Eurovision Song Contest 2004

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ruslana zpívá „Wild Dances“ na Eurovision Song Contest 2004

Eurovision Song Contest 2004 byl 49. ročník každoroční hudební soutěže Eurovize. Konal se v aréně Abdi İpekçi Arena v Istanbulu, v Turecku. Semifinále se konalo 12. května 2004 a finále o tři dny později, 15. května. Vysílatelem pořadu byla turecká TRT. Soutěž vyhrála zástupkyně Ukrajiny, zpěvačka Ruslana s písní "Wild Dances" a s počtem 280 bodů. Ukrajina přitom soutěžila teprve podruhé.

Moderátory ročníku byli herec, spisovatel, režisér a producent Korhan Abay a herečka a televizní redaktorka, Meltem Cumbul. Finále otevřela vítězka předešlého ročníku, Sertab Erener s písní "Everyway that I can" a s jednou ze svých dalších písní, "Leave". Sertab také zpovídala soutěžící v Green roomu po jejich vystoupeních. O tzv. Interval act, který se vždy odehrává při spočítávání hlasů, se postaralo turecké taneční uskupení "Fire of Anatolia". Po ročníku vyšlo jeho oficiální CD a poprvé také jeho DVD.

Během semifinále nastaly technické problémy v hlasování Monaka a Chorvatska - v Chorvatsku některé hlasy nebyly nejdřív započítány a do bodování se tak počítaly jenom ty. Naštěstí když se později sečetly chybějící hlasy, neudělalo to v hlavních výsledcích hlasování žádný rozdíl. Těsně před vystoupením Slovinska turecká televize uvedla reklamu, kvůli čemuž turečtí diváci nemohli slovinské vystoupení vidět a tudíž Slovinsko od Turecka neobdrželo žádné body.

V semifinále zvítězil zástupce Srbska a Černé Hory, Željko Joksimović s písní "Lane Moje" - získal 263 bodů, přičemž Ruslana obdržela o 7 bodů méně. Ve finále Srbsko a Černá Hora obsadila druhé místo, shodně s 263 body. Kromě Srbska a Černé Hory a Ukrajiny do finále postoupily také tyto státy (v pořadí bodování): Řecko, Albánie, Kypr, Nizozemsko, Bosna a Hercegovina, Malta, Chorvatsko a Makedonie.

Zajímavá situace nastala v soutěži mezi pořadatelským Tureckem a Kyprem - Turecko poprvé v historii soutěže přidělilo body Kypru a Kypr podruhé Turecku. Oproti tomu ale nastal problém při hlasování (při udělování bodů z jednotlivých zemí se na virtuální mapě zobrazil obrys určeného státu), kdy při vyhlašování bodů z Kypru byl vidět obrys pouze části Kypru, neboť Turecko uznává severní část ostrova za samostatnou republiku (jako jediný stát) - tato událost rozlítila mnoho Kypřanů.

Ročník 2004 byl prvním, kdy byl při hlasování moderátory zopakován počet bodů z určité země pouze v jednom jazyce (do onoho ročníku byly body vždy opakovány ve francouzštině a angličtině. Nyní, když hlasatel z určitého státu přednesl výsledky anglicky, moderátor je zopakoval pouze francouzsky a naopak.

Technickým problémům se nevyhlo ani finále - hlasatelé z některých zemí měli problém se spojit s arénou, což udělalo mírný zmatek. Při medailonku Rumunska (každá země měla před svým vystoupením medailonek, při kterém komentátoři z jednotlivých zemí představovali interprety) se objevila psaná informace o interpretce této země, ovšem téměř hned zmizela (psané představení při medailonku je vždy součástí oficiálního DVD).

Komická situace nastala také během předávání ceny. Jako tomu je vždy, trofej vítěze Eurovision Song Contestu předává vítěz/ka minulého ročníku, což byla Sertab Erener. Když však Sertab nesla trofej k Ruslaně, zaklínil se jí v části pódia její podpatek. Naštěstí se povedlo jej vyprostit a Ruslana tak cenu obdržela od obuté zpěvačky.

