Eurovision Song Contest 2019

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Eurovision Song Contest 2019
Dare to Dream
Datum
Semifinále 114. května 2019
Semifinále 216. května 2019
Finále18. května 2019
Hostitel
TelevizeIzraelská vysílací společnost
Izrael
Místo konáníExpo Tel Aviv
Izrael Tel Aviv, Izrael
ModerátořiBar Refaeli, Erez Tal, Assi Azar, Lucy Ayoub
Hlasování
Vítězná píseňNizozemskoNizozemsko Nizozemsko
Arcade
Účast
Soutěžící41
OdstupujícíBulharskoBulharsko Bulharsko
UkrajinaUkrajina Ukrajina
Mapa účastníků
Eurovision Song Contest
◄2018        2020►

Eurovision Song Contest 2019, česky také Velká cena Eurovize 2019 (či jen Eurovize 2019) byl 64. ročník soutěže Eurovision Song Contest. Soutěž se konala v Expo Tel Aviv v Tel Avivu v Izraeli, a to díky vítězství izraelské zpěvačky Netty Barzilaii s písní „Toy“ na předchozím ročníku v Lisabonu v Portugalsku. Izrael na Eurovizi zvítězil počtvrté v historii, soutěž hostí potřetí. První semifinále se konalo 14. května, druhé semifinále 16. května a finále 18. května 2019. Tohoto ročníku se zúčastnilo celkem 41 zemí. Poprvé od roku 2016 ze soutěže odstupuje Bulharsko a také Ukrajina.

Soutěž vyhrála píseň „Arcade“ od Duncana Laurence, který reprezentoval Nizozemsko. Bylo to páté vítězství země od roku 1975, o 44 let dříve.

Místo konání[editovat | editovat zdroj]

Díky vítězství izraelské reprezentantky Netty s písní „Toy“ na předchozím ročníku v Lisabonu se Eurovize 2019 koná v Tel Avivu, v aréně Expo Tel Aviv.

Kandidatury na pořádání soutěže[editovat | editovat zdroj]

Podle slov samotné vítězky bezprostředně po vítězství a izraelského předsedy vlády Benjamina Netanjahua se měla soutěž konat v hlavním městě Jeruzalémě, Izraelská vysílací společnost a Evropská vysílací unie (EVU) ovšem 13. května 2018 potvrdili, že soutěž se bude konat v Tel Avivu. Mezi zúžený výběr kandidátů na pořadatelské město patřil i Jeruzalém, toho ovšem kvůli šabatu porazilo druhé největší izraelské město a jeho aréna Expo Tel Aviv.

O pořádání soutěže měl také zájem starosta města Petach Tikva. Městu ale chybí vhodná hala, ve které by se večery odehrály.

Dalšími dvěma místy, které chtěly Eurovizi 2019 uspořádat, jsou Sammy Ofer Stadium v Haifě a Turner Stadium v Beer Ševě. Společně s jeruzalémskou halou Teddy Stadium byly tyto kandidatury závislé na dostavbě střech na těchto uzavřených arénách, jak stojí v pravidlech Evropské vysílací unie.

V době kandidatur upozornila některá média na to, že pokud by z politických důvodů některé státy soutěž pro tento ročník bojkotovaly, Evropská vysílací unie (EVU) by ji přemístila do jiné země. Toto tvrzení však bylo popřeno jak Izraelskou vysílací společností, tak i EVU. Představitelé EVU v květnu 2018 taktéž navštívili Izrael. Uvedli, že rozhodnutí o místě a datu konání soutěže bude učiněno až po diskusích s izraelským národním vysílatelem.

Izraelská média 10. června 2018 informovala o tom, že dalším potenciálním místem pro pořádání soutěže se stalo město Ejlat.

Dne 11. června 2018 vyšly najevo informace, že v brzké době by měl vyjít zkrácený seznam kandidátních měst, který bude obsahovat města Jeruzalém, Haifa, Ejlat a také Tel Aviv. Oficiálně měl tento seznam veřejnosti představen na setkání představitelů EVU na konci června.

Setkání představitelů Evropské vysílací unie (EVU) se konalo 19. června 2018 ve švýcarské Ženevě. Izraelská vysílací společnost se zde setkala s referenční skupinou EVU a představiteli hostících zemí minulých ročníků, mezi nimi i zástupci Spojeného království, Itálie a Nizozemska, aby společně probrali první plány týkající se dalšího ročníku Eurovize. Během meetingu obdrželi zprávu od portugalského národního vysílatele Rádio e Televisão de Portugal (RTP), který pořádal předchozí ročník, s doporučeními ohledně organizace a prostředků pro pořádání soutěže. Setkání proběhlo hladce, Izrael byl po spekulacích o přesunutí soutěže do Rakouska, které se umístilo třetí na Eurovizi 2018, konečně potvrzen jako místo konání příští Eurovize a taktéž se dohodly na přesném místě a datě konání.

