Eurovision Song Contest 2005

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Poštovní známka s logem eurovize 2005

Eurovision Song Contest 2005 byl 50. ročník soutěže Velká cena Eurovize. Konal se ve Sportovním paláci v Kyjevě na Ukrajině. Zvítězila píseň „My Number One“ od Eleny Paparizou z Řecka se 230 body, zatímco píseň „Angel“ od Chiary z Malty skončila druhá se 192 body. Semifinále se konalo 19. května a finále 21. téhož měsíce. Organizátoři doufali, že tato akce vylepší v cizině celkový obraz Ukrajiny a zvýší turismus. Vláda zase, že by to mohlo přiměřeně napomoci dlouhodobé snaze o vstup do Evropské unie.

Shrnutí[editovat | editovat zdroj]

Ruslana, vítězka Eurovize 2004, zpívá „Heart on Fire“.

Oficiální logo zůstalo stejné jako v předchozím ročníku, změnila se pouze vlajka země. Jako slogan bylo zvoleno sovo „probuzení“, které symbolizovalo připravenost země a města presentovat se v Evropě. Krátké předěly mezi vystoupeními ilustrovaly ukrajinskou kulturu a odkazy na modernější a průmyslovou stránkou země.

Uvaděči Eurovize 2005 v Kyjevě byli moderátorka Maria „Maša“ Efrosinina a DJ Pavlo „Paša“ Šylko. Předchozí vítězka Eurovize Ruslana zazpívala na začátku mix písní „Wild Dances“ a „Heart on Fire“ a v mezidobí „The Same Star“. SMS hlasování odstartovali známí ukrajinští boxeři Vitalij Kličko a Vladimir Kličko, zatímco ukrajinský prezident Viktor Juščenko předal vítězce cenu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eurovision Song Contest 2005 na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]