Tři dny po finále soutěže v Istanbulu zemřel turecký zpěvák Çetin Alp, který se účastnil Eurovision Song Contest 1983 v Německu s písní "Opera" (nezískal ani jeden bod).

Místo konání[editovat | editovat zdroj]

Díky vítězství zpěvačky Sertab Erener s písní "Everyway that I can" v Eurovision Song Contest 2003 v Rize, Lotyšsku, se následující ročník přesunul do Abdi İpekçi Arena v Istanbulu.

Vizuální stránka[editovat | editovat zdroj]

Poprvé bylo použito nové oficiální logo soutěže. Skládá se z nápisu "Eurovision", kde je písmeno V nahrazeno typickým srdcem, vyplněným vlajkou pořádající země (takže v roce 2004 zde byla turecká vlajka, v roce 2005 ukrajinská).

Účastníci a způsob hlasování[editovat | editovat zdroj]

Hlasování zůstalo v roce 2004 stejné jako v minulých letech: Každá země rozdala 12, 10 a 8-1 bod podle počtu hlasů diváků jednotlivým písním. Ve finále hlasovaly všechny země, v semifinále bylo hlasování vynecháno v případě Ruska, Polska a Francie, kteří přenos nevysílali.

Poprvé byl ročník rozdělen na semifinále a finále, proto Francie, Spojené království, Španělsko a Německo neboli tzv. Big4 (Velká čtyřka) dostali právo, díky kterému jsou tyto země každým rokem kvalifikováni přímo do finále, bez účasti v semifinále. Spolu s tím do finále rovnou postoupila hostitelská země + dalších 9 nejúspěšnějších interpretů z loňska.

V semifinále tak o prvních deset postupujících míst soutěžili Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Kypr, Dánsko, Estonsko, Finsko, Makedonie, Řecko, Izrael, Lotyšsko, Litva, Malta, Nizozemsko, Portugalsko, Slovinsko, Švýcarsko a Ukrajina, dále debutanti, kterými byli Albánie, Andorra, Bělorusko a Srbsko a Černá Hora a po 25leté pauze se navrátivší Monako. Původně se mělo navrátit také Lucembursko (naposledy 1993, ale lucemburská televizní společnost nenašla finanční rezervu pro vstup do soutěže.

Své největší hvězdy přivedla na eurovizní stage Ukrajina, Srbsko Černá Hora, Řecko, Švédsko, Turecko a Makedonie. Nutno podotknout, že až na posledního jmenovaného všichni skončili v nejlepší šestce. Tento rok na Eurovizi nevystoupil ani jeden již dříve se účastnící interpret. Pouze zástupci Švédska, Makedonie a Malty se již dříve účastnili národních kol nebo měli původně v minulosti reprezentovat. Srbsko a Černá Hora předvedli úspěšný debut, lepší už mělo jen v roce 1956 Švýcarsko, které vyhrálo v rok založení soutěže a paradoxně samostatné Srbsko, které v roce 2007 při své první nezávislé účasti zvítězilo. Vítězka Ruslana je dobře známá i v ČR a na Slovensku, několikrát zde bodovala se svými alby. Stříbrný Željko Joksimović je jedním z nejpopulárnějších balkánských zpěváků a skladatelů (také moderoval Eurovizi 2008 v Bělehradě), zatímco bronzový Sakis Rouvas se těší velmi široké popularitě v Řecku a přilehlých zemích, moderoval Eurovizi 2006 v Aténách a pro Řecko vybojoval také 7. místo na Eurovizi 2009. 14. místo obsadil makedonský zpěvák Toše Proeski (†26), kterého televize BBC označila za balkánského Elvise Presleyho. S latinským zvukem přišli polští reprezentanti, folk nabídli například Estonci. Nejvíce však zaujalo spojení tradiční a moderní hudby v podání Ukrajinky Ruslany, která zároveň stanovila nový rekord v počtu získaných bodů: 280. Tento rekord byl ale již o dva roky později překonán finskou skupinou Lordi a v roce 2009 norským zpěvákem Alexandrem Rybakem.