Oficiální a finální proces výběru hostitelského města byl zahájen Izraelskou vysílací společností 24. června 2018. Společnost zároveň zahájila veřejnou soutěž ostatní izraelských vysílatelů, kteří by pomohli při organizaci Eurovize.

Přestože se nejprve zdálo, že Jeruzalém bude hlavním kandidátem a pravděpodobným hostitelem soutěže, z této ideje rychle sešlo. Mnoho států začalo hrozit bojkotem, Jeruzalém je pro organizaci Eurovize problematický také z hlediska náboženských povinností. Situaci komplikují i volby nového starosty města v říjnu 2018, současný starosta Nir Barkat totiž oznámil, že znovu již kandidovat nehodlá. Izraelský ministr financí navíc zpravodajské agentuře Ha'arec řekl, že se soutěž uskuteční spíše v Tel Avivu. V rámci spekulací o tom, která hala by zde byla pro soutěž využita, se hovořilo hale Menora Mivtachim Arena. Ministr však přišel s informací, že show by se konaly nejspíše v hale Expo Tel Aviv, v pavilonu New Pavillion 2. Obě arény pojmou 10 000 diváků, tedy minimální počet míst dle pravidel Evropské vysílací unie. Potencionálním hostitelem je i město Haifa. Jediným možným místem pro samotná vystoupení je fotbalová aréna Sammy Ofer Stadium, které by se ale musela dostavět střecha. Komplikací je však fotbalová sezóna během konání Eurovize, užití arény by tak mohlo být omezeno. Tel Aviv má navíc již zkušenosti s pořádáním eurovizního večírku Israel Calling Eurovision, který se zde pořádá každoročně v dubnu od roku 2016. Během této show se vždy představí velká část písní, v roce 2018 se zde předvedlo 21 účastníků Eurovize 2018.

Přestože všechna čtyři kandidátská města byla představena, 26. června 2018 starosta Oblastní rady Tamar, Dov Litvinof, řekl, že město Masada taktéž podá návrh na pořádání soutěže.

Dne 22. července 2018 uvedl informační server Walla, že kandidátská města Haifa a Masada svou přihlášku k pořádání Eurovize neodeslala včas, takže nebyla zařazena do užšího výběru. Starosta Haify, Jona Jahav, se však proti této informaci následně ohradil. Podle něj totiž neobdržel dopis od Izraelské vysílací společnosti, který server ukázal ve svém článku. To nasvědčuje tomu, že město má stále zájem o organizaci soutěže.

Bližší informace o přihláškách Jeruzaléma a Tel Avivu byly představeny 24. července 2018. Vyšlo najevo, že hlavní jeruzalémskou arénou pro Eurovizi je Pais Arena, která tak odsunula do pozadí původně zmiňovanou halu Teddy Stadium. Zároveň město uvedlo, že problém týkající se svátku šabat, jehož svátost by soutěž mohla narušit, se týká celého Izraele a bude projednán, až když Jeruzalém vyhraje soutěž o organizaci. Tel Aviv znovu potvrdil, že soutěž by se konala v pavilonu Pavillion 2 v hale Expo Tel Aviv.

13. září bylo potvrzeno, že Eurovision Song Contest 2019 se bude konat v Tel Avivu a byly taktéž i představeny data soutěže, a to 14., 16. a 18. května.

Potenciální místa konání[editovat | editovat zdroj]

     pořadatel
     zúžený výběr
     zamítnuto
Město Místo Kapacita Poznámky
Ejlat hangáry v přístavu 10 000 Uvažovalo se propojit dva z hangárů a vytvořit tak jednu halu.
Ice Mall 8 000
Jeruzalém Pais Arena 15 654 Uzavřená aréna podobná těm, které byly použity při předchozích ročnících.
Teddy Stadium 31 733 Kandidatura byla závislá na výstavbě střechy na aréně.
Tel Aviv Expo Tel Aviv, Pavillon 2 10 000
Haifa Sammy Ofer Stadium 30 870 Kandidatura je závislá na výstavbě střechy na aréně.
Masada Ke kandidatuře obou měst bylo zapotřebí vystavět nové arény.
Petach Tikva
Beer Ševa Turner Stadium 16 126 Kandidatura byla závislá na výstavbě střechy na aréně.

Účastníci[editovat | editovat zdroj]

Mapa států podle semifinále:
     státy, které vystoupily v 1. semifinále
     státy, které automaticky postupují do finále a hlasují v 1. semifinále
     státy, které vystoupí v 2. semifinále
     státy, které automaticky postupují do finále a hlasují v 2. semifinále

7. listopadu 2018 bylo potvrzeno, že 42 zemí se bude účastnit 64. ročníku hudební soutěže Eurovision Song Contest, ale 27. února 2019 se odhlásila Ukrajina z důvodu problémů ohledně jejich národního kola, což snížilo počet zemí na 41.

