakousko Bosna a Hercegovina Belgie Bělorusko Švýcarsko Srbsko a Černá Hora Kypr Německo Dánsko Estonsko Španělsko Finsko Spojené království Řecko Chorvatsko Irsko Izrael Island Litva Lotyšsko Monako Makedonie Malta Nizozemsko Norsko Portugalsko Rumunsko Švédsko Slovinsko Turecko Ukrajina
FinskoFinsko Finsko 51 7 1 6 7 3 5 3 6 2 3 8
BěloruskoBělorusko Bělorusko 10 2 1 2 5
ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko 0
LotyšskoLotyšsko Lotyšsko 23 4 5 4 2 6 2
IzraelIzrael Izrael 57 3 5 1 2 3 3 2 1 2 4 2 2 3 6 2 7 5 4
AndorraAndorra Andorra 12 12
PortugalskoPortugalsko Portugalsko 38 12 4 7 6 1 8
MaltaMalta Malta 74 5 6 4 1 4 10 5 1 1 1 6 2 7 7 4 3 4 1 2
MonakoMonako Monako 10 4 2 4
ŘeckoŘecko Řecko 238 8 12 5 5 10 8 3 10 12 10 3 4 7 5 12 6 2 12 6 8 6 4 7 12 6 5 8 12 4 4 12 10
UkrajinaUkrajina Ukrajina 256 10 3 4 5 8 12 2 8 8 6 6 12 10 8 7 7 8 10 10 10 12 10 5 8 10 7 7 12 7 6 8 8
LitvaLitva Litva 26 2 7 2 3 1 8 3
AlbánieAlbánie Albánie 167 6 7 6 5 10 6 1 8 7 1 2 6 6 8 7 5 4 4 5 3 12 8 5 8 2 6 7 5 6 1
KyprKypr Kypr 149 2 6 6 6 1 2 4 5 6 1 7 10 12 2 8 3 8 4 3 12 5 10 4 3 1 3 3 5 7
Severní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie 71 8 2 8 5 12 3 1 4 5 1 1 4 2 6 3 6
SlovinskoSlovinsko Slovinsko 5 1 3 1
EstonskoEstonsko Estonsko 57 1 4 12 1 7 10 12 1 5 1 3
ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko 72 8 10 7 6 5 5 1 3 1 6 4 1 7 8
DánskoDánsko Dánsko 56 3 3 3 4 5 12 10 2 6 2 5 1
Srbsko a Černá HoraSrbsko a Černá Hora Srbsko a Černá Hora 263 1 4 12 12 7 10 12 10 12 10 8 10 8 10 12 6 8 1 4 7 10 4 12 10 10 10 12 12 7 12
Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina 133 10 10 3 8 7 7 12 4 10 7 5 8 12 10 10 10
NizozemskoNizozemsko Nizozemsko 146 7 3 2 12 5 4 1 5 2 8 8 5 3 3 6 4 12 7 5 5 2 8 3 7 2 6 3 2 2 4

12 bodů[editovat | editovat zdroj]

Shrnutí zemí, které v semifinále získaly nejvyšší bodové ohodnocení, z které země a kolikrát celkem:

Počet Odměněná země Hlasující země
9 Srbsko a Černá Hora Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Německo, Nizozemsko, Rakousko, Slovinsko, Švédsko, Švýcarsko, Ukrajina
7 Řecko Albánie, Izrael, Kypr, Malta, Rumunsko, Turecko, Spojené království
4 Ukrajina Bělorusko, Estonsko, Litva, Portugalsko
2 Bosna a Hercegovina Dánsko, Norsko
Estonsko Finsko, Lotyšsko
Kypr Monako, Řecko
Nizozemsko Belgie, Irsko
1 Albánie Severní Makedonie
Andorra Španělsko
Dánsko Island
Makedonie Srbsko a Černá Hora
Portugalsko Andorra