Výsledky[editovat | editovat zdroj]

Výsledky semifinále[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Země Jazyk zpěvu Interpret Píseň Překlad Umístění Body
01 Flag of Finland.svg Finsko Anglicky Jari Silampää "Takes 2 To Tango'" "K tangu jsou třeba dva" 14 51
02 Flag of Belarus.svg Bělorusko Anglicky Alexandra & Konstantin "My Galileo" "Můj Galileo" 19 10
03 Flag of Switzerland.svg Švýcarsko Anglicky Piero & The MusicStars "Celebrate!" "Oslavuj!" 22 0
04 Flag of Latvia.svg Lotyšsko Lotyšsky Fomins & Kleins "Dziesma Par Laimi" "Píseň o štěstí" 17 23
05 Flag of Israel.svg Izrael Anglicky, Hebrejsky David D'Or "To Believe" "Věřit" 11 57
06 Flag of Andorra.svg Andorra Katalánsky Marta Roure "Jugarem A Estimar-Nos" "Budeme si hrát na vzájemnou lásku" 18 12
07 Flag of Portugal.svg Portugalsko Portugalsky Sofia Victória "Foi Magia" "Byla to magie" 15 38
08 Flag of Malta.svg Malta Anglicky Julie & Ludwig "On Again... Off Again" "Opět On... Opět Off" 8 74
09 Flag of Monaco.svg Monako Francouzsky Maryon "Notre Planète" "Naše planeta" 19 10
10 Flag of Greece.svg Řecko Anglicky Sakis Rouvas "Shake It" "Hýbej se" 3 238
11 Flag of Ukraine.svg Ukrajina Anglicky, Ukrajinsky Ruslana "Wild Dances" "Divoké tance" 2 256
12 Flag of Lithuania.svg Litva Anglicky Linas & Simona "What's Happened To Our Love?" "Co se stalo s naší láskou?" 16 26
13 Flag of Albania.svg Albánie Anglicky Anjeza Shahini "The Image Of You" "Obraz tebe" 4 167
14 Flag of Cyprus.svg Kypr Anglicky Lisa Andreas "Stronger Every Minute" "Silněji každou minutou" 5 149
15 Flag of North Macedonia.svg Makedonie Anglicky Toše Proeski "Life" "Život" 10 71
16 Flag of Slovenia.svg Slovinsko Anglicky Platin "Stay Forever" "Zůstaň navždy" 21 5
17 Flag of Estonia.svg Estonsko Võrsky Neiokõsõ "Tii" "Cesta" 11 57
18 Flag of Croatia.svg Chorvatsko Anglicky Ivan Mikulić "You Are The Only One" "Ty jsi ta jediná" 9 72
19 Flag of Denmark.svg Dánsko Anglicky Thomas Thordasson "Shame On You" "Hanba tobě" 13 56
20 Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg Srbsko a Černá Hora Srbsky Željko Joksimović "Lane Moje" ("Лане моје") "Můj drahoušku" 1 263
21 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosna a Hercegovina Anglicky Deen "In The Disco" "Na diskotéce" 7 133
22 Flag of the Netherlands.svg Nizozemsko Anglicky Re-Union "Without You" "Bez tebe" 6 146

Tabulka bodů[editovat | editovat zdroj]