Návrativší interpreti[editovat | editovat zdroj]

Do soutěže se vrátilo 5 interpretů, kteří předtím vystupovali jako hlavní umělci pro stejné země. Dva z nich se soutěže účastnili v roce 2016, a to Sergej Lazarev, který reprezentoval Rusko s písní „You Are the Only One“ (vítěz prvního semifinále, 3. místo ve finále) a Serhat, jenž reprezentoval San Marino s písní „I Didn't Know“ (12. místo v prvním semifinále). Joci Pápai reprezentoval Maďarsko v roce 2017 s písní „Origo“ se umístil ve finále na 8. pozici. Tamara Todevska reprezentovala Makedonii v roce 2008 spolu s Vrčakem a Adrianem s písní „Let Me Love You“ obsadila tehdy 10. místo v semifinále. Soutěže se zúčastnila rovněž v letech 2004 a 2014 jako vokalistka pro Toše Proeskiho a Tijanu Dapčević. Nevena Božović reprezentovala Srbsko v roce 2013 jako členka skupiny Moje 3 s písní „Ljubav je svuda“, se kterou se umístila v semifinále na 11. místě. Také reprezentovala Srbsko na Junior Eurovision Song Contest 2007 v Rotterdamu s písní „Piši mi“ a obsadila 3. místo.

1. semifinále[editovat | editovat zdroj]

První semifinále se konalo 14. května a zúčastnilo se ho 17 zemí. Z automaticky postupujících států do finále, tedy tzv. Velké pětky a vítěze minulého ročníku, mají právo na hlasování Israel, Francie a Španělsko.

1. semifinále
Pozice Diváci Body Porota Body
1 IslandIsland Island 151 ČeskoČesko Česko 157
2 AustrálieAustrálie Austrálie 140 ŘeckoŘecko Řecko 131
3 EstonskoEstonsko Estonsko 133 AustrálieAustrálie Austrálie 121
4 San MarinoSan Marino San Marino 124 KyprKypr Kypr 95
5 SlovinskoSlovinsko Slovinsko 93 SrbskoSrbsko Srbsko 91
6 ČeskoČesko Česko 86 BěloruskoBělorusko Bělorusko 78
7 SrbskoSrbsko Srbsko 65 SlovinskoSlovinsko Slovinsko 74
8 PolskoPolsko Polsko 60 IslandIsland Island 70
9 ŘeckoŘecko Řecko 54 EstonskoEstonsko Estonsko 65
10 KyprKypr Kypr 54 MaďarskoMaďarsko Maďarsko 65
11 BěloruskoBělorusko Bělorusko 44 PolskoPolsko Polsko 60
12 PortugalskoPortugalsko Portugalsko 43 BelgieBelgie Belgie 50
13 GruzieGruzie Gruzie 33 Černá HoraČerná Hora Černá Hora 31
14 MaďarskoMaďarsko Maďarsko 32 GruzieGruzie Gruzie 29
15 BelgieBelgie Belgie 20 San MarinoSan Marino San Marino 26
16 Černá HoraČerná Hora Černá Hora 15 FinskoFinsko Finsko 9
17 FinskoFinsko Finsko 14 PortugalskoPortugalsko Portugalsko 8
Pořadí Země Interpret Skladba Jazyk Umístění Body
1. KyprKypr Kypr Tamta „Replay“ angličtina 9. 149
2. Černá HoraČerná Hora Černá Hora D-moll „Heaven“ angličtina 16. 46
3. FinskoFinsko Finsko Darude ft. Sebastian Rejman „Look Away“ angličtina 17. 23
4. PolskoPolsko Polsko Tulia „Pali się“ polština, angličtina 11. 120
5. SlovinskoSlovinsko Slovinsko Zala Kralj & Gašper Šantl „Sebi“ slovinština 6. 167
6. Česko Česko Lake Malawi Friend of a Friend angličtina 2. 242
7. MaďarskoMaďarsko Maďarsko Joci Pápai „Az én apám“ maďarština 12. 97
8. BěloruskoBělorusko Bělorusko ZENA „Like It“ angličtina 10. 122
9. SrbskoSrbsko Srbsko Nevena Božović „Kruna“ srbština, angličtina 7. 156
10. Belgie Belgie Eliot Vassamillet „Wake up“ angličtina 13. 70
11. GruzieGruzie Gruzie Oto Nemsadze „Sul Tsin Iare“ gruzínština 14. 62
12. AustrálieAustrálie Austrálie Kate Miller-Heidke „Zero Gravity“ angličtina 1. 261
13. IslandIsland Island Hatari „Hatrið mun sigra“ islandština 3. 221
14. EstonskoEstonsko Estonsko Victor Crone „Storm“ angličtina 4. 198
15. PortugalskoPortugalsko Portugalsko Conan Osíris „Telemóveis“ portugalština 15. 51
16. ŘeckoŘecko Řecko Katerine Duska „Better Love“ angličtina 5. 185
17. San MarinoSan Marino San Marino Serhat „Say Na Na Na“ angličtina 8. 150

2. semifinále[editovat | editovat zdroj]

Druhé semifinále se konalo 16. května a zúčastnilo se ho 18 zemí. Z automaticky postupujících států do finále, tedy tzv. Velké pětky a vítěze minulého ročníku, mají právo na hlasování Německo, Itálie a Spojené království.