Výsledky finále[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Země Jazyk zpěvu Interpret Píseň Překlad Umístění Body
01 ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko španělština Ramón „Para llenarme De Ti“ „Být tebou naplněn“ 10 87
02 RakouskoRakousko Rakousko němčina Tie Break „Du Bist“ „Ty jsi“ 21 9
03 NorskoNorsko Norsko angličtina Knut Anders Sørum „High“ „Vysoko“ 24 3
04 FrancieFrancie Francie francouzština Jonatan Cerrada „À Chaque Pas“ „S každým krokem“ 15 40
05 Srbsko a Černá HoraSrbsko a Černá Hora Srbsko a Černá Hora srbština Željko Joksimović „Lane Moje“ „Můj drahoušku“ 2 263
06 MaltaMalta Malta angličtina Julie & Ludwig „On Again...Off Again“ „Opět On... Opět Off 12 50
07 NizozemskoNizozemsko Nizozemsko angličtina Re-Union „Without You“ „Bez tebe“ 20 11
08 NěmeckoNěmecko Německo angličtina Max „Can't Wait Until Tonight“ „Nemůžu se dočkat dnešní noci“ 8 93
09 AlbánieAlbánie Albánie angličtina Anjeza Shahini „The Image Of You“ „Obraz tebe“ 7 106
10 UkrajinaUkrajina Ukrajina angličtina Ruslana "Wild Dances" "Divoké tance" 1 280
11 ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko angličtina Ivan Mikulić „You Are The Only One“ „Ty jsi ta jediná“ 12 50
12 Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina angličtina Deen „In The Disco“ „Na diskotéce“ 9 91
13 BelgieBelgie Belgie angličtina Xandee „1 Life“ „1 život“ 22 7
14 RuskoRusko Rusko angličtina Julia Savičeva „Believe Me“ „Věř mi“ 11 67
15 Severní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie angličtina Toše Proeski „Life“ „Život“ 14 47
16 ŘeckoŘecko Řecko angličtina Sakis Rouvas „Shake It“ „Hýbej se“ 3 252
17 IslandIsland Island angličtina Jónsi „Heaven“ „Nebe“ 19 16
18 IrskoIrsko Irsko angličtina Chris Doran „If My World Stopped Turning“ „Kdyby se můj svět přestal točit“ 22 7
19 PolskoPolsko Polsko angličtina, španělština Blue Café „Love Song“ „Píseň o lásce“ 17 27
20 Spojené královstvíSpojené království Spojené království angličtina James Fox „Hold On To Our Love“ „Udržet naší lásku“ 16 29
21 KyprKypr Kypr angličtina Lisa Andreas „Stronger Every Minute“ „Silněji každou minutu“ 5 170
22 TureckoTurecko Turecko angličtina Athena „For Real“ „Skutečně“ 4 195
23 RumunskoRumunsko Rumunsko angličtina Sanda „I Admit“ „Připouštím“ 18 18
24 ŠvédskoŠvédsko Švédsko angličtina Lena Philipsson „It Hurts“ „Bolí to“ 6 170

Tabulka bodů[editovat | editovat zdroj]