Výsledky hlasování
Body Flag of Andorra.svg Flag of Albania.svg Flag of Austria.svg Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Flag of Belgium.svg Flag of Belarus.svg Flag of Switzerland.svg Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg Flag of Cyprus.svg Flag of Germany.svg Flag of Denmark.svg Flag of Estonia.svg Flag of Spain.svg Flag of Finland.svg Flag of the United Kingdom.svg Flag of Greece.svg Flag of Croatia.svg Flag of Ireland.svg Flag of Israel.svg Flag of Iceland.svg Flag of Lithuania.svg Flag of Latvia.svg Flag of Monaco.svg Flag of North Macedonia.svg Flag of Malta.svg Flag of the Netherlands.svg Flag of Norway.svg Flag of Portugal.svg Flag of Romania.svg Flag of Sweden.svg Flag of Slovenia.svg Flag of Turkey.svg Flag of Ukraine.svg
Finsko Finsko 51 7 1 6 7 3 5 3 6 2 3 8
Bělorusko Bělorusko 10 2 1 2 5
Švýcarsko Švýcarsko 0
Lotyšsko Lotyšsko 23 4 5 4 2 6 2
Izrael Izrael 57 3 5 1 2 3 3 2 1 2 4 2 2 3 6 2 7 5 4
Andorra Andorra 12 12
Portugalsko Portugalsko 38 12 4 7 6 1 8
Malta Malta 74 5 6 4 1 4 10 5 1 1 1 6 2 7 7 4 3 4 1 2
Monako Monako 10 4 2 4
Řecko Řecko 238 8 12 5 5 10 8 3 10 12 10 3 4 7 5 12 6 2 12 6 8 6 4 7 12 6 5 8 12 4 4 12 10
Ukrajina Ukrajina 256 10 3 4 5 8 12 2 8 8 6 6 12 10 8 7 7 8 10 10 10 12 10 5 8 10 7 7 12 7 6 8 8
Litva Litva 26 2 7 2 3 1 8 3
Albánie Albánie 167 6 7 6 5 10 6 1 8 7 1 2 6 6 8 7 5 4 4 5 3 12 8 5 8 2 6 7 5 6 1
Kypr Kypr 149 2 6 6 6 1 2 4 5 6 1 7 10 12 2 8 3 8 4 3 12 5 10 4 3 1 3 3 5 7
Makedonie Makedonie 71 8 2 8 5 12 3 1 4 5 1 1 4 2 6 3 6
Slovinsko Slovinsko 5 1 3 1
Estonsko Estonsko 57 1 4 12 1 7 10 12 1 5 1 3
Chorvatsko Chorvatsko 72 8 10 7 6 5 5 1 3 1 6 4 1 7 8
Dánsko Dánsko 56 3 3 3 4 5 12 10 2 6 2 5 1
Srbsko a Černá Hora Srbsko a Černá Hora 263 1 4 12 12 7 10 12 10 12 10 8 10 8 10 12 6 8 1 4 7 10 4 12 10 10 10 12 12 7 12
Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina 133 10 10 3 8 7 7 12 4 10 7 5 8 12 10 10 10
Nizozemsko Nizozemsko 146 7 3 2 12 5 4 1 5 2 8 8 5 3 3 6 4 12 7 5 5 2 8 3 7 2 6 3 2 2 4

12 Points[editovat | editovat zdroj]

Shrnutí zemí, které v semifinále získaly nejvyšší bodové ohodnocení, z které země a kolikrát celkem:

Počet Odměněná země Hlasující země
9 Srbsko a Černá Hora Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Německo, Nizozemsko, Rakousko, Slovinsko, Švédsko, Švýcarsko, Ukrajina
7 Řecko Albánie, Izrael, Kypr, Malta, Rumunsko, Turecko, Velká Británie
4 Ukrajina Bělorusko, Estonsko, Litva, Portugalsko
2 Bosna a Hercegovina Dánsko, Norsko
Estonsko Finsko, Lotyšsko
Kypr Monako, Řecko
Nizozemsko Belgie, Irsko
1 Albánie Makedonie
Andorra Španělsko
Dánsko Island
Makedonie Srbsko a Černá Hora
Portugalsko Andorra