2. semifinále
Pozice Diváci Body Porota Body
1 NorskoNorsko Norsko 170 Severní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie 155
2 NizozemskoNizozemsko Nizozemsko 140 ŠvédskoŠvédsko Švédsko 150
3 ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko 137 NizozemskoNizozemsko Nizozemsko 140
4 RuskoRusko Rusko 124 MaltaMalta Malta 107
5 ÁzerbájdžánÁzerbájdžán Ázerbájdžán 121 ÁzerbájdžánÁzerbájdžán Ázerbájdžán 105
6 ŠvédskoŠvédsko Švédsko 88 ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko 95
7 Severní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie 84 RuskoRusko Rusko 93
8 LitvaLitva Litva 77 MoldavskoMoldavsko Moldavsko 58
9 AlbánieAlbánie Albánie 58 DánskoDánsko Dánsko 53
10 MaltaMalta Malta 50 RumunskoRumunsko Rumunsko 47
11 DánskoDánsko Dánsko 41 NorskoNorsko Norsko 40
12 ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko 38 AlbánieAlbánie Albánie 48
13 MoldavskoMoldavsko Moldavsko 27 LotyšskoLotyšsko Lotyšsko 37
14 RumunskoRumunsko Rumunsko 24 ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko 26
15 ArménieArménie Arménie 23 ArménieArménie Arménie 26
16 LotyšskoLotyšsko Lotyšsko 13 RakouskoRakousko Rakousko 21
17 IrskoIrsko Irsko 3 LitvaLitva Litva 16
18 RakouskoRakousko Rakousko 0 IrskoIrsko Irsko 13
Pořadí Země Interpret Skladba Jazyk Umístění Body
1. ArménieArménie Arménie Srbuk „Walking Out“ angličtina 16. 49
2. IrskoIrsko Irsko Sarah McTernan „22“ angličtina 18. 16
3. MoldavskoMoldavsko Moldavsko Anna Odobescu „Stay“ angličtina 12. 85
4. ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko Luca Hänni „She Got Me“ angličtina 4. 232
5. LotyšskoLotyšsko Lotyšsko Carousel „That Night“ angličtina 15. 50
6. RumunskoRumunsko Rumunsko Ester Peony „On a Sunday“ angličtina 13. 71
7. DánskoDánsko Dánsko Leonora „Love Is Forever“ angličtina, němčina, dánština, francouzština 10. 94
8. ŠvédskoŠvédsko Švédsko John Lundvik „Too Late for Love“ angličtina 3. 238
9. RakouskoRakousko Rakousko PAENDA „Limits“ angličtina 17. 21
10. ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko Roko Blažević „The Dream“ angličtina, chorvatština 14. 64
11. MaltaMalta Malta Michela Pace „Chameleon“ angličtina 8. 157
12. LitvaLitva Litva Jurijus „Run with the Lions“ angličtina 11. 93
13. RuskoRusko Rusko Sergej Lazarev „Scream“ angličtina 6. 217
14. AlbánieAlbánie Albánie Jonida Maliqi „Ktheju tokës“ albánština 9. 96
15. NorskoNorsko Norsko KEiiNO „Spirit in the Sky“ angličtina, severní sámština 7. 210
16. Nizozemsko Nizozemsko Duncan Laurence „Arcade“ angličtina 1. 280
17. Severní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie Tamara Todevska „Proud“ angličtina 2. 239
18. Ázerbájdžán Ázerbájdžán Chingiz „Truth“ angličtina 5. 224

Finále[editovat | editovat zdroj]

Finále se konalo 18. května a zúčastnilo se ho 26 zemí. Za Česko se finále zúčastnila hudební skupina Lake Malawi.