Výsledky telefonického hlasování
Celkový počet bodů Andorra Albánie Rakousko Bosna a Hercegovina Belgie Bělorusko Švýcarsko Srbsko a Černá Hora Kypr Německo Dánsko Estonsko Španělsko Finsko Francie Spojené království Řecko Chorvatsko Irsko Izrael Island Litva Lotyšsko Monako Makedonie Malta Nizozemsko Norsko Polsko Portugalsko Rumunsko Rusko Švédsko Slovinsko Turecko Ukrajina
Španělsko 87 12 0 0 0 7 2 6 0 7 2 0 0 0 8 0 3 0 0 8 1 0 0 3 1 3 4 0 1 12 5 0 0 0 2 0
Rakousko 9 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 5 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Norsko 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0
Francie 40 7 1 0 0 10 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 12 0 0 0 0 0 2 0 4 0 0 0 0
Srbsko a Černá Hora 263 2 7 12 12 3 7 12 10 10 7 1 6 10 10 3 8 12 3 7 7 2 5 1 10 6 10 6 5 7 8 10 12 12 8 12
Malta 50 6 3 0 1 0 0 0 0 0 0 1 6 0 0 0 2 1 2 6 4 0 4 6 0 3 0 0 3 1 0 0 0 0 0 1
Nizozemsko 11 0 0 0 0 6 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Německo 93 0 2 10 3 0 0 10 0 0 0 2 12 0 7 4 0 1 4 0 0 1 0 7 0 0 3 1 6 8 4 0 0 3 5 0
Albánie 106 0 5 4 1 0 7 8 0 5 4 0 0 3 1 1 10 6 2 0 4 0 1 0 12 10 1 3 0 0 1 0 7 4 6 0
Ukrajina 280 10 5 4 6 5 10 0 10 8 6 5 12 8 8 2 5 7 8 7 12 12 12 12 6 8 8 7 7 12 10 6 12 10 8 12
Chorvatsko 50 0 0 3 10 0 5 3 5 0 1 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 5 0 0 0 0 0 0 5 0 5 0 7
Bosna a Hercegovina 91 0 10 7 0 0 5 6 0 0 8 0 0 0 0 0 0 10 0 0 0 0 0 4 4 0 2 10 0 0 0 0 8 10 7 0
Belgie 7 1 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 5 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Rusko 67 0 0 0 0 0 12 0 1 6 0 0 8 0 4 0 0 2 0 0 6 0 8 10 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 10
Makedonie 47 0 6 0 8 0 0 1 12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 5 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 7 4 3
Řecko 252 8 12 2 5 8 6 4 7 12 7 3 5 7 6 6 12 7 5 10 6 10 7 10 7 12 6 2 7 6 12 7 4 6 10 8
Island 16 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 2 0 0 0 0 0 0 0 0 5 0 0 0 5 0 0 0 2 0 0 0 0
Irsko 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Polsko 27 0 0 0 0 0 0 0 0 2 4 0 0 1 0 0 0 4 0 0 0 3 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 5
Velká Británie 29 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 0 8 0 2 0 3 0 0 4 0 0 2 0 2 1 2 0 0 0
Kypr 170 4 0 6 0 4 8 2 3 8 6 7 3 7 5 10 12 4 10 3 10 5 4 2 0 7 8 4 4 3 3 6 6 1 1 4
Turecko 195 3 8 8 7 12 3 8 2 4 12 10 0 2 5 12 6 6 3 1 2 5 3 2 8 6 0 12 8 8 0 10 8 5 0 6
Rumunsko 18 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 10 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 0
Švédsko 170 5 4 1 2 2 4 0 4 5 3 12 10 5 12 3 8 0 0 12 5 8 6 8 0 2 5 0 12 10 5 7 3 2 3 2
Sloupce vpravo označují soutěžící země v pořadí, ve kterém vystoupili, vlajky označují hlasující země.

12 bodů[editovat | editovat zdroj]

Shrnutí zemí, které ve finále získaly nejvyšší bodové ohodnocení, z které země a kolikrát celkem:

Počet Odměněná země Hlasující země
8 Ukrajina Estonsko, Izrael, Island, Lotyšsko, Litva, Polsko, Rusko, Turecko
7 Srbsko a Černá Hora Rakousko, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Švédsko, Švýcarsko, Slovinsko, Ukrajina
5 Řecko Albánie, Kypr, Malta, Rumunsko, Velká Británie
4 Švédsko Dánsko, Finsko, Irsko, Norsko
Turecko Belgie, Německo, Francie, Nizozemsko
2 Španělsko Andorra, Portugalsko
1 Albánie Makedonie
Kypr Řecko
Francie Monako
Německo Španělsko
Makedonie Srbsko a Černá Hora
Rusko Bělorusko

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]