Výsledky finále[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Země Jazyk zpěvu Interpret Píseň Překlad Umístění Body
01 Flag of Spain.svg Španělsko Španělsky Ramón "Para llenarme De Ti" "Být tebou naplněn" 10 87
02 Flag of Austria.svg Rakousko Německy Tie Break "Du Bist" "Ty jsi" 21 9
03 Flag of Norway.svg Norsko Anglicky Knut Anders Sørum "High" "Vysoko" 24 3
04 Flag of France.svg Francie Francouzsky Jonatan Cerrada "À Chaque Pas" "S každým krokem" 15 40
05 Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg Srbsko a Černá Hora Srbsky Željko Joksimović "Lane Moje" "Můj drahoušku" 2 263
06 Flag of Malta.svg Malta Anglicky Julie & Ludwig "On Again...Off Again" "Opět On... Opět Off " 12 50
07 Flag of the Netherlands.svg Nizozemsko Anglicky Re-Union "Without You" "Bez tebe" 20 11
08 Flag of Germany.svg Německo Anglicky Max "Can't Wait Until Tonight" "Nemůžu se dočkat dnešní noci" 8 93
09 Flag of Albania.svg Albánie Anglicky Anjeza Shahini "The Image Of You" "Obraz tebe" 7 106
10 Flag of Ukraine.svg Ukrajina Anglicky, Ruslana "Wild Dances" "Divoké tance" 1 280
11 Flag of Croatia.svg Chorvatsko Anglicky Ivan Mikulić "You Are The Only One" "Ty jsi ta jediná" 12 50
12 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosna a Hercegovina Anglicky Deen "In The Disco" "Na diskotéce" 9 91
13 Flag of Belgium.svg Belgie Anglicky Xandee "1 Life" "1 život" 22 7
14 Flag of Russia.svg Rusko Anglicky Julia Savičeva "Believe Me" "Věř mi" 11 67
15 Flag of North Macedonia.svg Makedonie Anglicky Toše Proeski "Life" "Život" 14 47
16 Flag of Greece.svg Řecko Anglicky Sakis Rouvas "Shake It" "Hýbej se" 3 252
17 Flag of Iceland.svg Island Anglicky Jónsi "Heaven" "Nebe" 19 16
18 Flag of Ireland.svg Irsko Anglicky Chris Doran "If My World Stopped Turning" "Kdyby se můj svět přestal točit" 22 7
19 Flag of Poland.svg Polsko Anglicky, Španělsky Blue Café "Love Song" "Píseň o lásce" 17 27
20 Flag of the United Kingdom.svg Velká Británie Anglicky James Fox "Hold On To Our Love" "Udržet naší lásku" 16 29
21 Flag of Cyprus.svg Kypr Anglicky Lisa Andreas "Stronger Every Minute" "Silněji každou minutu" 5 170
22 Flag of Turkey.svg Turecko Anglicky Athena "For Real" "Skutečně" 4 195
23 Flag of Romania.svg Rumunsko Anglicky Sanda "I Admit" "Připouštím" 18 18
24 Flag of Sweden.svg Švédsko Anglicky Lena Philipsson "It Hurts" "Bolí to" 6 170

Tabulka bodů[editovat | editovat zdroj]