Finále
Pozice Diváci Body Porota Body
1 NorskoNorsko Norsko 291 Severní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie 247
2 NizozemskoNizozemsko Nizozemsko 261 ŠvédskoŠvédsko Švédsko 241
3 ItálieItálie Itálie 253 NizozemskoNizozemsko Nizozemsko 237
4 RuskoRusko Rusko 244 ItálieItálie Itálie 219
5 ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko 212 ÁzerbájdžánÁzerbájdžán Ázerbájdžán 202
6 IslandIsland Island 186 AustrálieAustrálie Austrálie 153
7 AustrálieAustrálie Austrálie 131 ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko 152
8 ÁzerbájdžánÁzerbájdžán Ázerbájdžán 100 ČeskoČesko Česko 150
9 ŠvédskoŠvédsko Švédsko 93 RuskoRusko Rusko 126
10 San MarinoSan Marino San Marino 65 MaltaMalta Malta 87
11 SlovinskoSlovinsko Slovinsko 59 KyprKypr Kypr 77
12 Severní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie 58 DánskoDánsko Dánsko 69
13 SrbskoSrbsko Srbsko 54 FrancieFrancie Francie 67
14 ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko 53 ŘeckoŘecko Řecko 50
15 DánskoDánsko Dánsko 51 IslandIsland Island 46
16 EstonskoEstonsko Estonsko 48 SlovinskoSlovinsko Slovinsko 46
17 AlbánieAlbánie Albánie 47 AlbánieAlbánie Albánie 43
18 FrancieFrancie Francie 38 NorskoNorsko Norsko 40
19 IzraelIzrael Izrael 35 SrbskoSrbsko Srbsko 35
20 KyprKypr Kypr 32 EstonskoEstonsko Estonsko 28
21 ŘeckoŘecko Řecko 24 NěmeckoNěmecko Německo 24
22 MaltaMalta Malta 20 BěloruskoBělorusko Bělorusko 18
23 BěloruskoBělorusko Bělorusko 13 San MarinoSan Marino San Marino 12
24 ČeskoČesko Česko 7 Spojené královstvíSpojené království Spojené království 8
25 Spojené královstvíSpojené království Spojené království 3 ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko 1
26 NěmeckoNěmecko Německo 0 IzraelIzrael Izrael 0
Pořadí Země Interpret Skladba Jazyk Umístění Body
1. MaltaMalta Malta Michela Pace „Chameleon“ angličtina 14. 107
2. AlbánieAlbánie Albánie Jonida Maliqi „Ktheju tokës“ albánština 17. 90
3. Česko Česko Lake Malawi Friend of a Friend angličtina 11. 157
4. NěmeckoNěmecko Německo S!sters „Sisters“ angličtina 25. 24
5. RuskoRusko Rusko Sergej Lazarev „Scream“ angličtina 3. 370
6. DánskoDánsko Dánsko Leonora „Love Is Forever“ angličtina, němčina, dánština, francouzština 12. 120
7. San MarinoSan Marino San Marino Serhat „Say Na Na Na“ angličtina 19. 77
8. Severní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie Tamara Todevska „Proud“ angličtina 7. 305
9. ŠvédskoŠvédsko Švédsko John Lundvik „Too Late for Love“ angličtina 5. 334
10. SlovinskoSlovinsko Slovinsko Zala Kralj & Gašper Šantl „Sebi“ slovinština 15. 105
11. KyprKypr Kypr Tamta „Replay“ angličtina 13. 109
12. Nizozemsko Nizozemsko Duncan Laurence „Arcade“ angličtina 1. 498
13. ŘeckoŘecko Řecko Katerine Duska „Better Love“ angličtina 21. 74
14. IzraelIzrael Izrael Kobi Marimi „Home“ angličtina 23. 35
15. NorskoNorsko Norsko KEiiNO „Spirit in the Sky“ angličtina, severní sámština 6. 331
16. Spojené královstvíSpojené království Spojené království Michael Rice „Bigger Than Us“ angličtina 26. 11
17. IslandIsland Island Hatari „Hatrið mun sigra“ islandština 10. 232
18. EstonskoEstonsko Estonsko Victor Crone „Storm“ angličtina 20. 76
19. BěloruskoBělorusko Bělorusko ZENA „Like It“ angličtina 24. 31
20. Ázerbájdžán Ázerbájdžán Chingiz „Truth“ angličtina 8. 302
21. FrancieFrancie Francie Bilal Hassani „Roi“ francouzština, angličtina 16. 105
22. ItálieItálie Itálie Mahmood „Soldi“ italština, arabština 2. 472
23. SrbskoSrbsko Srbsko Nevena Božović „Kruna“ srbština, angličtina 18. 89
24. ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko Luca Hänni „She Got Me“ angličtina 4. 364
25. AustrálieAustrálie Austrálie Kate Miller-Heidke „Zero Gravity“ angličtina 9. 284
26. ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko Miki „La venda“ španělština 22. 54

Další země[editovat | editovat zdroj]

Podmínkou pro účast na soutěži je aktivní členství v Evropské vysílací unii a daný stát je tak schopný soutěž vysílat. Unie poslala všem 56 aktivním členům oficiální pozvánku do soutěže.

