Das Erste

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Das Erste
Das Erste 2014.svg
Zahájení vysílání 25. prosince 1952
Síť ARD
Země NěmeckoNěmecko Německo
Jazyk němčina
Oblast vysílání NěmeckoNěmecko Německo
Web [1]

Das Erste, německy také Erstes Deutsches Fernsehen, je první veřejná státní televizní společnost založená v Západním Německu. Stanice zahájila vysílání po dvou letech testování oficiálně 25. prosince 1952 jako NWDR-TV. Od roku 1996 se ujala oficiální krátká forma názvu „Das Erste“, úplný název ovšem zůstává „Erstes Deutsches Fernsehen“ (První německá televize}. Tento televizní program patří do Arbeitsgemeinschaft der Rundfunkanstalten Deutschlands (zkratka ARD, Pracovní sdružení rozhlasových stanic Německa).

Programová nabídka[editovat | editovat zdroj]

Nejsledovanějším blokem v televizi Das Erste je zpravodajství, které je vysíláno několikrát denně pod názvem Tagesschau.[zdroj?] V odpoledních hodinách se vysílají spíše seriály. Nejznámějším seriálem, respektive soap operou z produkce Das Erste je Sturm der Liebe (Síla lásky), který je vysílán i v České republice na programu TV Barrandov v různých variacích názvů jako je Pauline a Leonard, Miriam a Robert atd. Ze zahraničních pořadů vysílá Das Erste např. To je vražda, napsala nebo Miami Vice. Das Erste v Německu vysílá pěveckou soutěž Eurovision Song Contest.

Vysílané pořady[editovat | editovat zdroj]

Výběh vysílaných pořadů a zpravodajství na Das Erste.

Tagesschau Logo 2015 denní zpravodajství, vysílané několikrát denně již od roku 1952.
Tagesthemen Logo 2015 denní zpravodajský magazín, vysílané od pondělí do čtvrtka v 22:15 hodin, od 23:15 v pátek a v sobotu a v neděli v 22:45
Logo der ARD Sportschau sportovní zpravodajství vysílané od roku 1961.
Nachtmagazin Logo 2015 informační magazín
Fakt logo politický magazín
Logo-Extra 3 politicko-satirický pořad

Sledovanost[editovat | editovat zdroj]

Průměrná sledovanost Das Erste v roce 2017 byla 11,3%, což je mírný pokles oproti roku 2016. Sledovanost Das Erste rok od roku kolísavě klesá, například v roce 1990 byla průměrná sledovanost stanice 30,8%. V Německu je Das Erste na druhém místě ve sledovanosti po ZDF.