Výsledky telefonického hlasování
Celkový počet bodů Flag of Andorra.svg Flag of Albania.svg Flag of Austria.svg Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Flag of Belgium.svg Flag of Belarus.svg Flag of Switzerland.svg Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg Flag of Cyprus.svg Flag of Germany.svg Flag of Denmark.svg Flag of Estonia.svg Flag of Spain.svg Flag of Finland.svg Flag of France.svg Flag of the United Kingdom.svg Flag of Greece.svg Flag of Croatia.svg Flag of Ireland.svg Flag of Israel.svg Flag of Iceland.svg Flag of Lithuania.svg Flag of Latvia.svg Flag of Monaco.svg Flag of North Macedonia.svg Flag of Malta.svg Flag of the Netherlands.svg Flag of Norway.svg Flag of Poland.svg Flag of Portugal.svg Flag of Romania.svg Flag of Russia.svg Flag of Sweden.svg Flag of Slovenia.svg Flag of Turkey.svg Flag of Ukraine.svg
Španělsko 87 12 0 0 0 7 2 6 0 7 2 0 0 0 8 0 3 0 0 8 1 0 0 3 1 3 4 0 1 12 5 0 0 0 2 0
Rakousko 9 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 5 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Norsko 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0
Francie 40 7 1 0 0 10 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 12 0 0 0 0 0 2 0 4 0 0 0 0
Srbsko a Černá Hora 263 2 7 12 12 3 7 12 10 10 7 1 6 10 10 3 8 12 3 7 7 2 5 1 10 6 10 6 5 7 8 10 12 12 8 12
Malta 50 6 3 0 1 0 0 0 0 0 0 1 6 0 0 0 2 1 2 6 4 0 4 6 0 3 0 0 3 1 0 0 0 0 0 1
Nizozemsko 11 0 0 0 0 6 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Německo 93 0 2 10 3 0 0 10 0 0 0 2 12 0 7 4 0 1 4 0 0 1 0 7 0 0 3 1 6 8 4 0 0 3 5 0
Albánie 106 0 5 4 1 0 7 8 0 5 4 0 0 3 1 1 10 6 2 0 4 0 1 0 12 10 1 3 0 0 1 0 7 4 6 0
Ukrajina 280 10 5 4 6 5 10 0 10 8 6 5 12 8 8 2 5 7 8 7 12 12 12 12 6 8 8 7 7 12 10 6 12 10 8 12
Chorvatsko 50 0 0 3 10 0 5 3 5 0 1 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 5 0 0 0 0 0 0 5 0 5 0 7
Bosna a Hercegovina 91 0 10 7 0 0 5 6 0 0 8 0 0 0 0 0 0 10 0 0 0 0 0 4 4 0 2 10 0 0 0 0 8 10 7 0
Belgie 7 1 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 5 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Rusko 67 0 0 0 0 0 12 0 1 6 0 0 8 0 4 0 0 2 0 0 6 0 8 10 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 10
Makedonie 47 0 6 0 8 0 0 1 12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 5 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 7 4 3
Řecko 252 8 12 2 5 8 6 4 7 12 7 3 5 7 6 6 12 7 5 10 6 10 7 10 7 12 6 2 7 6 12 7 4 6 10 8
Island 16 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 2 0 0 0 0 0 0 0 0 5 0 0 0 5 0 0 0 2 0 0 0 0
Irsko 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Polsko 27 0 0 0 0 0 0 0 0 2 4 0 0 1 0 0 0 4 0 0 0 3 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 5
Velká Británie 29 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 0 8 0 2 0 3 0 0 4 0 0 2 0 2 1 2 0 0 0
Kypr 170 4 0 6 0 4 8 2 3 8 6 7 3 7 5 10 12 4 10 3 10 5 4 2 0 7 8 4 4 3 3 6 6 1 1 4
Turecko 195 3 8 8 7 12 3 8 2 4 12 10 0 2 5 12 6 6 3 1 2 5 3 2 8 6 0 12 8 8 0 10 8 5 0 6
Rumunsko 18 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 10 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 0
Švédsko 170 5 4 1 2 2 4 0 4 5 3 12 10 5 12 3 8 0 0 12 5 8 6 8 0 2 5 0 12 10 5 7 3 2 3 2
Sloupce vpravo označují soutěžící země v pořadí, ve kterém vystoupili, vlajky označují hlasující země.

12 Points[editovat | editovat zdroj]

Shrnutí zemí, které ve finále získaly nejvyšší bodové ohodnocení, z které země a kolikrát celkem:

Počet Odměněná země Hlasující země
8 Ukrajina Estonsko, Izrael, Island, Lotyšsko, Litva, Polsko, Rusko, Turecko
7 Srbsko a Černá Hora Rakousko, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Švédsko, Švýcarsko, Slovinsko, Ukrajina
5 Řecko Albánie, Kypr, Malta, Rumunsko, Velká Británie
4 Švédsko Dánsko, Finsko, Irsko, Norsko
Turecko Belgie, Německo, Francie, Nizozemsko
2 Španělsko Andorra, Portugalsko
1 Albánie Makedonie
Kypr Řecko
Francie Monako
Německo Španělsko
Makedonie Srbsko a Černá Hora
Rusko Bělorusko

Související články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]