Aktivní členové EVU[editovat | editovat zdroj]

 • AndorraAndorra Andorra: V řadě již pojedenácté země účast na Eurovizi odmítla 19. května 2018. Národní vysílatel Ràdio i Televisió d'Andorra (RTVA), který by soutěž organizoval, je totiž závislý na finanční podpoře andorrské vlády, potřebné prostředky se však nedostavují. Andorra se soutěže účastnila naposledy v roce 2009, kdy se od svého debutu o 6 let dříve ani jednou neprobojovala do finále a účast na soutěži byla příliš nákladná.
 • Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina: Veřejnoprávní vysílací společnost Bosanskohercegovačka radiotelevizija (BHRT) 25. května 2018 oznámila, že se kvůli sankcím udělených Evropskou vysílací unií (EVU) z důvodu neuhrazených dluhů Eurovize 2019 nebude účastnit.
 • BulharskoBulharsko Bulharsko: Přestože země nejdříve účast přislíbila, 13. října oznámila Bulharská národní televize (BNT), že se řada členů bulharské eurovizní delegace přesunula na jiné projekty. O dva dny později uvedla, že kvůli finančním potížím ze soutěže odstupuje. Stalo se tak po třech velmi úspěšných reprezentacích mezi roky 2016 a 2018. V reakci na to vznikla internetová petice požadující návrat balkánské země na Eurovizi.
 • LucemburskoLucembursko Lucembursko: Neúčast této země potvrdil lucemburský vysílatel RTL Télé Lëtzebuerg (RTL) 21. července 2018. Lucembursko se soutěže naposledy zúčastnilo v roce 1993.
 • MonakoMonako Monako: Neúčast na soutěži oznámil vysílatel Télé Monte Carlo (TMC) 21. srpna 2018. Monako se soutěže zúčastnilo naposledy v roce 2006.
 • SlovenskoSlovensko Slovensko: Společnost Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) účast na Eurovizi 2019 odmítla 31. května 2018 z důvodu finančních problémů.[1]
 • TureckoTurecko Turecko: Přestože turecký vysílatel Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) zatím nevydal žádné oficiální prohlášení ohledně účasti na Eurovizi 2019, turecký premiér Binali Yildirim uvedl, že země nemá v plánu se na soutěž vrátit.

Přidružení členové EVU[editovat | editovat zdroj]

 • KazachstánKazachstán Kazachstán: 22. prosince 2017 bylo uvedeno, že televize Channel 31 završila vyjednávání s Evropskou vysílací unií (EVU) a bude moci na tomto ročníku debutovat. Pochyby o těchto informacích však vyvolalo prohlášení samotné EVU, že Channel 31 sice vyjádřila zájem o členství v Unii a tím tak účast na Eurovizi, ale jelikož není členem Evropské vysílací oblasti a Rady Evropy, nemůže o členství v EVU zažádat. 25. července 2018 však Kazachstán potvrdil svojí účast na dětské verzi soutěže, Junior Eurovision Song Contest 2018, podle čehož lze soudit, že by měl právo zúčastnit se i původní verze Eurovize v roce 2019.

Nečlenské země EVU[editovat | editovat zdroj]

 • LichtenštejnskoLichtenštejnsko Lichtenštejnsko: Národní vysílatel 1 FL TV 4. listopadu 2017 uvedl, že by rád debutoval na Eurovizi 2019, a že dokončují svoji přihlášku do Evropské vysílací unie (EVU). V plánu je také uspořádat národní výběrové kolo s názvem Liechtenstein Music Contest, které by mělo být otevřené „všem formám hudby“. 20. července 2018 však EVU přišla s informací, že Lichtenštejnsko žádnou přihlášku neposlalo. 26. července následně televize 1 FL TV tuto informaci potvrdila a taktéž uvedla, že na Eurovizi 2019 debutovat nebude. Stalo se tak kvůli náhlé smrti ředitele televize, Petera Kölbela.
 • KosovoKosovo Kosovo: Vzhledem k pouhému částečnému uznání země je situace s účastí na soutěže komplikovanější. Dle zásad EVU se stát mohl účastnit na předchozím ročníku v Lisabonu, protože Portugalsko Kosovo uznává jako nezávislý stát. Izrael Kosovo oficiálně neuznává, vztahy mezi oběma zeměmi jsou však na dobré úrovni.

Přípravy[editovat | editovat zdroj]

Asi 2 týdny po skončení ročníku 2018 v Lisabonu proběhla první schůzka představitelů Evropské vysílací unie (EVU), která soutěž pořádá, a Izraelskou vysílací společností (KAN), která má na starosti pořádání Eurovize 2019 v Izraeli. Řešilo se místo či předběžná data konání soutěže, schůze ale žádnou dohodu nepřinesla. Vedení izraelské televize chce soutěž uspořádat v hlavním městě Jeruzalémě, proti tomu ovšem stojí právě EVU. Podle ní je na prvním místě bezpečnost všech účastníků a fanoušků soutěže, což Jeruzalém neumožňuje. Chce tak Eurovizi 2019 přemístit do Tel Avivu, starosta města ale pořádání soutěže odmítl. Podle některých názorů se k těmto krokům Izraelci odhodlávají proto, že by to znamenalo další triumf v boji proti Palestincům, kteří Jeruzalém pokládají za svoje hlavní město. Tel Aviv podle nich pořádání odmítl právě na příkaz vysokých představitelů Izraele. Obě strany se nedohodly ani na době konání. Izrael požaduje 21. až 25. květen z důvodu absence židovských svátků v tomto období, EVU protiargumentuje tím, že se v tuto dobu mají konat různá lyfotbalová utkání či volby v několika zemích, a prosazuje již léty osvědčenou polovinu května.[2][3]

V případě, že se obě strany nedomluvily, pro případnou organizaci Eurovize 2019 by byly osloveny země, které ve finále předchozího ročníku skončily za Izraelem, tzn. Kypr či Rakousko. Samotná Evropská vysílací unie (EVU) apelovala na fanoušky, aby prozatím neobjednávali letenky a hotelové pokoje v Izraeli.[4]

Oficiální seznam 4 kandidátských měst pro pořádání Eurovize 2019 vyšel 11. června 2018, obsahuje města Haifa, Jeruzalém, Ejlat a rovněž Tel Aviv, který v květnu původně nabídku odmítl. Tel Aviv, který každoročně pořádá eurovizní koncert Israel Calling, byl do seznamu zařazen po nátlaku zahraničního tisku na izraelské politiky. 13. září bylo oznámeno, že hostitelským městem bude Tel Aviv.[5]

Incidenty[editovat | editovat zdroj]

Náboženské požadavky[editovat | editovat zdroj]

Ja'akov Litzman, lídr ultraortodoxní strany Agudat Jisra'el a náměstek izraelského ministra zdravotnictví, 14. května 2018 poslal dopis ministrům cestovního ruchu, komunikací a kultury a sportu, v němž se vyjádřil ohledně porušování náboženských práv během konání Eurovize v Izraeli: „Ve jménu stovek a tisíců židovských občanů ze všech měst a komunit, kterým je svátek šabat blízko srdci, žádám vás již v této brzké fázi, předtím, než započnou přípravy a další detaily spojené s touto akcí, abyste byli striktní [během příprav], a aby tato záležitost nenarušila svátost šabatu a důsledně pracovali na tom, aby šabat nebyl znesvěcen, Bože chraň, jak zákon a status quo nařizuje.“ Podle oficiálního židovského zákona trvá šabat od pátečního večera do sobotní noci. Finále, které bude v zemi zahájeno v sobotu ve 22 hodin, tímto ovlivněno nebude, problém však tkví v páteční show pro poroty a sobotních zkouškách. Podobné problémy se naskytly i v roce 1999, kdy země Eurovizi pořádala naposledy. V té době se však účastnilo méně týmů, což umožnilo udělat jisté kompromisy a přizpůsobit se tak situaci. Předseda eurovizního výboru v rámci Evropské vysílací unie (EVU), Dr. Frank-Dieter Freiling, poznamenal, že si je dobře vědom tohoto napětí, a že plánuje tyto problémy zmínit v rozhovorech s izraelským vysílatelem pořádajícím show.

Hlasy pro bojkot[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k tomu, že se soutěž koná v Izraeli, někteří vyjádřili svoje nesouhlasy a objevují se i hlasy pro bojkot tohoto ročníku, a to v rámci Hnutí BDS (Boycott, Divestment and Sanctions Movement, v překladu Hnutí Bojkot, Stažení investic a Sankce), což je globální kampaň snažící se zvýšit ekonomický a politický tlak na Izrael, jejímž cílem je především dosáhnout rovnoprávnosti pro arabsko-palestinské obyvatele Izraele.

 • IslandIsland Island: Přestože islandský vysílatel RÚV účast na Eurovizi 2019 dříve potvrdil, 23 000 Islanďanů podepsalo petici požadující po vysílateli bojkot soutěže pro tento ročník. Islandský hudebník Daði Freyr uvedl, že se nebude účastnit národního výběrového kola Söngvakeppkin. Na svůj twitterový účet napsal: „Nedokážeme si představit účast na tak zábavné akci, jakou Eurovize je, zatímco se izraelský stát a izraelská armáda dopouštějí takového strašného násilí na Palestincích.“ Později bylo oznámeno, že vysílatel RÚV uspořádá zasedání, na kterém se rozhodlo, že soutěž bojkotována nebude. Na minulém ročníku pořádaným Izraelem roku 1999 se země účastnila.
 • IrskoIrsko Irsko: Irský bojkot soutěže požaduje kvůli místu konání dublinský starosta Mícheál Mac Donncha, který podporuje Hnutí BDS a má tak do Izraele zakázaný vstup. Politička Lynn Boylan na svém twitteru uvedla: „Izrael vyhrál Eurovizi, tak pojďme v roce 2019 udělat BDS úspěšnější než kdy jindy.“ Členka Evropského parlamentu, politička Nessa Childers, řekla: „Jeruzalém? Nechápu. Myslela jsem, že Tel Aviv.“ S účastí na soutěži nesouhlasí ani bývalý eurovizní vítěz Charlie McGettigan, který irského vysílatele Raidió Teilifís Éireann (RTÉ) o bojkot požádal slovy: „Podívejte, nesouhlasíme s tím, slavit, zatímco ostatní umírají.“ Irsko se ročníků Eurovize konaných v Izraeli v letech 1979 a 1999 účastnilo v obou případech. Pro bojkot se postavil i televizní moderátor Mike Murphy. Na toto téma se hovořilo také v irském pořadu The Tonight Show, ve kterém se několik celebrit vyjádřilo ve prospěch bojkotu, stejně jako několik lidí z publika. Dohady nakonec ukončil vicepremiér Simon Coveney s tím, že irský bojkot Eurovize by nijak nezvýhodnil Palestinu ve sporu s Izraelem a odmítl názory podporující neúčast. V reakci na to se politická strana Sinn Féin obrátila na televizi RTÉ se žádostí k odstoupení ze soutěže. To však zůstalo bez výsledku, Irsko svoji účast nakonec 16. srpna 2018 potvrdilo.
 • ŠvédskoŠvédsko Švédsko: Pro švédský bojkot je Levicová strana. Ta uvedla: „Od Izraele je naprosto nerozumné hostit tuto gigantickou hudební akci, zatímco jejich okupace běží v plném proudu. Požadujeme diskvalifikaci Izraele ze soutěže z humanitárních důvodů. Nemůžeme tančit, zatímco pokračuje pronásledování Palestinců. Bojkotujte Izrael ihned!“ Země ale prozatím předběžnou účast na soutěži potvrdila. Švédsko se ročníků Eurovize konaných v Izraeli v letech 1979 a 1999 účastnilo v obou případech.
 • Spojené královstvíSpojené království Spojené království: Po bojkotu soutěže volají především členové skupiny We Support Jeremy Corbyn, podporující britského politika Jeremyho Corbyna, sám Corbyn se k tomuto problému ale zatím přímo nevyjádřil. Proti účasti země na tomto ročníku stojí i někteří podporovatelé Liberálně demokratické strany, kteří zastávají názor, že účast by znamenala tolerovat „hrozné nedodržování lidských práv“. Spojené království se ročníků Eurovize konaných v Izraeli v letech 1979 a 1999 účastnilo v obou případech a účast potvrdilo i na 64. ročníku.

Odstranění náboženského symbolu z polského videoklipu[editovat | editovat zdroj]

Znamení kříže bylo odstraněno z hudebního videa polské skupiny Tulia. To způsobilo vlnu rozsáhlých rozhořčení a cenzurních obvinění. Orgány veřejnoprávní Polské televize požadovaly, aby nahrávací společnost obnovila původní verzi hudebního videa. Píseň podporuje klip v anglickém jazyce, který je téměř totožný s polským klipem.[6] Chybějí však tři sekundy filmu. Tyto vteřiny jsou rámcem, ve kterém umělci projíždějí u silničního kříže. Vedení Tulia v rozhovoru vysvětluje, že „nařízení Eurovize zakazují propagaci jakýchkoli náboženských institucí a symbolů, a to je Kříž“.[7] Malá postava sv. Jana Nepomuckého je však viditelná v 31sekundovém klipu.[8]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Slovensko z finančních důvodů neplánuje návrat na Eurovizi | ESCPORTAL. escportal.cz [online]. [cit. 2018-06-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-06-12. 
 2. První schůzka EBU a IPBC žádnou dohodu nepřinesla | ESCPORTAL. escportal.cz [online]. [cit. 2018-05-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-05-27. 
 3. Eurovision 2019 🇮🇱 EBU and IPBC Kan meeting ends up with concerns – OIKOTIMES.com. OIKOTIMES.com. 2018-05-24. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-05-24. (anglicky)  Archivováno 24. 5. 2018 na Wayback Machine.
 4. Eurovision 2019: Potential hosting outside Israel? - ESCToday.com. Eurovision News, Polls and Information by ESCToday. 2018-05-26. Dostupné online [cit. 2018-05-27]. (anglicky) 
 5. Eurovizi chtějí nakonec pořádat čtyři města | ESCPORTAL. escportal.cz [online]. [cit. 2018-06-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-06-14. 
 6. Prezes Kurski: "Nikt z Telewizji nie wyraził zgody na usunięcie znaku Krzyża z teledysku piosenki „Pali się” zespołu Tulia" [online]. wpolityce.pl [cit. 2019-03-13]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. Usunięto krzyż z teledysku Tulii. Jest oświadczenie [online]. dorzeczy.pl [cit. 2019-03-13]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. Teledysk bez przydrożnego krzyża. Z angielskiej wersji polskiej piosenki na Eurowizję po prostu go wycięto [online]. natemat.pl [cit. 2019-03-13]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]